Podłączenie zmywarki w starszej kuchni – jak to się robi

0
Podłączenie zmywarki
Podłączenie zmywarki nie wymaga skomplikowanych prac instalacyjnych. Można ją podłączyć do baterii oraz specjalnego syfonu.

Podłączenie zmywarki w nowym mieszkaniu przeważnie nie jest problemem. Nieco więcej pracy może wymagać jej montaż w starszej kuchni. Ale to również jest w pełni wykonalne. Podpowiadamy, jak podłączyć zmywarkę w starszej kuchni.

W kuchniach nowo budowanych domów przeważnie jest już przewidziane osobne przyłącze wodne oraz odpływ dla zmywarki. Jeśli jednak w naszym mieszkaniu nie przygotowano takich elementów instalacyjnych, z podłączeniem zmywarki również nie powinniśmy mieć problemu.

Nie trzeba zmieniać istniejącej instalacji, bo zmywarkę można podłączyć do baterii kuchennej – wystarczy zamontować odpowiedni zawór. Jest także możliwość wykonania osobnego przyłącza, nawet mając do dyspozycji niewielką przestrzeń. Wyjaśniamy, jak podłączyć zmywarkę do baterii kuchennej, a także jak wykonać osobne przyłącze.

Sprawdź: Co trzeba wiedzieć, żeby samodzielnie podłączyć zmywarkę do naczyń

Podłączenie zmywarki do baterii kuchennej

Do podłączenia zmywarki do baterii kuchennej wystarczy zwykły trójnik. Ale warto zwrócić uwagę na kombinowane zawory regulacyjne, które są wygodniejsze i praktyczniejsze. Ich zaletą jest to, że pozwalają na regulację ciśnienia wody w zmywarce i baterii niezależnie od siebie. Można również odciąć dopływ wody do zmywarki (np. w przypadku awarii) i bez problemu korzystać z baterii i zlewozmywaka. Taki zawór jest wyposażony w dwa pokrętła pozwalające na regulację dopływu wody do baterii i zmywarki, a montuje się go zamiast zaworu kątowego na przyłączu zimnej wody.

Kombinowany zawór kątowy
Kombinowany zawór kątowy ułatwia m.in. podłączenie zmywarki do baterii.

Alternatywą jest zastosowanie zaworu kątowego i zamontowanie na nim zaworu przyłączeniowego z gwintem 3/8 cala. Dzięki temu nie będzie problemu ani z odcięciem wody do zmywarki lub baterii, ani z odróżnieniem w którym miejscu należy to zrobić.

Kupując zawory warto zwrócić uwagę na to, czy są wyposażone w blokadę przepływu zwrotnego. To ważne, bo w przypadku awarii wodociągu i wystąpieniu podciśnienia, zużyta woda ze zmywarki może się cofnąć do instalacji wody pitnej. Blokada przepływu zwrotnego zapobiega takim sytuacjom.

To Cię zainteresuje: Czy sprzęt AGD warto kupować przez internet

Odprowadzenie wody ze zmywarki

Poza doprowadzeniem do zmywarki wody, trzeba zadbać o zapewnienie odpływu do kanalizacji. W tym celu należy wymienić syfon pod zlewozmywakiem na taki, który jest wyposażony w króciec do podłączenia węża zmywarki. To również nie jest kłopotliwe i nie wymaga skomplikowanych prac instalacyjnych.

Jak zrobić osobne przyłącze dla zmywarki

Przyłączenie zmywarki do baterii kuchennej jest prostym i często stosowanym rozwiązaniem, ale ma swoje wady. Przede wszystkim mogą następować skoki ciśnienia, jeśli korzystamy z baterii podczas pracy zmywarki. Dlatego warto rozważyć wykonanie osobnego przyłącza. W kuchniach, gdzie problemem jest miejsce, a właściwie – jego brak, rozwiązaniem mogą być kompaktowe zawory przyłączeniowe. Na rynku dostępne są takie, które pozwalają na stworzenie przyłącza o głębokości tylko 45 mm.

Umożliwia to postawienie zmywarki blisko ściany, a jeśli chcemy zabudowany sprzęt – na wybór nieco większego modelu. Na szczycie korpusu zaworu umieszczono praktyczne pokrętło do regulacji, a dolnej części – gwint G ¾ do podłączenia węża zmywarki. Jest on tak zbudowany, że nie ma ryzyka zatarcia, a ponadto redukuje hałasy z instalacji wodnej (klasa szumów I).

Podpowiadamy: Jak wybrać ekspres do kawy

Kompaktowy regulacyjny zawór przyłączeniowy
Zawór kompaktowy umożliwia wykonanie osobnego przyłącza nawet przy ograniczonej przestrzeni.
Oceń artykuł
2,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Schell

Polecamy Ci również

Zobacz także