Oszczędzanie energii – fakty i mity

Oszczędzanie energii – fakty i mity

Jak zmniejszyć rachunki za ogrzewanie i elektryczność nie wydając złotówki? Jak się często okazuje, czasem warto zastosować nowoczesne rozwiązania, a nieraz wystarczy tylko zmienić nasze przyzwyczajenia. „Ile wynosi optymalna temperatura w łazience?”, „Ile kosztów energii można zaoszczędzić dzięki świetlówkom kompaktowym?” – poniżej wskazówki jak w prosty sposób można ograniczyć zużycie energii w naszych domach, a co za tym idzie obniżyć rachunki.

ogrzewanie w domuOgrzewanie
Wydatki na energię gospodarstw domowych to w głównej mierze koszty ogrzewania, które z roku na rok zwiększają się ze względu na stale rosnące koszty gazu ziemnego, prądu czy paliw stałych. Mitem jest, że w mieszkaniu lub w domu we wszystkich pomieszczeniach powinno być tak samo ciepło.

Temperatura pokojowa nie powinna wynosić więcej niż 20°C, w nocy powinna być obniżona o przynajmniej 5°C. Każdy zaoszczędzony stopień temperatury przynosi oszczędności do ok. 6% kosztów ogrzewania. Grzejniki nie powinny być zasłonięte firanami lub meblami. Muszą one oddawać bez przeszkód ciepło do pomieszczenia. Zaoszczędzony w ten sposób stopień temperatury, to spadek kosztów ogrzewania. Jest to nie tylko oszczędność dla naszego portfela, ale także dobry wybór dla naszego zdrowia. Faktem jest, że stare kotły grzewcze, które pracują już dziesięć lub więcej lat, to bez wątpienia jedne z najsłabszych punktów energooszczędnego systemu ogrzewania. Szacuje się, że zużywają one o około 40% więcej energii niż nowe rozwiązania. Dlatego warto zastanowić się nad wymianą konwencjonalnego systemu grzewczego na energooszczędny kocioł kondensacyjny.

Jego koszt zwróci się już po 2-3 lata użytkowania, a mając na uwadze fakt, że ich eksploatacja wynosi aż 16 lat, nie jest to duża inwestycja. Jeszcze większe oszczędności uzyskamy dzięki przejściu na technikę kondensacyjną w połączeniu z instalacją solarną. W przypadku planowanego montażu systemu solarnego (z kolektorami słonecznymi) warto zwrócić uwagę, czy i jak kocioł będzie współpracował z tym systemem. Kolektory słoneczne pozwalają na zaoszczędzenie energii potrzebnej do ogrzania wody - od 60% kosztów zimą do 100% latem. Aranżując naszą nieruchomość warto pamiętać, że bardzo energooszczędnym rozwiązaniem jest zastosowanie pomp ciepła, które pozwalają pozyskać ciepło z wnętrza ziemi lub powietrza minimalizując nasze wydatki.

Oświetlenie
Odpowiednie oświetlenie domu i jego otoczenia nie musi wiązać się z wysokim zużyciem energii. Wystarczy zadbać o odpowiedni dobór źródeł światła, ich rozmieszczenie i wykorzystanie. Po pierwsze powinniśmy wymienić tradycyjne żarówki na energooszczędne świetlówki lub halogeny. Dzięki świetlówkom zaoszczędzimy aż do 80% energii elektrycznej. Mitem jest, że świetlówki są nieładne, a ich wymiana wiąże się z koniecznością wymiany lampy. Nowoczesne świetlówki występują w bardzo różnych kształtach (także identycznym jak tradycyjna żarówka), każdy może dobrać taką, jaka mu odpowiada. Dodatkowo są one wyjątkowo trwałe - działają średnio od 6 000 do 15 000 godzin, czyli od 6 do 15 razy dłużej niż tradycyjne żarówki. Dzięki energooszczędnym żarówkom halogenowym zaoszczędzimy do 30% energii elektrycznej. Działają one co najmniej dwukrotnie dłużej (2000 godzin) i pobierają o 30% mniej energii niż tradycyjne żarówki. Wysokość rachunków za elektryczność jest także często uzależniona od naszych przyzwyczajeń i potrzeb. Dlatego drugim ważnym krokiem jest właściwe rozplanowanie stref oświetleniowych w mieszkaniu. Dzięki czemu nie musimy oświetlać całego pomieszczenia, a tylko to miejsce gdzie faktycznie pracujemy lub odpoczywamy. Po trzecie, „nieekonomicznie” jest zapominanie o wyłączeniu światła w momencie gdy wychodzimy z pokoju. Ważne jest także odpowiednie rozplanowanie kontaktów w ciągach komunikacyjnych. Unikniemy w ten sposób sytuacji gdy po wejściu po schodach na górę domu nie możemy zgasić światła, ponieważ… włącznik znajduje się na parterze.

Energooszczędne AGD
energooszczędna zmywarkaOszczędzać energię może każdy. Jeżeli planujemy zakup sprzętu AGD powinniśmy sięgnąć po nowoczesne, energooszczędne rozwiązania, które zwykle wcale nie oznaczają najdroższego sprzętu. Jeżeli mamy już wyposażoną kuchnię i łazienkę, powinniśmy pozbyć się niektórych przyzwyczajeń, które w znaczny sposób powodują zwiększenie zużycia energii elektrycznej każdego dnia. Jeżeli planujesz zakup sprzętu AGD, zwróć uwagę przede wszystkim na to, aby urządzenie było w najwyższej klasie energetycznej (A++, A+, A). Zagwarantuje to znaczne zmniejszenie zużycia energii w porównaniu z modelami, które „pożerają energię” - czyli poniżej klasy energetycznej B. Przejście z klasy A do A+ czy z A+ do A++ to oszczędność rzędu 20% energii. Przy zakupie pralki warto zwrócić uwagę nie tylko na klasę efektywności energetycznej (najwyższa w pralkach to A+), ale także na to, czy urządzenie posiada kilka „krótkich” programów pozwalających na szybkie pranie mało zabrudzonych ubrań. Pozwoli to oszczędzić znaczne ilości wody i energii. Podobnie jest ze zmywarkami. Jeśli nie mamy w domu takiego urządzenia warto uświadomić sobie, ze dzięki zmywarce zaoszczędzimy nie tylko swój czas, ale też wodę i energię. Mitem jest, że ręczne mycie naczyń jest tańsze. Nowoczesna zmywarka potrzebuje tylko 10 litrów wody na zmycie nawet 14 kompletów naczyń. Przy zmywaniu ręcznym pod bieżącą wodą zużyjemy nawet 100 litrów wody. Oczywiście, nie każdy planuje lub może sobie pozwolić na wymianę starego sprzętu AGD. Wielu z nas posiada w domu urządzenia o bardzo zróżnicowanej klasie energetycznej.

Jednak nawet właściciele sprzętów o niższych klasach energetycznych mogą zadbać o oszczędności poprzez odpowiednie użytkowanie sprzętu. Należy pamiętać, że nawet 1 centymetrowa warstwa lodu w zamrażalniku sprawia, że urządzenie zużywa znacznie więcej energii. Warto odsunąć lodówkę od grzejnika i pamiętać, aby nie wkładać do niej gorących potraw. Faktem jest, że gotowanie, w przykrytych garnkach pozwala oszczędzić do 30 % energii, a im rzadziej otwieramy lodówkę (chłodziarkę), tym mniej energii ona zużywa.

Oceń artykuł
4,33 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Rafal Karauda

Źródło: Bosch, Junkers, Osram

Polecamy Ci również

Zobacz także