Pleśń na ścianach

Pleśń na ścianach

Widok pleśni  na ścianach natychmiast zaniepokoi mieszkańców. Prace remontowe i dekoracyjne ścian wykonaliśmy tak, by nie było żadnych niespodzianek. Skąd więc ten zdecydowanie nieproszony "gość".

Pleśń - bo taką nazwę noszą ciemnozielone lub ciemnobrunatne plamy na ścianach, wzbudza bardzo duży niepokój. I słusznie, bo to oznacza kłopoty.

pleśń (fot. mygetridofgiude.com)Skąd się bierze pleśń?
Odpowiedź jest bardzo prosta. Pleśń na ścianach w budynkach pojawia się na skutek nadmiernej wilgotności powietrza, która skrapla się i osadza na wybranych fragmentach ścian.
W sytuacji kiedy wilgotność podłoża utrzymuje się przez dłuższy czas, pleśń ma wymarzone warunki do rozwoju. Najczęstszą przyczyną takiego stanu rzeczy jest zła wentylacja pomieszczenia, którą mogą powodować np. zbyt szczelne okna. Prawidłowa wentylacja (cyrkulacja powietrza) odbywa się pomiędzy pomieszczeniami, a przestrzenią na zewnątrz, dlatego też zbyt szczelnie zamknięte okna wpływają na brak wymiany powietrza.
Innymi przyczynami zawilgocenia ścian mogą być nieszczelne instalacje wodno-kanalizacyjne. Takie wypadki obserwujemy w blokach mieszkalnych, gdzie zalania mieszkań przez sąsiadów zdarzają się dość często.W konsekwencji takich zdarzeń, źle osuszona ściana gdzie dostała się woda, stwarza pleśni doskonałe warunki do rozwoju. Innych, poważniejszych przyczyn  zawilgocenia ścian możemy szukać w wadliwie wykonanej  izolacji budynku. W takiej sytuacji będziemy potrzebowali wsparcia specjalisty i jego pomocy w naprawieniu szkody. Źle osadzone ościeżnice okien również  mogą powodować pojawianie się pleśni. Zdarza  się, że ustalenie przyczyn zawilgocenia ścian jest utrudnione. Stosuje się wówczas  podstawowe zabiegi likwidowania pleśni i "wyleczenia ściany",
z nadzieją, że problem się nie powtórzy. Jeśli jednak pleśń pojawi się w tym samym miejscu po raz drugi, przyczyn należy szukać bardziej wnikliwie.

pleśń pod tapetą (fot. uk.health.lifestyle.yahoo.net)Niepożądane skutki
Poza niszczeniem ścian, obecność pleśni we wnętrzach ma zgubny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Możemy odczuwać częste bóle głowy, zmęczenie, podrażnione błony śluzowe, alergie, wreszcie choroby układu oddechowego. Dlatego z chwilą pojawienia się najmniejszych oznak pojawiania się pleśni w naszym otoczeniu, należy podjąć natychmiastowe kroki jej likwidacji.

Jak się pozbyć pleśni ?
Usuwanie zapleśnienia należy zacząć od znalezienia i usunięcia przyczyny.Wszystko zależy od stopnia wniknięcia wilgoci w ścianę. Najczęściej pleśń pojawia się w narożnikach ścian, przy podłodze - w kącie, przy ościeżnicach okien. Przypuszczać można, że pojawiła się tam na skutek przemarzania ścian. Jeśli na ścianie mamy tapetę, należy ją niezwłocznie usunąć, a zagrzybioną powierzchnię dokładnie zmyć detergentem i wodą. Tą samą powierzchnię pokrywamy (malujemy) preparatem grzybobójczym. Potem możemy ścianę ponownie tapetować. Czasem niegroźna pleśń pojawia się w łazience, w której nie ma np.okna. Schemat zwalczania miejsc zapleśnionych należy powtórzyć (jak wyżej). Ścianę należy zmyć wodą z dodatkiem środka niszczącego pleśń, następnie pokryć powierzchnię środkiem grzybobójczym do tynku. Osuszoną  powierzchnię malujemy. Przyczyny pleśni mogą sięgać głębiej w podłoże i wówczas prace naprawcze muszą być dokładniejsze i czasochłonne. Oznaką większego stopnia zniszczenia ściany przez pleśń jest odpadający tynk i farba. W tym wypadku zapleśnienie wniknęło bardzo głęboko i nie pozostaje nam nic innego jak skucie tynku w "chorym" miejscu  ściany. Następnie sięgamy po preparat grzybobójczy do muru, którym trzykrotnie pokrywamy zapleśnioną powierzchnię. Dopiero po takich zabiegach czynność otynkowania należy powtórzyć (przypomnijmy, że chory tynkpleśń na ścianach (fot. leap-va.org)usunęliśmy). Przy usuwaniu jakichkolwiek zagrzybionych powierzchni musimy pamiętać, że preparaty grzybobójcze są trujące i bezwzględnie należy stosować je zgodnie z instrukcją załączoną do produktu. Przy zachowaniu wszelkich środków ostrożności poradzimy sobie z problemem pleśni w naszym otoczeniu. W sytuacji, kiedy skutki zapleśnienia ścian są znaczne i mamy z nimi nieustający problem, możemy wezwać firmę specjalizującą się w zwalczaniu kłopotów z tym związanych.

By ustrzec się pleśni, szczególnie czujni powinniśmy być jesienią i zimą, kiedy wysoka wilgotność i przemarzanie ścian może tworzyć warunki korzystne dla jej rozwoju. Obserwujmy wszystkie zakątki naszych pomieszczeń narażone na wilgoć. Przede wszystkim zadbajmy o dobrą ich wentylację wnętrz, w których mieszkamy, bo to niezwykle ważne i pozwala uniknąć problemów w przyszłości.

Oceń artykuł
4,50 / 10 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Joanna Bogumił

Zdjęcia: Illbruck

Polecamy Ci również

Zobacz także