Podłoga do kuchni

Podłoga do kuchni

Wybór odpowiedniej podłogi do kuchni to wbrew pozorom bardzo ważna sprawa.

Biorąc pod uwagę fakt, że jest najczęściej użytkowaną częścią domu i „lądują” na niej różne rzeczy, decyzja powinna być przemyślana. Na rynku dostępne są różnego rodzaju materiały, którymi możecie wyłożyć podłogę.  Jeśli nie wiecie na co się zdecydować, skorzystajcie z kilku poniższych propozycji.

drewniana podłogapanele

Podłoga z litego drewna nie należy do najtańszych, ale jest efektowna i przy prawidłowym użytkowaniu starczy na długie lata. Pamiętaj jednak, jeżeli masz lakierowane drewno na podłodze, musisz konserwować je przynajmniej raz do roku, a do czyszczenia używaj tylko lekko wilgotnej szmatki. Alternatywą dla drewna litego, jest położenie na podłodze paneli, wykończonych drewnianą okleiną. Takie panele, idealnie pasują do kuchni dla rodzin z dziećmi. Prawidłowo położone i konserwowane wytrzymają długie lata użytkowania.

 kamień na podłodzepłytki ceramiczne

Kamień jest jednym z najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych na podłogi w kuchni. Wraz z wiekiem i użytkowaniem nabiera ładniejszego wyglądu, dzięki czemu kuchnia lepiej się prezentuje.  Płyty na podłogę możemy wybierać spośród dostępnych na rynku kamieni - od wapienia i marmuru po trawertyn. Zaletą płyt wykonanych z kamienia jest to, że można je kłaść w miejscach o nietypowych kształtach i łatwo przycinać na wymiar. Płyty są praktycznie niemożliwe do zniszczenia, ale należy je regularnie zamiatać i myć wodą z łagodnym mydłem lub specjalnymi środkami do czyszczenia.
Płytki ceramiczne są powszechnie stosowane na podłogi, są też trwałe i łatwe w użytkowaniu, dlatego nadają się do pomieszczeń typu kuchnia. Równie dobrze nadają się na okładziny ścienne. 

laminowane panele podłogowepodłogi winylowe

Laminat to dobre rozwiązanie dla osób, które za niewielką cenę chcą mieć funkcjonalną i łatwą
w utrzymaniu podłogę. Wybór laminatów jest duży, a wyglądem mogą przypominać drewno lub kamień.
Podłogi winylowe doskonale sprawdzą się w kuchni. Łatwe i szybkie w montażu zapewniają komfort
i ciepło chodzenia. Dostępne są w rolkach lub płytkach oraz fakturach imitujących drewno, metal czy kamień naturalny. Obecnie producenci wykładzin winylowych zapewniają, że są trwałe i odporne na wszelkiego rodzaju uderzenia i ścieranie, co gwarantuje użytkowanie przez wiele lat.

guma na podłogęlinoleum na podłogębeton i żywica na podłogę

Guma jest jednym z solidniejszych materiałów polecanych na podłogę do kuchni. Przyjemna
i miękka pod stopami, idealnie sprawdzi się w rodzinnej kuchni. Do tego jest odporna na uszkodzenia i łatwa w utrzymaniu.
Beton i żywica to najnowsze trendy panujące wśród tych, którzy chcą mieć efektowną podłogę
w kuchni. Ich położenie wymaga jednak spełnienia pewnych wymagań np. beton musi być wylewany w odpowiedniej temperaturze i przy pomocy specjalisty. Żywica dostępna jest w prawie wszystkich kolorach i świetnie dodaje wnętrzu blasku. Jednak jej trwałość szacowana jest na ok. 7 lat, podczas gdy beton jest trwalszy, ale bardziej podatny na pęknięcia.
Ostatnim polecanym materiałem na podłogę do kuchni jest linoleum. Jest wytrzymałe, łatwe w czyszczeniu i polecane dla alergików. Linoleum jest dostępne w formie arkuszy, a także płytek i desek, idealnie nadaje się do stworzenia jednolitego wzoru lub motywu.

Oceń artykuł
4,33 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Łukasz Lamprycht

Zdjęcia: housetohome.co.uk

Polecamy Ci również

Zobacz także