Pielęgnacja mebli skórzanych

Karnawał to czas wielu towarzyskich spotkań. Nasze salony w tym czasie zamieniają się w centrum życia towarzyskiego. Czasami cierpią na tym meble, na których, w postaci plam i zabrudzeń, pozostają wspomnienia naszych szaleństw.

Kurz z mebli w skórze należy wycierać przecierając delikatnie skórę wilgotną szmatką. Jeśli po udanym przyjęciu pozostały na nich drobne zabrudzenia, takie jak niewielkie plamy czy ślady tłuszczu, należy zmywać je za pomocą wilgotnej szmatki i mydła. W przypadku poważniejszych zabrudzeń konieczne jest zastosowanie przeznaczonych do skór środków czyszczących, które są możemy kupić w salonach meblowych prowadzących sprzedaż mebli skórzanych. Do czyszczenia skóry nie należy używać odplamiaczy, rozpuszczalników, zmywaczy oraz szmatek, które wcześniej miały kontakt z detergentami np. podczas mycia okien albo zmywania naczyń.

kanapa skórzanakanapa ze skóry

Pielęgnacja skóry nie jest ani trudna, ani pracochłonna.
Jak  zapewniają eksperci, trwałość skóry aż w 70% zależy od eksploatacji i warunków użytkowania. Aby skórzany mebel mógł długo zdobić wnętrze salonu wystarczy  przestrzegać kilku zaleceń. Meble w skórze nie powinny być wystawione na bezpośrednie działanie ostrych promieni słonecznych i a zimą powinny stać w odległości co najmniej 20-30cm od źródła ciepła, np. grzejnika.

Skórzany mebel należy poddawać czyszczeniu przeznaczonymi do tego środkami co 3-6 miesięcy, w zależności od gatunku skóry i stopnia eksploatacji,  po czyszczeniu wskazane jest zastosowanie preparatu nawilżającego i impregnującego obicie.

Skóra jest najbardziej szlachetnym i najstarszym materiałem obiciowym. Do dziś, dzięki swoim niewątpliwym zaletom nie doczekała się lepszego zamiennika, i to pomimo gwałtownego postępu technologicznego. Skóra żyje, oddycha, dostosowuje się do temperatury otoczenia, reguluje wilgoć, jest odporna na wnikanie alergenów. Jednocześnie przy całej gamie swoich walorów jest, wbrew utartym opiniom, materiałem dostępnym dla wszystkich. Meble w skórze są ozdobą każdego domu, dodają otoczeniu prestiżu i wzmacniają wizerunek właściciela. Niezwykła trwałość materiału, w jakim są wykonane, sprawia, że służą całymi latami.


Oceń artykuł
4,25 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Dębek

Źródło: MEBELPLAST

Polecamy Ci również

Zobacz także