Panele akustyczne – ekologia w działaniu

Ścienne panele akustyczne to rozwiązanie, które pozwala osiągnąć wymarzoną ciszę we własnym domu.

Izolacja akustyczna mieszkania, czy domu jest niezwykle ważna. Drażniące dźwięki dobiegające przez ściany i dachy, podłogi i sufity sprawiają, że trudno we własnych czterech kątach wypoczywać, a nawet żyć. Oczywiście bardzo dużo zależy od materiałów, z jakich jest wzniesiony budynek, w którym mieszkamy i jaki zostały zastosowane izolacje. Jednak nie zawsze mamy wpływ na te elementy. Czy w tej sytuacji jesteśmy skazani na hałas zza ściany? Niekoniecznie. Doraźną pomocą mogą być wyciszające panele ścienne. Są one najczęściej produkowane na bazie pianek akustycznych i dostępne w coraz większym wyborze. Jednak na bardzo oryginalny pomysł wpadł brazylijski designer Mauricio Affonso.

Do produkcji paneli akustycznych wykorzystał... trukwy. Pod tą egzotyczną nazwą kryją się rośliny doskonale znane wszystkim, którzy choć raz odwiedzili jakąś drogerię – od lat są wykorzystywane jako gąbki do masażu. Jak się okazuje trukwy mają znacznie szerszy zakres zastosowania – od kulinarnego (młode rośliny), po produkcję różnych akcesoriów, łącznie z panelami akustycznymi. Ich zaletą jest porowata, włóknista i dosyć mocna struktura.

Trukwy rosną szybką i mają niewielkie wymagania, ich uprawa może więc być naprawdę ekologiczna. Poza tym Affonso do zabarwienia swoich paneli akustycznych użył wody pozostałej po przemysłowym farbowaniu dżinsów – trukwy wchłaniając pozostałości farby zyskiwały kolor i jednocześnie - oczyszczały wodę. W Polsce uprawa trukwy raczej nie ma szans powodzenia (to pnącze zdecydowanie ciepłolubne), ale ekologiczne rozwiązania zawsze są w cenie.

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Zdjęcia: freshome.com

Polecamy Ci również

Zobacz także