Patchwork - dekoracja mebli

Patchwork to technika wykonywania dekoracyjnych tkanin. Oryginalne i fantazyjne połączenie wzorów i kolorów przesądza o unikatowości patchworków i ich dekoracyjności.

Historia patchworku

Patchwork składa się z małych kawałków materiałów o podobnych kształtach. Mogą to być kwadraty, wielokąty, trójkąty, które tworzą wielobarwne wzory. Patchwork w dużej mierze powstał z konieczności. "Patch" po angielsku to po prostu łata, a pierwsze patchworki były wymuszone biedą i koniecznością łatania rzeczy. W ten sposób powstawały pierwsze kompozycje. Z czasem patchwork przekształcił się w sztukę samą w sobie, choć nadal był dyktowany chęcią wykorzystania niepotrzebnych, czy częściowo zniszczonych tkanin, ubrań i ścinków. Patchwork stał się szczególnie popularny w Anglii, Holandii, a potem w USA i Kanadzie, gdzie praktyczni osadnicy wykonywali tą techniką kołdry, narzuty, makatki itp. 

Współczesny patchwork

Znaną i cenioną artystką tworzącą patchworki jest  Ginny Avison. Wraz ze swoim mężem prowadzi firmę meblarską i tworzy na zamówienie patchworkowe meble. Wiele z jej projektów powstało z ekskluzywnych tkanin. Najczęściej wybiera fotele, sofy i krzesła jako konstrukcje do patchworkowego designu. Ciekawostką jest, że projektantka pomyślała również o zwierzętach i ma w swojej ofercie łóżka dla domowych ulubieńców.

Patchwork w salonie, czy w sypialni...

Squint Limited poszło o krok dalej, gdyż projektuje nie tylko meble, ale różne elementy wystroju wnętrza. Firma powstała dzięki pomysłowi i zamiłowaniu do tkanin - Lisy Whatmough. Jest znana z odwagi do mieszania różnych stylów. Czerpie również inspiracje ze sztuki. Swoje produkty sprzedaje na całym świecie w najlepszych sklepach. Meble są robione głównie na zamówienie, w określonych przez klienta rozmiarach i kolorach. Squint Limited utrzymuje współpracę z warsztatami tkackimi z całej Wielkiej Brytanii. Tkaniny obiciowe, które wykorzystuje przy robieniu mebli są jedyne w swoim rodzaju i niepowtarzalne. Powstają z najwyższej jakości materiałów, wykonywane są przez najlepszych rzemieślników. Akcesoria, które proponują są możliwe do zaaranżowania zarówno w sypialni, czy salonie. Na kolor i oryginalny design, zawsze znajdzie się miejsce.

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Dominika Pawlak

Zdjęcia: ginnyavison.co.uk,squintlimited,com

Zobacz także