Panele plastikowe na ścianę. Alternatywa dla płytek

Wojciech Lechowski
Panele z PCV do złudzenia przypominają płytki ceramiczne.
Panele z PCV do złudzenia przypominają płytki ceramiczne. Rune Enstad (unsplash.com)
Panele plastikowe (z PCV) to genialna alternatywa dla tradycyjnej glazury. Okładzina nie kosztuje wiele, a w dodatku bardzo łatwo i szybko się ją układa.

Ze względu na szerokie wzornictwo nadaje się praktycznie do wszystkich pomieszczeń w domu. Natomiast całkowita wodoodporność materiału decyduje o tym, że można układać go również w łazienkach i kuchniach.

Czym jest tradycyjna boazeria, każdy wie i tylko nieliczni chcą ją jeszcze użytkować w niezmienionej formie. Istnieje wiele możliwości zastąpienia staromodnej boazerii. Jednym z nich jest tworzywo sztuczne (PCV), z którego wykonuje się panele ścienne. Wyroby te mają wiele zalet użytkowych i dobrze się prezentują. Zaś ich szerokie wzornictwo pozwala na tworzenie interesujących aranżacji na ścianach prywatnych domów i mieszkań oraz przestrzeni publicznych.

Panele z PCV są odporne na działanie wilgoci, dlatego świetnie się sprawdzą w kuchni i łazience.
Panele z PCV są odporne na działanie wilgoci, dlatego świetnie się sprawdzą w kuchni i łazience. Charles Deluvio (unsplash.com)

Panele plastikowe na ścianę – alternatywa dla płytek ceramicznych

Tak w łazienkach, jak i w kuchniach (szczególnie na ścianach nad blatem roboczym) najczęściej stosuje się płytki ceramiczne. Wykończona w ten sposób powierzchnia estetycznie wygląda, jest odporna na działanie wilgoci i wody oraz łatwo utrzymać ją w czystości. Jednak układanie płytek nie jest czynnością, z którą każdy poradzi sobie samodzielnie i przeważnie ich montaż muszą przeprowadzać wynajęci fachowcy. Oczywiście podnosi to znacząco koszty, a czasami wiąże się również z niemałym bałaganem w całym domu.

Zamiast płytek na ścianach z powodzeniem można położyć panele z PCV, które dość dobrze imitują glazurę bądź inne materiały wykończeniowe (np. cegłę, drewno, kamień itp.). Panele montuje się dużo łatwiej i szybciej niż płytki, a w użytkowaniu sprawdzają się tak samo dobrze lub nawet lepiej. Stawiając na to rozwiązanie możemy zapomnieć o uciążliwym czyszczeniu fug.. Materiał ten jest odporny na działanie wilgoci oraz pleśni i grzybów. Zabrudzone panele wystarczy przecierać zwilżoną gąbką. Bez obaw można stosować do tego celu powszechnie użytkowane w gospodarstwach domowych detergenty (oprócz środków silnie żrących i o dużej intensywności ścierania).

Gdzie i jak stosować panele plastikowe 

Panelami plastikowymi można pokryć całą powierzchnię ściany lub tylko wybrany fragment. Bardzo dobrze wyglądają i sprawdzają się w łazienkach, ale ich zastosowanie powinno być przemyślane. Nie jest najlepszym pomysłem, by stosować je od podłogi po sam sufit na wszystkich ścianach tego wnętrza, bo niezależnie od wybranego wzoru, pomieszczenie stanie się przytłaczające. Z powodzeniem jednak można panelami wyłożyć np. okolicę kabiny prysznicowej czy umieścić je na ścianie ponad umywalką, czyli w miejscach najbardziej narażonych na działanie wody. Pozostałe ściany można pomalować odporną na wilgoć farbą lub wykończyć w inny sposób.

W kuchni plastikowe panele świetnie sprawdzą się w roli materiału chroniącego przed zabrudzeniami ścianę nad blatem roboczym (w przestrzeni pomiędzy szafkami stojącymi a wiszącymi). Występują aktualnie w tak szerokim i ciekawym wzornictwie. Bez trudu dobierzemy je niemal do każdej aranżacji. Umiejętnie wprowadzone do kuchni, staną się nie tylko praktycznym wykończeniem, ale także elementem dekoracyjnym.

Panele PCV to także materiał znajdujący zastosowanie w innych wnętrzach domu. Można z nich tworzyć chociażby powracające do mody dekoracyjne lamperie (wykończenie ścian od podłogi do określonej wysokości). Rozwiązanie to docenione zostanie z pewnością zwłaszcza w przedpokojach, holach i korytarzach, gdzie nietrudno o zachlapania czy zaplamienia.

Panele plastikowe do dekoracji ścian

Oprócz wskazanych powyżej zastosowań, panele ścienne dobrze sprawdzają się także w roli typowo dekoracyjnej. Można zatem wykonać z nich reprezentacyjną oprawę dla telewizora w salonie, wykończyć nimi ścianę wokół jadalnianego stołu, zastosować ponad narożnikiem wypoczynkowym, czy u wezgłowia łóżka w sypialni. Wybierając ten materiał do samej tylko dekoracji, warto poszukać oryginalnych motywów wzorniczych. Paneli o takich wzorach nie spotyka się zbyt często w marketach budowlanych. Zdecydowanie większy wybór pod tym względem oferują sklepy internetowe.

Panele PCV można kupić w wielu formach. Bardzo popularne są panele 3D.
Panele PCV można kupić w wielu formach. Bardzo popularne są panele 3D. Denisse Leon (unsplash.pl)

Montaż paneli ściennych z PCV

Panele PCV montuje się na ścianach najczęściej na uprzednio przygotowanych listwach montażowych (łatach) lub poprzez przyklejanie do podłoża. Drugi z wymienionych sposobów możliwy jest tylko w nielicznych przypadkach i przy idealnie gładkich i równych ścianach. Wówczas stosuje się klej neoprenowy.

Listwy montażowe rozmieszcza się co około 50 cm jedna od drugiej. Powinny być ułożone prostopadle do kierunku układania paneli. Panele standardowo układa się w pionie lub poziomie.

Po zamocowaniu drewnianych listew do ścian (przeważnie na kołki rozporowe) i wykonaniu z nich stelaża montażowego, przystępujemy do rozmieszczenia profili pod panele. W ofertach producentów znaleźć można wiele typów profili, których zastosowania nie należy pomijać (profile wielofunkcyjne, listwy startowe, narożniki wewnętrzne i zewnętrzne, listwy przysufitowe, listy przypodłogowe oraz łączniki). Bardzo ważne jest, by pracę rozpocząć od zamocowania właśnie tych elementów do łat, ponieważ to one decydują o możliwościach końcowego wykończenia okładziny – zwłaszcza w miejscach połączeń płaszczyzn (narożniki, ściana – sufit, ściana – podłoga itd.).

Pierwszy panel mocuje się do profilu startowego. Należy pamiętać, że to od jego położenia zależeć będzie położenie kolejnych. Dlatego też konieczne jest dokładne wypoziomowanie. Układane następnie elementy okładziny przypina się na specjalne zatrzaski, spinając je z sobą oraz mocując do listew montażowych. Na koniec montuje się zewnętrzne pokrywy profili.

Oczywiście panele można swobodnie docinać na wymaganą długość oraz wykonywać w nich otwory np. na gniazda i włączniki elektryczne. PCV tnie się bardzo łatwo i w zupełności wystarczy do tego ręczna piłka typu brzeszczot.

Układanie paneli PCV na istniejącą okładzinę

Panele to doskonały i właściwie najprostszy sposób na zamaskowanie niedoskonałości ścian. W niektórych przypadkach można położyć je na istniejących okładzinach (np. starej tapecie czy podniszczonej drewnianej boazerii). Zawsze należy jednak uwzględnić, jak dobrze stara okładzina ścienna trzyma się podłoża oraz czy nie powstały na niej grzyby i pleśnie. Przy odspajających się farbach, tapetach, a także powierzchniach zagrzybionych polecane jest pierwotne usunięcie zniszczonych materiałów wykończeniowych.

Przeczytaj: Modna i funkcjonalna łazienka. Pomysły na aranżacje

Odrębną kwestią jest, że przy montażu paneli na listwach (co wykonuje się najczęściej) trzeba mieć możliwość ich dokładnego zamocowania . Jeśli zdołamy przytwierdzić listwy do istniejących okładzin i podłoża właściwego, nie ma potrzeby usuwania starego wykończenia ścian. Jednak w przypadku chociażby twardych płytek ceramicznych może to być stosunkowo trudne. W takich przypadkach panele czasami można zamontować na klej. Warunkiem jest jednak solidne przyleganie płytek do ściany i ich poprawne ułożenie. Jeżeli płytki nie są wypoziomowane i tworzą na ścianach krzywizny, przyklejone do nich panele także będą tak wyglądać.

Ceny paneli ściennych z PCV

Ceny plastikowych paneli ściennych wahają się od dwudziestu kilku złotych do ponad 40 zł za mkw. Wyroby te w standardowej formie mają około 2,7 m wysokości i około 25 cm szerokości. Jednak oprócz nich dostępne są też płytki w różnych wymiarach (np. 50 x 50 cm). Ceny tych drugich są podobne. Generalnie jest to w miarę tani materiał wykończeniowy.

od 7 lat
Wideo

Gdynia Orłowo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-mieszkanie.pl e-mieszkanie.pl