Podłoga bambusowa

Odkąd zawitało do nas drewno egzotyczne, coraz chętniej chcemy mieć je w naszych domach. Wśród wielu dostępnych gatunków jest też bambus, będący drewniejącą z wiekiem trawą, i to on właśnie staje się "zdobywcą parkietów".

Wydawać by się mogło, że twarda wprawdzie, ale przecież pusta w środku łodyga Phyllostachys pubescens nie jest najlepszym surowcem do wytwarzania materiałów posadzkowych. Nic bardziej mylnego. Zanim jednak powstanie deska, materiał jest poddawany długiej obróbce.

Na początku była łodyga
Proces produkcji desek parkietowych poprzedza pozyskanie odpowiedniego materiału. Najbardziej wartościowe są 5-, 6-letnie łodygi, gdyż są one wtedy odpowiednio twarde. Bambus cięty jest na wąskie pasma, z których następnie usuwana jest zielona kora. Dzięki temu zabiegowi ukazuje się charakterystyczne, białawo-żółte drewno. Odcień zależy od wieku rośliny - starsze mają ciemniejsze drewno - a także od składu gleby oraz warunków klimatycznych. Młode drewno ma odcień jaśniejszy, jednak jego twardość i stopień zdrewnienia są mniejsze.

Wykorzystywanie bambusa olbrzymiego, zwanego też moso, zamiast drewna do produkcji podłóg ma też duże znaczenie dla środowiska naturalnego. Często jest on bowiem hodowany na plantacjach, poza tym rośnie on bardzo szybko - nawet do 50 cm dziennie i może osiągnąć wysokość od 15 do 30 metrów oraz obwód pnia 35 cm lub więcej.

podłoga z drewna egzotycznegopodłoga z bambusa

Posadzka z trawy
Z bambusa można wykonywać parkiet lity, który jest montowany w systemie pióro-wpust i klejony bezpośredniego do podłoża. Zbudowany jest z jednej lub kilku warstw tej niezwykłej trawy. Deszczułki mogą być układane na płask (wertykalnie) lub na sztorc (horyzontalnie). Szczególnie efektowna jest posadzka układana drugim sposobem. Niewielka szerokość elementów, wynosząca 15 mm, czyni powierzchnię posadzki bardziej wzorzystą, a przez to niezwykle efektowną. Wykończeniem może być olej lub lakier, możliwe jest też pozostawienie surowej powierzchni.

podłoga bambusowapodłoga - bambus

A po latach...
Po kilku latach normalnego użytkowania można ponownie przeszlifować powierzchnię i tym samym odnowić posadzkę. Pozwala na to gruba warstwa wierzchnia bambusa. Wcześniej zaś, po ułożeniu posadzki trzeba tylko zabezpieczyć jej powierzchnię jednym z dostępnych w handlu preparatów do drewna. Mogą to być lakiery, woski czy oleje do parkietów.

Informacje dodatkowe
Wymiary (szer./dł./gr.): 96 mm/960 mm/15 mm
Wykończenie: lakier
Montaż: klej
Gwarancja: 2 lata
Cena: 89,00 zł netto za 1 m kw.

Autor jest rekomendowanym doradcą www.forumbudowlane.pl

Oceń artykuł
4,75 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Dawid Więckowski

Zdjęcia: Galeria Parkietu

Polecamy Ci również

Zobacz także