Pochłaniacze i wyciągi

Pochłaniacze i wyciągi

W domu, w którym kuchnia jest jednocześnie jadalnią, miejscem spotkań domowników
i pomieszczeniem otwartym na cały dom, okap kuchenny jest urządzeniem niezbędnym. Bez niego użytkowanie pomieszczeń sąsiadujących z kuchnią będzie bardzo uciążliwe.

wentylacja w kuchniCzy okap jest potrzebny?

Bez wątpienia tak. Kiedyś oczywiście radzono sobie bez okapów, ale dzisiejsze kuchnie już nie są takie same. Pomieszczenie, w którym przygotowywało się posiłki najczęściej było swego czasu kulinarnym warsztatem pracy, który niechętnie pokazywało się gościom. Dziś kuchnia spełnia nie tylko rolę praktyczną – jest także miejscem, które może mieć swój oryginalny styl i może być powodem do dumy każdego właściciela domu i mieszkania.

Co ma to jednak wspólnego z okapem?
W pomieszczeniach dużej zmianie uległ ich mikroklimat. Stały się one bardziej szczelne i przez to wrażliwe na wilgoć. Podczas gotowania wydzielają się znaczące ilości pary wodnej. Kiedyś, nawet przy nie do końca poprawnie działającej wentylacji grawitacyjnej wilgotne powietrze usuwane było poza budynek dzięki nieszczelnym oknom. Wraz z pojawieniem się stolarki z PVC, w domach bezpośrednio po wymianie okien rzeczywiście robiło się cieplej i ciszej, często jednak już po krótkim czasie na ścianach zaczynała pojawiać się wilgoć. Dzieje się tak nadal, gdyż okna takie są po prostu zbyt szczelne i wilgoć, która dotychczas szczelinami wydostawała się z domu, teraz w nim zostaje, stwarzając doskonałe warunki do rozwoju pleśni. Rozwiązaniem takiego problemu jest sprawnie działająca wentylacja i okna wyposażone w nawiewniki. Nie poradzi okna sobie jednak z błyskawicznym usunięciem nadmiaru pary powstającej okresowo podczas gotowania. Tą najlepiej usuwać systematycznie, nie pozwalając jej rozprzestrzenić się po przyległych do kuchni pomieszczeniach. To samo dotyczy intensywnych zapachów wydzielanych przez produkty żywnościowe i mikroskopijnych drobinek tłuszczu unoszących się w powietrzu i osiadających na meblach kuchennych. Sytuacja taka może być bardzo uciążliwa, gdy z nowoczesnej, otwartej na cały dom kuchni we wszystkich przyległych do niej pomieszczeniach rozprzestrzeniał się będzie zapach dymu z przypalonej potrawy. Jeśli do gotowania używamy kuchenki gazowej, z problemami takimi jak te opisane wyżej możemy spotykać się znacznie częściej niż w przypadku, w którym gotujemy na płycie ceramicznej. Płyta nagrzewa się tylko pod garnkiem a w odległości centymetra od niego pozostaje zimna. W związku z tym podczas gotowania powstają mniejsze ilości gorącego powietrza, które rozchodząc się po mieszkaniu rozprzestrzenia po nim zapachy oraz drobiny tłuszczu.

Czym różni się pochłaniacz od wyciągu?
Pochłaniacze oraz wyciągi to uszczegółowiona nazwa okapów kuchennych. Okapy dzieli się na te dwie grupy biorąc pod uwagę sposób ich pracy. Pochłaniacz - okap pobiera powietrze, oczyszcza je w systemie filtrów i oddaje do pomieszczenia. Wyciąg - okap pobiera powietrze, oczyszcza z tłuszczów i kanałem wentylacyjnym transportuje poza budynek.

Na pochłaniacz decydujemy się wówczas gdy: nie mamy możliwości podłączyć okapu do osobnego kanału wentylacyjnego. Aby nie zakłócić ciągu, nie powinno się także instalować go do zbiorczych kanałów wentylacyjnych w blokach. Urządzenie w takim przypadku będzie pracowało więc jako pochłaniacz (system zamknięty). Wyposażone w zestaw filtrów antytłuszczowych zatrzyma krążące
w powietrzu opary, tworzące śliski nalot na meblach i ścianach w kuchni. Dodatkowe filtry węglowe zneutralizują znajdujące się w powietrzu intensywne zapachy. Powietrze po przefiltrowaniu zostanie oddane do pomieszczenia, nie naruszając stabilności ciśnienia, nawet przy bardzo szczelnie zamkniętych oknach i słabo działającej wentylacji. Na wyciąg decydujemy się wówczas gdy: mamy możliwość podłączenia okapu do osobnego kanału wentylacyjnego. Urządzenie działa wówczas
w systemie otwartym. Powietrze po pobraniu z pomieszczenia trafia na filtr tłuszczowy, a następnie kanałem wentylacyjnym usuwane jest z budynku. System otwarty jest wydajniejszy od zamkniętego, jednak praca silnika okapu na najwyższych obrotach lub przez długi czas może spowodować zachwianie ciśnienia w pomieszczeniach. Aby tego uniknąć, należy zapewnić możliwość napływu świeżego powietrza w miejsce usuwanego. Można to osiągnąć przez zastosowanie okien z nawiewnikami lub wyposażonych w funkcję mikrorozszczelniania. W skrajnych przypadkach bardzo intensywnie pracujący okap może doprowadzić do cofania się dymu z kominków otwartych czy zasysania powietrza przez otwory wentylacyjne.

Oceń artykuł
3,25 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Tomasz Dąbrowski

Zdjęcia: Gorenje

Polecamy Ci również

Zobacz także