Oszczędne mieszkanie

Oszczędne mieszkanie

nowoczesna łazienkaZdania na temat standardu życia Polaków są podzielone. Niezależnie od tego, czy mieszkamy na "Zielonej Wyspie" czy nie, cały czas podlegamy zawirowaniom gospodarki, które wpływają na najbardziej podstawowe aspekty naszego życia codziennego.

Utrzymanie domu
Podczas gdy w mediach słychać głosy o wzrastających dochodach obywateli, wszyscy zmagamy się z widoczną drożyzną, która coraz śmielej wkracza do naszych mieszkań. W zeszłym roku w gospodarstwach domowych średni miesięczny dochód na osobę był realnie wyższy o 4,3% od tego z roku 2009 (Główny Urząd Statystyczny). Jednak, jak wynika z, powołującego się również na dane GUS, raportu Home Broker, cały czas wzrastają koszty życia. Ich istotnym elementem jest utrzymanie mieszkania, które rośnie w tempie szybszym od średniej z ostatnich 10 lat i pochłania już ok. 840 złotych miesięcznie. Na tę kwotę składa się wiele pomniejszych wydatków, np. energia czy woda. Po dodaniu do tego niemałych cen różnych produktów codziennego użytku, wiele rodzin jest w sytuacji, gdy utrzymanie domu zabiera im znaczną część zarobków. Nie mając wpływu na sytuację makroekonomiczną, musimy więc sami poszukiwać pewnych oszczędności.

Jak oszczędzać...
Kalkulowanie zysków i strat dotyczy w pewnym stopniu także zamożniejszej części społeczeństwa, gdyż każdy chce mieć na danym pułapie gwarancje bezpieczeństwa finansowego. Dlatego racjonalne zarządzanie budżetem może się pojawiać zarówno w skromnych mieszkaniach, jak i w eleganckich apartamentach. Nie musi przy tym obniżać jakości życia. - Wśród wyznaczników naszych domowych wydatków, niemałe znaczenie ma zużycie energii – zauważa Witold Sadowski, wrocławski deweloper, realizujący apartametnowiec Aparthotel Invite – Dlatego nowoczesne trendy budowlane kładą tak duży nacisk na stosowanie energoszczędnych rozwiązań na etapie stawiania budynku oraz przy pracach wykończeniowych (np. okna). W budynkach starszych trzeba najczęściej we własnym zakresie zadbać o dodatkowe docieplenie ścian czy wymianę okien. Na dłuższą metę to jednak opłacalna inwestycja. Jednym ze sposobów ograniczenia zużycia wody jest instalacja w kuchni i łazience baterii bezdotykowych lub czasowych. Marnotrastwu prądu przeciwdziałają z kolei, wprowadzane coraz powszechniej, żarówki energooszczędne. W każdym przypadku liczy się także rozsądna eksploatacja poszczególnych zasobów, która przynosi nie tylko korzyści materialne, ale też wpływa pozytywnie na środowisko.

...a nawet zarabiać
Ładne, funkcjonalne i energooszczędne mieszkanie może być źródłem zysków dla osób inwestujących w nieruchomości. Dla przyszłych najemców duże znaczenie mają bowiem tzw. opłaty, liczone często osobno, obok podstawowej stawki za lokal. Nie bez znaczenia jest tu odpowiednie rozeznanie zapotrzebowania na rynku wynajmu. Małe, w pełni wyposażone mieszkania, cieszą się dużą popularnością właśnie wśród klientów, kupujących je pod inwestycję. Kosztują mniej, są tańsze w utrzymaniu, stosunkowo łatwo znaleźć na nie lokatorów, a w razie potrzeby również sprzedać. Nie każdego oczywiście stać na posiadanie dodatkowego lokalu. Jednak troska o racjonalne wykorzystanie domowej przestrzeni jest wskazana w każdej sytuacji, a nie zawsze wymaga poważnych wyrzeczeń. Dlatego, zwłaszcza w czasach zmiennej koniunktury, warto we własnym zakresie pomyśleć o sposobach walki z różnymi formami marnotrastwa.

Oceń artykuł
4,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Deka Inwestycje

Polecamy Ci również

Zobacz także