Podłoga do przedpokoju. Jaką wybrać i na co zwrócić uwagę

1
Podłoga w przedpokoju
Podłoga w przedpokoju jest użytkowana wyjątkowo intensywnie i narażona na zabrudzenia. Dlatego wybierając ją, trzeba zwrócić uwagę na jej walory użytkowe.

Podłoga w przedpokoju to najbardziej newralgiczny fragment domowej posadzki. Podpowiadamy, co położyć w przedpokoju, żeby podłoga była trwała i łatwa do utrzymania w czystości.

Bliskość drzwi wejściowych, a tym samym nieuniknione działanie piasku i brudu pochodzącego z zewnątrz sprawia, że na podłogę do przedpokoju musimy stosować materiały o określonych parametrach. Na szczęście w sklepach nie brakuje wyrobów posadzkowych, które potrafią wiele znieść, zachowując dobrą formę i odpowiednią trwałość.

Na przedpokojowych podłogach prym niezmiennie wiodą płytki ceramiczne i gresowe. Są estetyczne, trwałe i łatwe do utrzymania w czystości. Podobnymi właściwościami mogą cechować się panele podłogowe. Jednak już w ich przypadku warto bliżej przyjrzeć się parametrom (zwłaszcza klasie ścieralności).

Podpowiadamy też: Czym wykończyć ścianę w przedpokoju

Na podłogę w przedpokoju można również położyć naturalne drewno. To z kolei wymaga właściwego zabezpieczenia oraz zabiegów pielęgnacyjno-konserwujących. W ostateczności w pobliżu drzwi wejściowych sprawdzi się również i wykładzina. Z tym że tylko wybrane jej rodzaje.

Płytki na podłogę w przedpokoju – jakie kafle wybrać?

Płytki w ostatnim czasie wręcz zaskakują różnorodnością form oraz wzorów i kolorów. Dzięki temu udaje się je dopasować niemal do każdej stylistyki. W przedpokoju ze względów praktycznych lepiej jest stosować terakotę i gres w stonowanych barwach, na których brud czy ociekająca z butów woda będzie mniej widoczna.

Kolejnym, dość istotnym (choć nie przez wszystkich znanym) atutem użytkowym płytek podłogowych jest rektyfikacja. Kafle rektyfikowane mają krawędzie przycięte pod kątem prostym, dzięki czemu można układać je na minimalną fugę. Zaś mniejsza fuga w przedpokoju nierozłącznie łączy się z tym, że łatwiej utrzymać podłogę w należytej czystości.

Nie wszyscy też zdają sobie sprawę, że tak wytrzymały i trwały materiał jak płytki podłogowe, może jednak różnić się od siebie pod względem odporności na ścieranie. A w przedpokoju, czyli miejscu o dużym natężeniu ruchu jest to bardzo ważne. Klasę ścieralności płytek określa się symbolem PEI. Do przedpokoi i korytarzy zaleca się stosować płytki o wartości PEI 4 lub 5.

To Cię zainteresuje: Gres podłogowy. Jaki wybrać, żeby być zadowolonym

Odrębną kwestią jest, że płytki w przedpokoju powinny charakteryzować się odpowiednią klasą antypoślizgowości. W tym zakresie spotkamy się z oznaczeniami od R9 do R13. Im wyższa liczba, tym większa antypoślizgowość podłogi.

Do przedpokoju dobrze jest zdecydować się na płytki mrozoodporne. Wprawdzie nie będą one narażone na bezpośrednie działanie ujemnych temperatur, ale warto wiedzieć, że produkty mrozoodporne mają niższą nasiąkliwość, a tym samym są bardziej odporne na działanie utrzymującej się na ich powierzchni wody.

Panele podłogowe do przedpokoju

Panele podłogowe to aktualnie najpopularniejszy materiał posadzkowy. Układa się je praktycznie we wszystkich pomieszczeniach domu, ponieważ są stosunkowo tanie, niekłopotliwe w montażu i dają dobre efekty wizualne. Niektóre rodzaje paneli sprawdzą się również w domowych przedpokojach. To produkty o zwiększonej wytrzymałości i konkretnym przeznaczeniu.

Panele mają sześć klas użyteczności (21, 22, 23, 31, 32, 33). Do przedpokoju, holu, korytarza odpowiednie będą produkty o klasie przynajmniej 23. Oznacza ona użytek domowy w miejscach o zwiększonym natężeniu ruchu.

Równie ważna jest klasa ścieralności paneli wybieranych do przedpokoju. Tu producenci operują określeniami od AC1 do AC5. W przedpokojach blokowych, do których wchodzi się poprzez klatki schodowe odpowiednie będą panele o klasie ścieralności AC3. Jednak już w domach jednorodzinnych, gdzie korytarze często usytuowane są bezpośrednio przy drzwiach wejściowych warto wybierać produkty o wyższej klasie.

Ciekawą alternatywą dla tradycyjnych paneli laminowanych są ich odpowiedniki winylowe. W przedpokoju sprawdzą się bardzo dobrze, ponieważ są wodoodporne, wytrzymałe na uszkodzenia, a ponadto cechuje je podwyższona antypoślizgowość.

Sprawdź: Na co zwrócić uwagę, wybierając panele podłogowe

Drewniane deski lub parkiet na podłodze w przedpokoju

Drewno jest piękne i ponadczasowe. Nic zatem dziwnego, że jest często wybierane. Surowiec ten jest wprawdzie w stanie znieść trudne warunki, jakie panują w przedpokoju, ale wymaga odpowiedniego doboru pod kątem jakości, jak również prawidłowego zabezpieczenia przed ścieraniem i działaniem wody oraz wilgoci.

Producenci drewnianych parkietów i desek do przedpokoi zalecają stosowanie najwytrzymalszych gatunków rodzimych (np. dębu, jesionu, grabu) lub wybranych odmian egzotycznych (np. jatoba, doussie). Każdy z producentów proponuje też określony rodzaj zabezpieczenia i konserwacji oferowanego przez siebie surowca.

Ogólną zasadą jest, że najwyższy stopień ochrony drewnianych podłóg gwarantują lakiery poliuretanowe. Zaś długowieczność drewna uzyskuje się poprzez bieżącą dbałość i stosowanie odpowiednich środków pielęgnujących.

Wykładziny podłogowe do przedpokoju – jakie się sprawdzą?

Obecnie w sklepach znaleźć można dwa rodzaje wykładzin – elastyczne (zwane PVC) i dywanowe. Pośród jednych i drugich znajdziemy produkty w niemal niezliczonej ilości wzorów i kolorów, co przekłada się na łatwość dopasowania ich do danego wnętrza. Oczywiście wygląd wykładziny wybieranej do przedpokoju ma istotne znaczenie, ale pod względem użytkowym ważniejsze są inne parametry.

Z praktycznego punktu widzenia na podłogę w miejscu narażonym na zabrudzenia zdecydowanie bardziej polecane jest stosowanie wykładzin elastycznych, które są odporne na wilgoć i łatwe w utrzymaniu w czystości. Zwykle o trwałości i użyteczności wykładziny świadczy też jej grubość (im grubsza, tym bardzie odporna i trwała). Oprócz tego warto zwrócić uwagę, czy wykładzina elastyczna została przez producenta pokryta dodatkową warstwą ochronną. Na rynku znaleźć można modele z powłoką poliuretanową, która zwiększa trwałość wykładzin.

Podpowiadamy: Jaka posadzka na ogrzewanie podłogowe? Polecamy różne materiały

Osoby, które ponad wszystko pragną przytulności w przedpokoju z pewnością sięgną po wykładziny dywanowe. Jest to jednak rozwiązanie jedynie dla bardzo wytrwałych i lubiących ciągle sprzątać. Choć i pośród wykładzin dywanowych odnajdziemy takie, które producenci przeznaczają właśnie do przedpokoi. To produkty wykonane z materiałów syntetycznych, mające pętelkowy splot i dodatkowo impregnowane (np. teflonem).

Oceń artykuł
0,00 / 0 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Więcej na ten temat:

,

Autor: Wojciech Lechowski

Polecamy Ci również

Zobacz także