Podłoga ciemna czy jasna?

16
Podłoga jasna

Aranżując wnętrze naszego mieszkania lub domu staramy się, aby wszystkie elementy idealnie do siebie pasowały. Bardzo duży wpływ mają na to kolory ścian, mebli, a także podłóg.

Podłoga jest bazą dla wszystkich pozostałych komponentów. Muszą one ze sobą współgrać i być spójne kolorystycznie. Dlatego wybierając podłogę do mieszkania należy pamiętać o tym, że nawet najmniejsza różnica w jej odcieniu może wpłynąć na zmianę charakteru wybranego wnętrza.

Kolory mają na nas wyjątkowy wpływ. Kiedy znajdujemy się w otoczeniu jasnych barw czujemy się radośni i pełni pozytywnej energii. Z kolei wnętrza nasycone ciemnymi odcieniami działają na nas uspokajająco i łatwiej nam się w nich zrelaksować. Każde z pomieszczeń w naszym mieszkaniu ma swoje przeznaczenie, dlatego też znajomość takich zależności przy urządzaniu jest niezwykle ważna.

Wybierając kolor podłogi, nie można skoncentrować się tylko na niej. Należy spojrzeć na wnętrze jako całość. Dlatego wybór trzeba dokładnie przemyśleć. Już na etapie projektowania podłogi dobrze jest wziąć pod uwagę, w jakich kolorach będą dywany, zasłony, meble i ściany, tak by w przyszłości zachować równowagę we wnętrzu.

Jasno i lekko – czyli kolory do pokoi dziennych

Jasne kolory rozjaśnią i ożywiają każde wnętrze w naszym domu. Należy o tym pamiętać, gdy aranżujemy wygląd pomieszczeń, w których będziemy spędzać najwięcej czasu w ciągu dnia, np. kuchnia, jadalnia, sypialnia, czy pokój dziecięcy. Jasna podłoga optycznie powiększa przestrzeń, dzięki czemu pomieszczenie wydaje się bardziej przestronne. Daje wrażenie naturalności i prostoty. Najmodniejszymi kolorami sezonu są podłogi szare i ecru.

W tym sezonie wracają do łask podłogi jasne. Świetnie sprawdzają się zwłaszcza na poddaszach, w pomieszczeniach ze skosami. Jasne kolory podłogi nadają wnętrzom lekkości oraz wyrazistości. Obecnie na popularności zyskują podłogi rustykalne o charakterystycznej strukturze.

Kiedy trzeba się wyciszyć

W niektórych pomieszczeniach jasna podłoga mogłaby nas rozpraszać. Przykładowo nasza sypialnia jest miejscem, gdzie chcemy się zrelaksować. Ciemna podłoga pochłania dużo światła, optycznie pomniejsza pomieszczenie i jednocześnie sprawia, że wydaje się ono przytulniejsze. W tym przypadku możemy zastosować cieplejsze odcienie beżu typu caffe latte czy carmel.

Podłoga w ciemnych tonacjach kolorystycznych jest uważana za bardziej elegancką. Warto jednak stosować takie rozwiązania w dużych pomieszczeniach i o odpowiednim oświetleniu, np. w salonach, pokojach dziennych. Należy ostrożnie dobierać kolor, ponieważ w niewielkich pomieszczeniach, z małymi oknami może nieco przytłaczać.

Na odbiór koloru podłogi duży wpływ ma światło oraz kierunek jego padania. Należy zatem wziąć pod uwagę liczbę i wielkość okien oraz rozmieszczenie źródeł sztucznego oświetlenia. Podłoga inaczej będzie prezentować się w ciągu dnia, w pełnym słońcu, a inaczej wieczorem w świetle lamp.

Aranżując dom lub mieszkanie powinniśmy dobrze przemyśleć dobór kolorystyki podłogi. Spójna kompozycja nada wnętrzom charakteru i stylu. Kolor podłogi może zaważyć na tym, czy będziemy dobrze czuli się we własnym domu.

Oceń artykuł
4,00 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Redakcja

Źródło: Decowood

Polecamy Ci również

Zobacz także