Pieczenie w rozmiarze XXL

Jedna osobowość, wiele sposobów bycia – tak najlepiej w kilku słowach opisać można nowe piekarniki Openspace marki Hotpoint-Ariston. Charakteryzują się największą na rynku pojemnością przy zachowaniu standardowych wymiarów piekarnika. Oznacza to nieograniczone wręcz możliwości przy codziennych popisach kulinarnych.

piekarnik

Czy piekarnik o standardowych wymiarach może zagwarantować 20% więcej pojemności? Z Hotpoint-Ariston jest to możliwe! Piekarnik Openspace tej marki to pojemność aż 70 litrów przy wymiarach 60 x 60 cm, co sprawia, iż jest on największym piekarnikiem na rynku w tej klasie. A tak duża przestrzeń daje znakomite efekty pieczenia każdego dnia.

piekarnik o pojemności 70 litrówUżytkowanie piekarnika Openspace daje możliwość korzystania z całej przestrzeni piekarnika o pojemności 70 litrów (Extra Large), lub 2 mniejszych komór: Main Space (o pojemności 48 litrów) i Small Space (20 litrów), które można oddzielnie regulować. W każdej z tych komór istnieje możliwość ustawienia spersonalizowanych programów pieczenia, dzięki czemu łatwiej i wydajniej zarządza się czasem i przestrzenią w kuchni. W tradycyjnych piekarnikach konieczne jest wykorzystanie całej, pojedynczej przestrzeni urządzenia.

Trzy różne komory, trzy podejścia do pieczenia
Przestrzeń całego piekarnika Openspace, komorę Extra Large, rozgraniczyć można specjalnym, szczelnym elementem oddzielającym na części Main i Small. Natomiast pieczenie bez podzielnika oznacza korzystanie z całego wnętrza urządzenia i komory Extra Large, w której przyrządzić można naprawdę duże potrawy, jak na przykład indyka.

Komora Extra Large - to zoptymalizowana dystrybucja ciepła w 70 litrowym wnętrzu piekarnika. Dwa elementy grzewcze gwarantują doskonałe efekty pieczenia na 4 poziomach jednocześnie. Komora Extra Large jest idealna do korzystania z funkcji Grill – kratka umieszczona jest w pobliżu elementu grzejnego, a tłuszcz spływa na tacę, co zapobiega wytwarzaniu się dymu we wnętrzu urządzenia. W tej niezwykle pojemnej 70 litrowej komorze można użyć jednej z czterech funkcji automatycznych: pieczenie chleba, mięsa, ciasta, pizzy.
Komora Main Space - to 48 litrów pojemności z termoobiegiem. Jest niezwykle uniwersalna, można w niej przyrządzać potrawy na 3 poziomach pieczenia jednocześnie.
Komora Small Space - to 20 litrów pojemności z ogrzewaniem statycznym. Funkcja Grill daje gwarancję doskonałej dystrybucji ciepła we wnętrzu komory, natomiast dzięki funkcji Fast Cooking piekarnik nagrzewa się do 200oC w zaledwie 4 minuty. Jest ona zatem idealna do szybkiego przygotowania zamrożonych potraw takich jak pizza, frytki, mięso, ryby i warzywa. Ponadto, dzięki ogrzewaniu tylko 20 litrów pojemności, komora ta jest wyjątkowo energooszczędna. Daje także możliwość efektywnego korzystania z 6 funkcji piekarnika: Multicooking, Barbecue, Grill z termoobiegiem, Niska Temperatura (40ºC – 65ºC – 90ºC).

Co więcej, specjalny element, który oddziela przestrzeń Main od Small, pozwala na pieczenie w dwóch komorach jednocześnie (przestrzeń Double Space). W poszczególnych komorach temperatura może wynosić od 50ºC do 250ºC, a różnica między nimi nawet do 100ºC. Jeśli zdecydujemy się na równoczesne pieczenie dwóch potraw i w komorze Small ustawimy pieczenie tradycyjne, a komorze Main termoobieg, możemy mieć pewność, że zapachy naszych potraw się nie wymieszają. Umożliwia to zatem przygotowanie w tym samym czasie dwóch zupełnie różnych dań, na przykład ciasta i ryby.

AGD do kuchniPerfekcja na każdym poziomie
Piekarniki Openspace, które szczycą się niespotykanymi dotąd na rynku parametrami i wydajnością, są także niezwykle efektowne i funkcjonalne. Szare wnętrze, w pełni szklane drzwi oraz 2 niezależnie sterowane lampy halogenowe gwarantują doskonałą widoczność, dzięki czemu można nieustannie obserwować postępy w pieczeniu. Natomiast intuicyjny w obsłudze panel sterowania daje możliwość podwójnego programowania temperatury i czasu.

Pomimo gorących temperatur panujących we wnętrzu urządzenia, jego drzwi pozostają chłodne: temperatura dochodząca w cyklu pyrolizy do 500ºC nie nagrzeje potrójnej szyby w drzwiach do więcej niż 70ºC, a samej obudowy piekarnika do 60ºC. Dzięki temu możemy być pewni, iż użytkowanie piekarnika Openspace jest niezwykle bezpieczne, zwłaszcza że wyposażony został on dodatkowo w funkcję automatycznej blokady drzwi.
Piekarniki Openspace posiadają ponadto innowacyjny element grzewczy, który pozwala na lepszą dystrybucję ciepła wewnątrz urządzenia. Nowy kształt oraz elektroniczna kontrola temperatury dają najlepsze rezultaty pieczenia na wielu poziomach. Nowy element grzewczy dzieli się na grzałkę wewnętrzną o mocy 2300 W (przydatna przy funkcji Grill oraz przy szybkim podgrzewaniu) oraz grzałkę zewnętrzną o mocy 900 W (do wolnego pieczenia statycznego - poprawa rozkładu ciepła w funkcji Grill). Teraz możemy być pewni, iż przygotowywane potrawy będą idealnie wypieczone bez względu na ich rozmieszczenie wewnątrz piekarnika.

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Marta Balcerowska

Źródło: Indesit

Polecamy Ci również

Zobacz także