Poddasze do adaptacji


łazienka na poddaszuInstalacja elektryczna

Rozszerzenie instalacji elektrycznej nie jest problemem, o ile budynek nie jest zbyt stary. Jeśli istniejąca instalacja ma odpowiednią moc przyłączeniową i jest rezerwa w tablicy rozdzielczej, można rozbudować ją o dodatkowe obwody. Wymaga to jednak projektu wykonanego przez uprawnionego elektryka oraz późniejszego odbioru.

W przypadku starych domów mogą pojawić się pewne problemy. Mianowicie stara instalacja elektryczna może być wykonana z aluminium. Takiej instalacji nie można połączyć z obowiązującą obecnie instalacją miedzianą. Dlatego w takim wypadku konieczna będzie wymiana całej instalacji na miedzianą. Podobnie, może pojawić się problem z charakterem starych kabli - może się okazać, że są one dwuprzewodowe, tzn. nie mają przewodu neutralno-ochronnego. Prawo budowlane wymaga, by instalacja była pięcioprzewodowa (przy prądzie trójfazowym) lub trójprzewodowa (przy prądzie jednorazowym). Dlatego i w tym wypadku trzeba będzie dokonać wymiany całej instalacji. Brak w instalacji urządzeń ochronnych różnicowoprądowych, wyłączników nadmiaroprądowych i przeciwpożarowych wyklucza rozbudowę instalacji. Musi ona być wykonana na nowo. Ponieważ poddasze zazwyczaj ma drewnianą konstrukcję nośną, trzeba pamiętać o odpowiedniej ochronie przewodów elektrycznych - należy je prowadzić w giętkich rurach ochronnych (peszelach).

Instalacja wodociągowa i kanalizacyjna
W przypadku instalacji wodociągowych konieczne jest sprawdzenie, czy ciśnienie dyspozycyjne (na przyłączu) będzie wystarczające, by zapewnić dopływ wody we wszystkich punktach na poddaszu. Sprawdzenia takiego może dokonać projektant, porównując projekt istniejących instalacji z projektem uwzględniającym nowe przewody i punkty czerpalne. Jeśli ciśnienie nie jest wystarczające, konieczne jest wystąpienie do przedsiębiorstwa wodociągowego o wydanie nowych warunków technicznych.

sypialnia na poddaszuRury wodociągowe, grzewcze (jeśli jest ogrzewanie centralne) oraz kanalizacyjne muszą być odpowiednio zabezpieczone podczas przejścia przez przegrody (ściany i sufity). Rury powinny biec w tzw. przepustach - są to rury (stalowe lub PVC) o średnicy o jedną lub dwie dymensje większą od średnicy rury instalacyjnej. W praktyce oznacza to,że średnica przepustów powinna być o 2-4 cm większa od średnicy rury instalacyjnej.
Instalację kanalizacyjną dobrze jest wykonać z polietylenu, najlepiej w wersji "silent". Gwarantuje to wyciszenie hałasów w kanalizacji do poziomu praktycznie niezauważalnego wśród codziennych dźwięków. Jeśli instalacja ma być wykonana z najpopularniejszego PVC, można ją zaizolować pianką poliuretanową lub polietylenową i obudować ścianką (np. z płyt gipsowo - kartonowych). Instalację wodną warto wykonać z polibutylenu - jest to materiał najbardziej odporny na rozszerzanie cieplne spośród tworzyw sztucznych; a ze względu na swoją elastyczność może być układany systemem "kablowym".

Po realizacji zagadnień instalacyjnych możemy planować ocieplenie poddasza i wykończenie poddasza.
Oceń artykuł
4,00 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Joanna Ryńska

Zdjęcia: Velux, Redakcja

Polecamy Ci również

Zobacz także