Podłoga do kuchni

Wybór odpowiedniej podłogi do kuchni to wbrew pozorom bardzo ważna sprawa.

Biorąc pod uwagę fakt, że jest najczęściej użytkowaną częścią domu i „lądują” na niej różne rzeczy, decyzja powinna być przemyślana. Na rynku dostępne są różnego rodzaju materiały, którymi możecie wyłożyć podłogę.  Jeśli nie wiecie na co się zdecydować, skorzystajcie z kilku poniższych propozycji.

Podłoga z litego drewna nie należy do najtańszych, ale jest efektowna i przy prawidłowym użytkowaniu starczy na długie lata. Pamiętaj jednak, jeżeli masz lakierowane drewno na podłodze, musisz konserwować je przynajmniej raz do roku, a do czyszczenia używaj tylko lekko wilgotnej szmatki. Alternatywą dla drewna litego, jest położenie na podłodze paneli, wykończonych drewnianą okleiną. Takie panele, idealnie pasują do kuchni dla rodzin z dziećmi. Prawidłowo położone i konserwowane wytrzymają długie lata użytkowania.

 

Kamień jest jednym z najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych na podłogi w kuchni. Wraz z wiekiem i użytkowaniem nabiera ładniejszego wyglądu, dzięki czemu kuchnia lepiej się prezentuje.  Płyty na podłogę możemy wybierać spośród dostępnych na rynku kamieni - od wapienia i marmuru po trawertyn. Zaletą płyt wykonanych z kamienia jest to, że można je kłaść w miejscach o nietypowych kształtach i łatwo przycinać na wymiar. Płyty są praktycznie niemożliwe do zniszczenia, ale należy je regularnie zamiatać i myć wodą z łagodnym mydłem lub specjalnymi środkami do czyszczenia.
Płytki ceramiczne są powszechnie stosowane na podłogi, są też trwałe i łatwe w użytkowaniu, dlatego nadają się do pomieszczeń typu kuchnia. Równie dobrze nadają się na okładziny ścienne. 

Laminat to dobre rozwiązanie dla osób, które za niewielką cenę chcą mieć funkcjonalną i łatwą
w utrzymaniu podłogę. Wybór laminatów jest duży, a wyglądem mogą przypominać drewno lub kamień.
Podłogi winylowe doskonale sprawdzą się w kuchni. Łatwe i szybkie w montażu zapewniają komfort
i ciepło chodzenia. Dostępne są w rolkach lub płytkach oraz fakturach imitujących drewno, metal czy kamień naturalny. Obecnie producenci wykładzin winylowych zapewniają, że są trwałe i odporne na wszelkiego rodzaju uderzenia i ścieranie, co gwarantuje użytkowanie przez wiele lat.

Guma jest jednym z solidniejszych materiałów polecanych na podłogę do kuchni. Przyjemna
i miękka pod stopami, idealnie sprawdzi się w rodzinnej kuchni. Do tego jest odporna na uszkodzenia i łatwa w utrzymaniu.
Beton i żywica to najnowsze trendy panujące wśród tych, którzy chcą mieć efektowną podłogę
w kuchni. Ich położenie wymaga jednak spełnienia pewnych wymagań np. beton musi być wylewany w odpowiedniej temperaturze i przy pomocy specjalisty. Żywica dostępna jest w prawie wszystkich kolorach i świetnie dodaje wnętrzu blasku. Jednak jej trwałość szacowana jest na ok. 7 lat, podczas gdy beton jest trwalszy, ale bardziej podatny na pęknięcia.
Ostatnim polecanym materiałem na podłogę do kuchni jest linoleum. Jest wytrzymałe, łatwe w czyszczeniu i polecane dla alergików. Linoleum jest dostępne w formie arkuszy, a także płytek i desek, idealnie nadaje się do stworzenia jednolitego wzoru lub motywu.

Oceń artykuł
4,33 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Łukasz Lamprycht

Zdjęcia: housetohome.co.uk

Polecamy Ci również

Zobacz także