Płyta pilśniowa nie do zdarcia

Coraz częściej na polskim rynku można znaleźć nowoczesne meble, drzwi i podłogi, które są trwałe, a przy tym niedrogie. Do ich produkcji stosuje się materiały drewnopochodne – płyty HDF i MDF. W Polsce są one dostępne dopiero od niedawna, natomiast na świecie od wielu lat znajdują zastosowanie jako wysokogatunkowy zamiennik drewna.

drzwi z płyty pilśniowejProces wytwarzania twardej płyty pilśniowej został opatentowany przez firmę Masonite już w 1924 roku. Założyciel firmy William H. Mason – ekspert od produktów drewnopochodnych i współpracownik Thomasa Edisona – opracował wówczas proces, który umożliwiał przetwarzanie włókien drzewnych w materiał o bardzo dużej gęstości. Masonowi pomógł przypadek. Kiedy wyszedł na obiad, zapomniał o wyłączeniu prasy służącej do badań. Urządzenie miało nieszczelny zawór, wskutek czego włókna przez bardzo długi czas były wystawione na działanie wysokiej temperatury i ciśnienia. Po powrocie stwierdził, że zrębki drewna, które pierwotnie miały służyć jako płyta izolacyjna, zostały zbite w cienki, twardy arkusz o bardzo dużej gęstości. Przez długie lata firma Masonite była jedynym producentem twardej płyty pilśniowej, chronionej międzynarodowym patentem. Z biegiem czasu opracowano metodę przetwarzania płyty na różne produkty wykańczane fabrycznie, np.: panele boazeryjne. Aby nadać im bardziej atrakcyjny wygląd zaczęto wytłaczać płyty, nadając im fakturę imitującą słoje drewna. Dopiero w latach siedemdziesiątych pojawiło się jedno z najbardziej znaczących osiągnięć firmy Masonite – tłoczone płyty drzwiowe.

HDF, MDF, LDF – czym się różni?
Twarde płyty pilśniowe różnią się gęstością i na tej podstawie dzieli się je na trzy kategorie:
LDF (Low Density Fiberboard) – gęstość od 450 do 650 kg/m3
MDF (Medium Density Fiberboard) – gęstość od 650 do 850 kg/ m3
HDF (High Density Fiberboard) – gęstość powyżej 850 kg/ m3.

Obecnie Masonite wytwarza zagęszczone płyty HDF w specjalnym procesie produkcyjnym. Zrębki drewna rozcierane są na włókna, które zaprawia się żywicą, suszy i formuje w ciągłą matę. Mata jest cięta na arkusze, a następnie wytłaczana w wysokiej temperaturze i pod dużym ciśnieniem. W ten sposób powstaje płyta o ogromnej gęstości, aż o 50% większej od litego drewna. Płyty mają tylko 3,2 mm grubości, lecz dzięki tłoczeniu uzyskują wyjątkową twardość. Płyty o niższej gęstości stosowane są głównie do produkcji mebli. Z MDF-u produkuje się na przykład drzwiczki do szafek kuchennych. HDF jako materiał o najwyższej gęstości i wytrzymałości stosowany jest w miejscach wymagających solidniejszej konstrukcji. Z twardych płyt HDF produkowane są panele podłogowe, a także drzwi wewnętrzne. Niestety tylko niektórzy producenci drzwi, stosują płyty wykonane z HDF, większość z nich używa płyt MDF o niższej gęstości, a co za tym idzie o wiele mniej wytrzymałych. Z tego powodu firma Masonite wprowadziła oznaczanie swoich wyrobów, tak aby indywidualny klient mógł rozpoznać drzwi wykonane z najwyższej jakości płyt. W lewym dolnym rogu drzwi produkowanych z płyty Masonite wytłoczony jest mały znak M. Tłoczone płyty drzwiowe Masonite zarówno przez specjalistów, jak i indywidualnych nabywców są uważane za  produkt najwyższej jakości.


Oceń artykuł
4,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Dębek

Zdjęcia: Masonite

Polecamy Ci również

Zobacz także