Pakowanie prezentów świątecznych

0
Prezent pod choinką
Jeśli nasz prezent ma kształt kwadratu lub prostokąta opakowanie go nie jest trudne. Schody zaczynają się przy nieregularnych kształtach.

Boże Narodzenie za pasem! A na Święta – moc prezentów. Pamiętajmy, że sztuką jest nie tylko je kupić, ale także estetycznie zapakować. O ile przez jednych czynność ta jest wprost uwielbiana o tyle inni – za wszelką cenę chcą trzymać się od niej jak najdalej. Pakowanie nie musi być jednak wcale trudne i bardzo czasochłonne. Poniżej podpowiadamy, jak stworzyć oryginalną szatę dla świątecznych podarunków.

Przede wszystkim prezentów nie powinno się oceniać pod względem ich wartości. Dla większości obdarowywanych ważniejsze jest bowiem zaangażowanie i serce wkładane w tworzenie podarunku. Niedopuszczalne powinno być zatem ponowne użycie zeszłorocznej torebki, w której to my sami otrzymaliśmy świąteczny prezent. Ten sposób rozwiązania problemu z pakowaniem, jest dowodem na niedobory w wychowaniu i świadczy o braku szacunku do osoby obdarowywanej. Ponadto prezent w takiej szacie zawsze traci na wartości – nawet jeśli kosztował majątek. Dlatego zanim pójdziemy na totalną łatwiznę – pomyślmy chociaż przez chwilę.

Nie wiesz jaki prezent kupić pod choinkę? Boże Narodzenie - prezenty na każdą kieszeń

Prezenty zapakowane w sklepach

Usługi pakowania prezentów świadczy aktualnie większość szanujących się placówek handlowych. W większości przypadków za darmo. Zatem i tę metodę można byłoby uznać za pójście na tzw. skróty. Zatem czy w dobrym tonie jest wręczanie prezentów, które zapakował za nas ktoś inny? Na pewno lepsze jest to, niż kilkukrotne używanie tych samych opakowań. Warto jednak najpierw zorientować się w stylistyce usługi świadczonej przez dany sklep. Wprawdzie są sprzedawcy, którzy w zaledwie kilka minut tworzą prawdziwe prezentowe cuda, ale są też i tacy, dla których poczucie jakiegokolwiek gustu wciąż pozostaje bardzo odległe. Przeważnie większej inwencji można spodziewać się od sklepów markowych. Nie jest to jednak regułą. W usłudze pakowania często stosuje się też pewne schematy, tj. ten sam sposób pakowania zakupu na prezent. W jednym sklepie może to być szary papier, przewiązywany efektowną wstążką, w innym ozdobne pudełko dopasowane do wielkości produktu, a w jeszcze innym – torebka prezentowa z wzorem pozostawionym do wyboru klienta. Przykład tworzonych opakowań możemy przeważnie zobaczyć zanim zdecydujemy się na tę dodatkową usługę, co jest pomocne w podjęciu ostatecznej decyzji.

Torebki prezentowe

W sklepach znajdziemy ich całą masę. A już przed Świętami szczególnie. Są wykonane z dość mocnego papieru, co pozwala im udźwignąć prezenty o większym ciężarze. Występują właściwie w niezliczonej ilości rozmiarów, wzorów i kolorów. Jest to z pewnością dobre rozwiązanie dla osób, które za pakowaniem prezentów w wyszukany sposób nie przepadają lub zwyczajnie nie mają ku temu predyspozycji. Warto wiedzieć, że i zwykła torebka przy odrobinie pomyślunku może wyglądać elegancko i oryginalnie. Przede wszystkim zwróćmy uwagę na jej wielkość. W żadnym razie nie powinna być zbyt mała. Prezent powinien mieścić się w opakowaniu w całości i nie może z niego wystawać. Torebkę można też dopasować do obdarowywanej osoby (pod względem kolorystycznym i wzorniczym). Innej oprawy wymaga przecież prezent dla kobiety, innej dla mężczyzny, a jeszcze innej – dla naszych milusińskich. Przy większości tego rodzaju opakowań jest już gotowy bilecik, na którym trzeba tylko umieścić imię odbiorcy podarunku. Jednak jeśli takowego elementu nie ma – nie zapomnijmy go dokupić. Prezenty pod choinką powinny być bowiem opisane. Aby torebka prezentowa nabrała bardziej wyjątkowego charakteru – możemy obficie wypełnić ją np. pogniecioną bibułą (w kolorze kontrastującym lub pasującym do samego opakowania). Bibuła może nawet wystawać z torebki, co uczyni prezent interesującym i niepowtarzalnym.

Pakowanie prezentów o regularnych i mniej regularnych kształtach

Prezenty o regularnych kształtach, np. książki, płyty lub produkty znajdujące się w oryginalnych tekturowych pudełkach pakujemy najczęściej w papier. Nie jest to trudne jeśli mamy do czynienia z bryłą prostopadłościanu czy sześcianu. Jednak, kiedy przedmiot nie ma regularnego kształtu – jego estetyczne zapakowanie w papier jest praktycznie niemożliwe. W takiej sytuacji można skorzystać z gotowej torebki lub zorganizować odpowiedniej wielkości pudełko. Najprościej jest poprosić o takowe w supermarkecie. Mają ich tam pod dostatkiem i bez problemów udostępniają wszystkim zainteresowanym. Właściwie każde pudełko jest zgrabne, ale nie o każdym można powiedzieć, by było odpowiednio estetyczne. Dlatego też przed owinięciem go w odświętny papier, oklejmy najpierw kartonik ze wszystkich stron. Można do tego wykorzystać papier pakowy, śniadaniowy, prezentowy lub nawet kolorową gazetę. Wszystko będzie wyglądać lepiej niż wizerunek np. puszek rybnych, które we właściwym dla siebie opakowaniu przyjechały do sklepu.

Sprawdź, co zrobić by dom pachniał świętami

Ekopakowanie

W ostatnim czasie bardzo modne jest pakowanie prezentów w stylu eko. Najczęściej sprowadza się to do użycia brązowego papieru (np. do pieczenia) i przewiązania podarunku delikatnym sznureczkiem sizalowym. Do  takiego pakunku z okazji Bożego Narodzenia można dodać gałązkę jodły, plasterek suszonej cytryny lub pomarańczy lub dowiesić ozdoby z filcu. Dodatki najlepiej jest wykonać samodzielnie, ale osoby o mniejszych zdolnościach manualnych mogą też zakupić je w sklepach. Opakowaniami ekologicznymi są również materiały typu len, czy bawełna. Woreczki z takich tkanin prezentują się naturalnie i estetycznie. Są doskonałym sposobem na zapakowanie np. butelki wina.

Trzeba przyznać, że styl eko pakowania prezentów (choć być może niektórym wydaje się nieco skromny) przyjmuje się w Polsce bardzo dobrze. Jest uniwersalny i pasuje na każdą okazję oraz do każdego odbiorcy. Dodatkowo nie wymaga wielkich umiejętności od pakującego i nie zabiera  wiele  czasu.

Papier i wstążki do pakowania prezentów

Pod względem doboru papieru, wstążek i innych dodatków do pakowania prezentów obowiązuje całkowita dowolność, ale też i zasada mówiąca o tym, że mniej oznacza lepiej. Oczywiście w najbliższym rodzinnym gronie możemy pozwolić sobie na wymyślność, wielokolorowość oraz fantazjowanie w każdym innym zakresie. Jednak już przy okazji bardziej oficjalnych spotkań świątecznych powinniśmy zachować umiar. Osobie niezbyt dla nas bliskiej zwyczajnie nie wypada zapakować prezentu w pstrokaty papier z niezliczoną ilością bałwanków w tle. Oczywiście są też świąteczne papiery o bardziej wyrafinowanych wzorach, np. w duże kokardy lub zdobione inaczej, ale umiejętnie i delikatnie. Pamiętajmy jednak, że gładkość zawsze równa się elegancji. Stąd też na oficjalnej kolacji wigilijnej nigdy nie powstydzimy się prezentu zapakowanego w czerwony papier i przewiązanego dostojnie srebrną lub złotą wstążką. Tak dobrana kolorystyka jest uniwersalna i doskonale sprawdza się również przy okazji Świąt.

Podstawowy dodatek do pakowania prezentów stanowi wstążka. Należy dobierać ją do opakowania. Może ona kontrastować z jego kolorystką lub nawiązywać do niej i harmonijnie wtapiać się w całość. Niemałą sztuką jest również wywiązanie  efektownej kokardy. Jeśli nie potrafimy tego zrobić, można poprosić o przysługę w zaufanej kwiaciarni lub skorzystać z gotowych wstążek, które po wyciągnięciu ich końców same układają się ozdobnie.

Sprawdź co zrobić by dom pachniał świętami

Pozostałe dodatki

Jest ich niezliczona ilość, a przy okazji Bożego Narodzenia zakres rozszerza się o kolejne. Wybór zależy od naszej inwencji twórczej i pomysłowości. Pamiętajmy, że szczególnie cieszą te dodatki, które wykonaliśmy własnoręcznie. A to doskonały sposób na przedświąteczną rodzinną zabawę. Upieczmy zatem piernikowe ciasteczka w kształcie bałwanków, które dołączymy do bożonarodzeniowych prezentów. Zakonserwujmy odpowiednio suszone cytrusy, a nasze prezenty będą nie tylko oryginalne, ale i pachnące. Bawmy się w wycinanie, klejenie i malowanie. Oryginalny dodatek można stworzyć ze zwykłej gładkiej bombki choinkowej, którą sami pomalujemy, okleimy lub owiniemy dekoracyjną tkaniną. Dołączona razem z iglastą gałązką do przepasującej prezent wstążki, na pewno ucieszy oko obdarowanego.

Prezenty jak ze snu

Na stworzenie oryginalnego opakowania na prezent jest wiele sposobów, o czym informują specjalistyczne poradniki. Warto zauważyć, że niektóre pomysły nie tylko zachwycają, ale wręcz zadziwiają. Prezent można zapakować w apaszkę lub szal. Można włożyć go do ozdobnego słoika. Świąteczny podarunek można również estetycznie owinąć szarym papierem, gazetą, folię lub wykorzystać inne fantastycznie sprawdzające się pod tym względem materiały. Pamiętajmy  jednak, że nie wszystko jest dla każdego. Opakowanie warto zatem obierać w zależności od charakteru i sposobu bycia obdarowywanej osoby. Jeszcze jedna kwestia, o której nie powinniśmy zapominać to fakt, że do tworzenia efektownych i jednocześnie oszałamiających szat prezentowych nadają się tylko niektórzy z nas. Jeżeli nasze zdolności manualne pozostawiają sporo do życzenia – lepiej jest skorzystać z bezpłatnych usług oferowanych przez sklepy lub po prostu pakować w mniej wyrafinowany, ale zawsze serdeczny sposób.

Życzymy Państwu wyłącznie pięknie zapakowanych prezentów!

 

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

Autor: Wojciech Lechowski

Polecamy Ci również

Zobacz także