Płytki ceglane i cegłopodobne na ścianę w pokoju. Wybór, montaż, użytkowanie

0
Płytki ceglane i cegłopodobne na ścianę w pokoju. Wybór, montaż, użytkowanie
Ceglane ściany są ciągle na topie. Jednak zamiast cegieł możemy użyć lżejszych i wygodniejszych płytek ceglanych lub cegłopodobnych.

Moda na cegłę we wnętrzach trwa w najlepsze. I nic dziwnego, bo ceglane ściany zachwycają niepowtarzalnością i doskonale wpisują się niemal w każdą aranżację. Na stworzenie płaszczyzny o takim wykończeniu jest  przynajmniej kilka sposobów. A jeden z nich to zastosowanie płytek ceglanych bądź cegłopodobnych.

Ściany z cegły występują w niejednym domu i mieszkaniu. Jest to bowiem jeden z najpopularniejszych budulców. Przeważnie jednak cegła od wewnątrz pokryta jest tynkiem. Jej odsłonięcie bywa możliwe, ale jest to zadanie dość pracochłonne i wymagające poświęcenia odpowiedniej ilości czasu. Zawsze istnieje ryzyko, że podczas skuwania tynku, cegły zostaną uszkodzone. Wtedy konieczne jest uzupełnienie powstałych ubytków za pomocą specjalnej masy naprawczej.

Dowiedz się też: Jak zastosować beton architektoniczny do wykończenia wnętrz

Następnie odsłoniętą cegłę trzeba dokładnie wyczyścić szczotką drucianą, odpylić, zagruntować i najlepiej pomalować farbą. Jeśli chcemy uniknąć wymienionych czynności i przyspieszyć przebieg prac, obłóżmy ścianę płytkami o wyglądzie cegły.

Do wyboru mamy płytki cięte z lica i środków naturalnego budulca oraz wyroby imitujące cegłę. Dzięki stosunkowo niewielkiemu ciężarowi tego typu okładzin, praktycznie nie ma żadnych ograniczeń co do stosowania ich we wnętrzach.

Zobacz zdjęcia

Ceglana ściana w pokoju

Jeśli mieszkamy w starej kamienicy lub domu, można spróbować odsłonić oryginalną, ceglaną ścianę.

StockSnap - pixabay.com
Cegła na ścianie

Dobrą alternatywą dla ścian murowanych z cegły jest wykończenie z płytek ceglanych lub cegłopodobnych.

OstapSenyuk - unsplash.com
Ceglane detale we wnętrzu

Ceglane płytki dobrze wyglądają na całych ścianach. Ale można je także wykorzystać do podkreślenia detali.

iofoto - 123RF
Cegła we wnętrzu

Cegła pasuje do wnętrz w przeróżnym stylu. Często stosuje się ją w loftach, ale nie ma żadnych przeszkód, żeby użyć jej w mieszkaniu w bardziej tradycyjnym stylu.

Engin_Akyurt - pixabay.com
Ściany z cegieł w mieszkaniu

Płytki ceglane są znacznie lżejsze niż cegły, co ułatwia ich zastosowanie w mieszkaniu.

GlauberSampaio - unsplash.com
Ściana z płytek ceglanych

Do wyboru mamy płytki cięte z powierzchni (lica) cegieł lub ich środka.

AbraxasEva - pixabay.com
Ściana wykończona cegłą

Płytki ceglane są wykonywane z cegły rozbiórkowej. Oprócz nich możemy też wykorzystać płytki cegłopodobne, produkowane na bazie gipsu.

Pexels - pixabay.com
Malowane płytki ceglane

Płytki ceglane można malować, a cegłopodobne - kupić w różnych kolorach.

Hamstermian - pixabay.com
Ceglane ściany w lofcie

Układanie płytek cegłopodobnych jest łatwiejsze niż ceglanych.

DarthZuzanka - pixabay.com
Kominek z ceglaną okładziną

Przy płytkach ceglanych należy pamiętać o wykonaniu fugi. Płytki cegłopodobne często są oferowane w postaci całych paneli - już z fugą.

Engin_Akyurt - pixabay.com
Ściany z płytek (a także cegły) warto zaimpregnować. Dzięki temu kurz i brud nie będzie wnikał w ich powierzchnię.

Ściany z płytek (a także cegły) warto zaimpregnować. Dzięki temu kurz i brud nie będzie wnikał w ich powierzchnię.

Pexels - pixabay.com
Ściana jak z cegły

Ściany z cegieł i płytek są łatwe do utrzymania w czystości.

LifeOfPix - pixabay.com
Wiązanie cegły

Układając płytki ceglane trzeba zwrócić uwagę na tzw. wiązanie - czyli sposób ułożenie i przesunięcia cegieł.

MabelAmber - pixabay.com

Płytki cięte z lica cegieł na ścianę w pokoju

Płytki te powstają poprzez maszynowe cięcie starych cegieł rozbiórkowych. Jak wskazuje sama ich nazwa, płytkę stanowi w tym przypadku zewnętrzny fragment cegły. Okładzina tego typu świetnie nadaje się do tworzenia płaszczyzn z efektem postarzenia. Płytki są bowiem naturalnie podniszczone (charakteryzuje je niejednolita i nierównomierna faktura).

Obecnie na polskim rynku funkcjonuje zaledwie kilku wytwórców płytek ciętych z naturalnej cegły. Firmy te oferują przeważnie okładzinę w trzech-czterech wariantach (np. lico klasyczne, lico gotyckie i ewentualne melanże). Dostępne płytki mają grubość około 1,5-2 cm i mogą pękać podczas transportu. Nie umniejsza to jednak ich przydatności ani estetyki. Pęknięte elementy w pełni nadają się do ułożenia na ścianie – defekt staje się w tym przypadku atutem.

Podpowiadamy: Jak urządzić loft w "zwykłym" mieszkaniu

Ceglana ściana w pokoju – płytki cięte ze środka cegieł

Na rynku handlowym, obok płytek ciętych z lica, występują też płytki cięte ze środka cegieł. Elementy te także mają niewielką grubość, ale wyróżnia je większa regularność i gładkość powierzchni. Nadają się do tworzenia ceglanych ścian we wnętrzach oraz do dekoracji obudów kominkowych, filarów, cokołów itp.

Ceglana okładzina (zarówno ta cięta z lica, jak i ze środka cegieł) wymaga zagruntowania specjalnym preparatem, który przede wszystkim zapobiegnie pyleniu i utwardzi materiał wykończeniowy. Płytki cięte ze środkowych części cegieł są idealne do pomalowania farbą kryjącą (np. w modnym kolorze białym czy szarym). Decyduje o tym w miarę gładka powierzchnia ceglanych elementów.

Układanie płytek z naturalnej cegły na ścianie

Płytki z naturalnej cegły mają tę przewagę nad materiałami cegłopodobnymi, że w stu procentach zachowują swoją autentyczność i są materiałem ekologicznym (wytwarza się je z cegieł rozbiórkowych). Jednak ich ułożenie na ścianie wymaga odrobiny wprawy i postępowania zgodnego z zaleceniami producenta. Aby ceglana ściana wyglądała naturalnie, płytki trzeba układać z zastosowaniem fugi oraz przy zachowaniu wybranego sposobu wiązania cegieł.

Warto wiedzieć, że na przestrzeni dziejów wykorzystywania cegły w budownictwie, stosowano przynajmniej kilka, różniących się od siebie wyglądem wiązań. Najpopularniejsze to: wiązanie licowe (z przesunięciem cegły o ½ jej długości), wiązanie krzyżowe (z wykorzystaniem połówek cegieł pomiędzy ich całością) oraz wiązanie śląskie, flamandzkie, czy kowadełkowe.

Ścianę przed położeniem płytek należy zagruntować. Następnie na wyznaczonej powierzchni trzeba wyrysować siatkę zgodną z wybranym rodzajem wiązania i odpowiadającą wymiarom płytek (około 6,5 x 25 cm) oraz fugi (około 1–2 cm). Siatkę tę warto zacząć wytyczać od sufitu, tak aby ewentualne docięcia okładziny znalazły się na samym dole.

Klejenie płytek rozpoczynamy i prowadzimy zgodnie z wyrysowaną siatką. Klej nanosi się grzebieniem tylko na płytki. W związku z tym, że są one dość ciężkie, warto wybrać spoiwo szybkowiążące, które jednocześnie pozwoli na prowadzenie prac w kierunku od góry ku dołowi.

Po całkowitym związaniu kleju, przystępujemy do fugowania,. Fuga (najlepiej dedykowana przez wybranego wytwórcę płytek) powinna mieć taką konsystencję, która pozwoli na aplikowanie jej wyciskaczem. Po wypełnieniu szczelin, fugę należy wygładzić (np. za pomocą małego pędzelka).

Czynności końcowe to wyczyszczenie ściany ostrą szczotką, odpylenie powierzchni oraz zagruntowanie lub zagruntowanie i pomalowanie cegły specjalną farbą.

Podpowiadamy: Czym pomalować meble (i nie tylko), czyli farby kredowe bez tajemnic

Płytki cegłopodobne – imitacja cegły na ścianie

Wybór płytek cegłopodobnych jest aktualnie ogromny. Występują one w wielu formatach, wzorach, fakturach i kolorach. Są lżejsze od płytek ceglanych, dzięki czemu ich montaż jest łatwiejszy. Dodatkowo nie brakuje producentów oferujących płytki z fugą, co tym bardziej ogranicza tak nakład prac, jak i kosztów. Oczywiście w poszczególnych ofertach bez trudu znajdziemy płytki narożnikowe, gotowe cokoły i wiele innych elementów pozwalających na estetyczne wykończenie cegłopodobnej powierzchni.

Płytki cegłopodobne nie kosztują wiele i nie stwarzają żadnych ograniczeń odnośnie stosowania ich we wnętrzach. Prawidłowo ułożone tworzą efektowną i często bardzo zbliżoną do naturalnej cegły warstwę wykończeniową. Jednak dla prawdziwych wielbicieli cegły jest to tylko sprytna imitacja oryginału. Najczęściej są wykonywane z materiałów na bazie gipsu. Należy zaznaczyć, że popularność płytek cegłopodobnych jest dużo większa niż tych, które wykonuje się z naturalnych cegieł.

Jak montować płytki cegłopodobne?

Montaż płytek cegłopodobnych  nie jest skomplikowany i właściwie każdy powinien poradzić sobie z nim samodzielnie. Okładzinę przykleja się do ściany na specjalny (najlepiej dedykowany przez producenta) klej.

Powierzchnia pod gipsowe płytki cegłopodobne musi być pozbawiona starych powłok malarskich, odtłuszczona, odpylona i zagruntowana. W celu zwiększenia przyczepności kleju, ścianę przed gruntowaniem można delikatnie porysować szpachelką.

Przygotowany według instrukcji klej nanosimy zębatą pacą na płytkę, po czym dociskamy element do ściany i przytrzymujemy przez chwilę. Płytki cegłopodobne najczęściej układa się na tzw. mijankę, ale istnieje też możliwość zastosowania innego rodzaju wiązania.

Fugowanie konieczne jest jedynie w przypadku płytek bez fugi. Pozostałe rodzaje okładzin gipsowych wystarczy na koniec zaimpregnować lub pomalować farbą kryjącą. Pośród trendów kolorystycznych prym niestrudzenie wiedzie ponadczasowa biel.

To Cię zainteresuje: Jak urządzić mieszkanie w stylu nowojorskim

Ceglana ściana – jak o nią dbać i utrzymywać w czystości?

Ceglane dekoracje ścienne zachwycają swoim oryginalnym wyglądem, ale wielu z nas obawia się ich w swoich domach ze względu na trudność z utrzymaniem w czystości. Tymczasem zarówno płytki ceglane, jak i cegłopodobne nie są kłopotliwe pod tym względem. Warunkiem jest jednak impregnacja obydwu materiałów zaraz po ich ułożeniu na ścianie.

Zaleca się, aby impregnację cegły i materiałów cegłopodobnych przeprowadzać natryskowo. Daje to bowiem największą pewność równomiernego i dokładnego rozprowadzenia preparatu zabezpieczającego. A z kolei prawidłowe pokrycie okładziny ściennej środkiem zabezpieczającym jest gwarancją tego, że nie będzie w nią wnikał kurz i brud.

Ceglane i cegłopodobne ściany na ogół utrzymują się we wnętrzach bardzo dobrze. Wystarczy je regularnie odkurzać (np. odkurzaczem ze specjalną końcówką). Ewentualne zaplamienia najlepiej usuwać na bieżąco (ściereczkę zamoczoną w gorącej wodzie). Co jakiś czas (raz na kilka lat) cegłę warto poddać ponownej impregnacji, co odświeży jej wygląd i przywróci odporność na zabrudzenia.

Oceń artykuł
0,00 / 0 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

,

Autor: Wojciech Lechowski

Zobacz także