Pielęgnacja płytek łazienkowych

Mycie i czyszczenie łazienkowych płytek nie sprawia zwykle większych problemów. Inaczej jednak pielęgnujemy posadzkę ceramiczną, a inaczej gresową.

płytki szkliwionePłytki szkliwione
Posadzki ceramiczne nie wymagają woskowania, olejowania czy polerowania. Brud oraz wilgoć nie wnikają w nie tak jak w inne materiały, którymi zwykle okrywa się podłogę. Płytki ceramiczne to świetne rozwiązanie dla alergików. Często zmywane zapobiegają rozwojowi mikroorganizmów, które mogą uczulać.

Jednak aby doprowadzić do sytuacji, w której pielęgnacja posadzki ceramicznej ogranicza się do usuwania kurzu i zabrudzeń, należy pamiętać o tym, że tuż po położeniu płytek niezbędne jest usunięcie resztek kleju. Pozostałości zaprawy, fug czy wapna lepiej usunąć od razu specjalnymi środkami do ich eliminacji niż próbować na własną rękę pozbyć się już utwardzonych "ciapek", które oszpecają posadzkę. Do usuwania tego typu pozostałości stosuje się środki o lekko kwaśnym odczynie, które następnie zmywa się czystą wodą. Podczas aplikacji należy uważać, żeby nie nałożyć ich na fugę, gdyż w ten sposób można ją naruszyć. Codzienna pielęgnacja płytek szkliwionych polega na przetarciu ich szmatką lub mopem zwilżonym wodą z detergentem tak, aby przywrócić im blask. Posadzki silnie zabrudzone czyści się specjalnymi środkami do wywabiania plam. Wchodzą one w reakcję chemiczną z zabrudzeniem np. pieniąc się i powodując zniknięcie plamy lub pomagają mechanicznie wywabić plamę za pomocą środków ściernych.

Płytki gresowe
płytki gresowe
Gres jest mało nasiąkliwy (bardziej nasiąkliwy jest gres polerowany, gdyż proces polerowania otwiera pory zasklepione podczas procesu wypalania), dlatego pielęgnacja płytek o powierzchni naturalnej jest wyjątkowo prosta. Gres polerowany łatwiej ulega zabrudzeniom i zarysowaniom, w które może wnikać brud i wilgoć. Niemniej jednak proces polerowania poprawia estetykę takich płytek, zapewnia intensywność kolorów uwidaczniając wzór naniesiony na ich powierzchnię.

Tak jak w przypadku płytek szkliwionych, montaż gresu powinien być zakończony dokładnym umyciem posadzki tak, aby pozbyć się resztek kleju czy fug. Stosuje się do tego środki lekko kwasowe, które zmywa się czystą wodą.

Gres polerowany można zabezpieczyć przed wnikaniem w odkryte mikropory brudu przy pomocy środków impregnujących do tego rodzaju posadzek. Nanosi się je na całą powierzchnię płytek, pozostawia do wyschnięcia a następnie poleruje. Zalecana jest jednak ostrożność w przypadku impregnacji takiej podłogi na własną rękę, gdyż mogą wystąpić nieusuwalne przebarwienia. Najlepiej skonsultować działanie każdego zakupionego środka ze sprzedawcą.

Zakonserwowany gres zmywa się wodą ze zwykłym detergentem i starannie osusza. Lepiej jednak użyć do zmywania szczotki niż szmatki, gdyż może ona wcierać brud w otwarte mikropory. Trwałe zabrudzenia eliminuje się przy pomocy wywabiaczy, które nakłada się bezpośrednio na plamę i zmywa wilgotną gąbką.

Gres naturalny nie wymaga konserwacji ochronnej, gdyż proces wypalania zamyka mikropory i zabezpiecza powierzchnię płytek przed wnikaniem wilgoci oraz brudu. Taką posadzkę można zmywać przy pomocy środków do czyszczenia podłóg kamiennych. Silne zabrudzenia usuwa się przy pomocy środków odtłuszczających, które po zastosowaniu należy staranie zmyć.

Oceń artykuł
5,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Zbigniew Gutowski

Źródło: Ceramastic

Polecamy Ci również

Zobacz także