Podłoga drewniana czy panele?

62
Podłoga drewniana czy panele?

Częściej do wykończenia podłogi stosuje się panele podłogowe - ich głównym atutem jest cena. Deski podłogowe z naturalnego drewna są jednak trwalsze.

Panele podłogowe, choć są tanie (w marketach budowlanych można je kupić już za ok. 20 - 40 zł za m²), nie mogą równać się wytrzymałością z droższymi (powyżej 100 zł za m²) drewnianymi deskami podłogowymi. Te pierwsze posłużą nam maksymalnie 10 lat, drugie - kilkadziesiąt. W dłuższej perspektywie, to deski okazują się więc bardziej ekonomicznym rozwiązaniem. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji przetrwają pokolenia, stając się długowieczną inwestycją.

podłoga drwnianapodłoga z naturalnego drewna

Deski podłogowe - zarówno lite, jak i warstwowe - zbudowane są z naturalnego drewna, które dzięki swoim specyficznym właściwościom zapewnia ich długotrwałe użytkowanie. Panele mogą
z nimi konkurować, ale tylko i wyłącznie te drewniane, nie natomiast sztuczne z HDF’u.
Drewno jest bardziej miękkie niż zwyczajny panel i przez to elastyczniejsze (zwłaszcza w przypadku podłóg z desek warstwowych). Są odporne na użytkowanie (drewno lekko ugina się pod ciężarem). Oczywiście drewniane deski podłogowe nie są zupełnie niezniszczalne. Jednak dzięki swej większej niż panele grubości, mogą być wielokrotnie naprawiane przez cyklinowanie. Dodatkowo stosuje się lakiery, które zwiększają odporność desek na ścieranie. Pojedyncze rysy można usuwać miejscowo.

ciemna podłogapodłoga do sypialni

Deski podłogowe z drewna są ponadto ekologiczne i zdrowe. Stanowią inwestycję w dobre samopoczucie. Drewno jest naturalnym materiałem, który „oddycha”, tworząc w naszym domu przyjazny mikroklimat. Dzięki temu możemy przenieść do niego cząstkę lasu i być bliżej natury. Poza tym, podłoga drewniana stanowi świetną izolację termiczną i akustyczną (czego nie można powiedzieć o twardych panelach), a także nie przyciąga kurzu - w odróżnieniu od paneli, które są elektrostatyczne. Podłoga z drewnianych desek jest też „ciepła” i przyjemna w dotyku.
Producenci paneli oferują niezliczoną ilość wzorów - od imitacji drewna, przez imitację kamienia, po geometryczne abstrakcje. Jednak to prawdziwe drewno dodaje wnętrzu stylu i klasy. Żaden sztuczny materiał go nie zastąpi. Co więcej, drewno nie musi być „nudne”. Dzięki nowym technologiom na rynku mamy duży wybór także drewnianych desek podłogowych. Deski podłogowe wykonane nawet z jednego gatunku drewna mogą różnić się usłojeniem, fakturą oraz barwą. Ponadto, gdy podłoga nam się znudzi, zamiast ponosić nowe koszty jej wymiany na nową, możemy ją odświeżyć, nadając jej zupełnie inny wygląd.
Podłogi drewniane są ponadczasowe - zawsze modne, a do tego bardzo trwałe. Pasują zarówno do wnętrz tradycyjnych, a także nowoczesnych, nawet - awangardowych. Choć wymagają na początku większych nakładów finansowych niż panele, będą nam służyć latami.

Oceń artykuł
4,44 / 9 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Marta Balcerowska

Źródło: Decowood

Polecamy Ci również

Zobacz także