Podłoga do każdego wnętrza

Czasy dębowej klepki i jesionowej mozaiki jako jedynych dostępnych posadzek naturalnych odeszły bezpowrotnie. Potencjalni inwestorzy mają trudny orzech do zgryzienia, ponieważ wybór podłóg drewnianych, zwłaszcza warstwowych takich jak deska barlinecka, jest ogromny, a nowości z roku na rok przybywa.

I choć trendy we wzornictwie w tej branży nie zmieniają się tak szybko jak moda na wybiegach, to warto wiedzieć, co jest hitem w Europie.

deska barlineckaEgzotycznie i minimalistycznie
Podłogi egzotyczne już od kilku lat cieszą się niesłabnącą popularnością. Doskonale wpisują się w styl minimalistyczny, z małą ilością prostych i funkcjonalnych mebli, w którym posadzka może stanowić wiodący element dekoracyjny. Intensywne barwy doussie, iroko, sapelli, jatobe czy merbau znalazły w Polsce wielu zwolenników. Nawet w Skandynawii, która uchodzi za rynek konserwatywny w kwestii wyboru podłóg, rośnie zapotrzebowanie na egzotyczne gatunki drewna. Jedną z najszerszych ofert naturalnych podłóg egzotycznych na rynku posiada Barlinek. Warstwa licowa deski barlineckiej wykonywana jest ze wszystkich ww gatunków, a także z drewna: badi, bubinga, tali, padouk i mutenye.

deska drewnianaProstota i naturalność
Obserwowane na targach branżowych tendencje, w kierunku podłóg z dużą ilością naturalnych cech drewna, wskazują na renesans stylu wiejskiego. Popularne stały się posadzki postarzane, szczególnie z dębu. Charakteryzuje je wyraźna struktura drewna uzyskiwana w procesie szczotkowania jeszcze na etapie produkcji. Wykonanie podłogi dopełnia impregnacja olejem, który jeszcze bardziej podkreśla efekt przypominający ręczną obróbkę. Podłogi postarzane są dostępne w ofercie deski barlineckiej. Są to: olejowany dąb postarzany w wersji jednolamelowej (z serii Exclusive), wyglądający jak lite deski, oraz trzylamelowej − z trzyrzędowym układem klepek w desce (seria Classic). Nowoczesne są posadzki bielone, typowe dla Skandynawii. Uwarunkowana klimatycznie mała ilość naturalnego światła wymusza stosowanie w tamtejszych domach połóg z jasnych gatunków drewna, tj. dębu, brzozy, buku, klonu, jesionu i sosny. Dodatkowy zabieg ich „bielenia” dodaje pomieszczeniom światła i świeżości. „Skandynawskie posadzki” oferuje Barlinek w postaci deski barlineckiej dąb biały i jesion biały, obie w wersji jednolamelowej w nawiązaniu do ich litych odpowiedników. Podłogi są impregnowane olejem naturalnym o białym zabarwieniu.

 

podłoga do salonuPołysk wraca do łask
Warto wspomnieć o preferencjach odnośnie połysku lakieru. Najpopularniejszy jest nadal półmat o połyskliwości 20º w skali Gardnera. Jednocześnie jednak do łask powraca lakier na wysoki połysk, przy czym tak wykończone podłogi są śmiało komponowane z nowoczesnym wystrojem wnętrz. W ofercie podłóg Barlinka o najwyższej połyskliwości lakieru (95º w skali Gardnera) znajdują się: deska barlinecka buk, dąb i jesion (wszystkie z serii Classic). Trendy we wzornictwie podłóg drewnianych nie zmieniają się tak szybko, jak ma to miejsce w przypadku innych produktów do urządzania wnętrz. A biorąc pod uwagę, że podłogę kupuje się na lata, warto zadbać przede wszystkim o to aby była ona w pełni naturalna. Drewniana podłoga jest ponadczasowa, szlachetnie się starzeje i zawsze można ją poddać renowacji. Dzięki zachowaniu wszystkich właściwości naturalnego surowca jest także najzdrowsza dla użytkowników. Nie bez znaczenia jest również fakt, że produkty uznanych producentów objęte są wieloletnią gwarancją. W przypadku deski barlineckiej jest to 20 (klasa Life) i 30 lat (klasy Professional, Exclusive i Classic).

 


 

 

 

 

 


Oceń artykuł
4,50 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Dębek

Źródło: Barlinek S.A.

Polecamy Ci również

Zobacz także