Oświetlenie zewnętrzne

oświetlenie domuOświetlenie zewnętrzne sprawia, że dom i jego otoczenie nie toną w mroku. Dzięki niemu nie tylko łatwiej i bezpieczniej poruszać się po ogrodzie.

Przyjemniej też w nim przebywać po zachodzie słońca. Odpowiednio dobrane oświetlenie tworzy nastrój i wydobywa piękno ogrodu.

Na co zwracać uwagę, wybierając lampy
Oprawy do oświetlenia zewnętrznego powinny spełniać określone parametry techniczne, być wykonane z mocnych i wytrzymałych, a także dobrej jakości materiałów. Muszą też być odporne na urazy mechaniczne, wilgoć, niskie i wysokie temperatury, a także podmuchy wiatru.

oświetlenie zewnetrzneBardzo ważna jest szczelność opraw. Podawany przez producentów dwucyfrowy symbol IP informuje o poziomie ochrony oprawy przed wnikaniem pyłu (pierwsza cyfra od 0 do 6) i cieczy (druga cyfra od 0 do 8). I tak przykładowo symbolem IP 44 powinny być oznaczone zewnętrzne oprawy ścienne, IP 54 – reflektory i słupki, IP 66 – oprawy przeznaczone do montażu w gruncie oraz IP 68 – montowane w oczkach wodnych.

Warto też sprawdzić klasę ochronności lamp – oznaczona cyfrą rzymską, określa izolację elektryczną. Lampy ogrodowe powinny mieć II klasę ochronności, zaś lampy do oczek wodnych – III. Jeśli na produkcie znajdziemy znak B (bezpieczeństwa), możemy mieć pewność, że ma on aprobatę techniczną i spełnia polską normę. Aby zmniejszyć koszty eksploatacyjne oświetlenia, warto wybrać takie oprawy, w których można zastosować nowoczesne, energooszczędne źródła światła. Ważne jest również wzornictwo lamp – powinno ono współgrać z architekturą domu, jego kolorystyką i rodzajem materiałów wykończeniowych, a także stylistyką ogrodu. Forma i kształt lamp z kolei decydują o efektach świetlnych.

Najpopularniejsze rodzaje opraw

 • słupki i latarnie – dostępne są w różnej wysokości. Dobrze sprawdzają się przy podświetleniu ciągów komunikacyjnych: ścieżek czy wjazdów do garażu.
 • plafony i kinkiety – mocowane do elewacji lub okapu budynku, podkreślają jego walory architektoniczne.
 • reflektory – dają możliwość sterowania strumieniem światła. Służą do podkreślenia najładniejszych fragmentów ogrodu, wydobywania z mroku ciekawych detali oraz efektownej roślinności.
 • oprawy najazdowe – są całkowicie chowane w podłożu i dają snop światła skierowany ku górze. Wytycza się nimi bieg ścieżek oraz wjazdów na posesję.


   Najczęściej stosowane źródła światła

 • żarówki  – wciąż popularne, choć trzeba pamiętać, że obecnie są najmniej energooszczędnymi źródłami światła.
 • świetlówki – zużywają mniej energii niż tradycyjne świetlówki, a tym samym na dłużej wystarczają – dla porównania średnia trwałość świetlówki wynosi 12000 godzin, a żarówki – 1000.
 • żarówki halogenowe – wytwarzają znacznie mocniejsze światło niż tradycyjne żarówki
  i są od nich prawie czterokrotnie trwalsze. Tworzą ciekawe efekty dekoracyjne. Najczęściej wykorzystuje się je do podkreślenia detali architektonicznych i efektownych fragmentów ogrodu.
 • wysokoprężne lampy wyładowcze (lampy metalohalogenkowe, sodowe i rtęciowe) – ekonomiczne, skuteczne świetlnie. Znikome promieniowanie cieplne, zdolność oddawania barw i długa trwałość to ich główne zalety. Zwarta budowa lamp ułatwia kierowanie snopem światła.
 • diody LED – jedna z najnowocześniejszych technologii oświetleniowych. Są trwałe
  (świecą nawet do 50000 godzin), energooszczędne, wiernie oddają barwy, co jest istotne
  w podkreślaniu kolorów  roślin, dobrze też sprawdzają się do dyskretnego podświetlania ścieżek i schodów. Dają światło białe lub kolorowe.

oświetlenie oczkadekoracyjne lampylampy ogrodowe

Oceń artykuł
4,67 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Polecamy Ci również

Zobacz także