Podłoga drewniana - ekologiczne certyfikaty

1
Podłoga drewniana - ekologiczne certyfikaty

Podłoga drewniana powinna mieć odpowiednie certyfikatyOtoczeni na co dzień plastikiem, metalem i szkłem tęsknimy za naturą, za tym co pierwotne, prawdziwe, odwieczne. Takie właśnie jest drewno, dlatego coraz częściej w naszych domach goszczą podłogi z tego surowca.

Niekontrolowana eksploatacja przyrody może jednak poważnie zagrozić środowisku. Przed zakupem sprawdźmy więc, czy nasza podłoga drewniana wyprodukowana jest „w zgodzie z naturą”.

Dla potwierdzenia ekologicznych walorów podłóg drewnianych warto zwrócić uwagę na posiadane przez produkt oraz producenta certyfikaty. Oznaczenia takie przyznawane są przez międzynarodowe organizacje ekologiczne.

Znak FSC (Forest Stewardship Council) – znak ten zamieszczony na produktach oznacza, że drewno, z którego wykonane są podłogi, pochodzi z lasów, gdzie spełnione są Zasady Dobrej Gospodarki Leśnej. Zasady te ustalane są w drodze porozumienia pomiędzy członkami organizacji FSC, która kieruje się dobrem przyrody, a także dobrem żyjących na terenie lasu społeczności.

Logo FSC jest rozpoznawalne na całym świecie i taktowane jako dowód staranności i dbałości danej organizacji o tereny leśne, ich wykorzystanie i gospodarowanie. Certyfikat FSC dotyczy wszystkich etapów obrotu drewnem: od miejsca wycinki po producenta wyrobu finalnego. Aby drewno miało status FSC, musi więc być zachowana ciągłość kontroli pochodzenia produktu (Chain-of-Custody).

EMAS (ang. Eco Management and Audit Scheme) – jest unijnym instrumentem wprowadzonym w życie rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady, który ma na celu zachęcenie różnych organizacji do ciągłegoPrzed zakupem sprawdźmy, czy podłoga drewniana wyprodukowana jest „w zgodzie z naturą”. doskonalenia efektów działalności środowiskowej. Głównym założeniem tego systemu jest wyróżnienie tych organizacji, które wychodzą poza zakres minimalnej zgodności z przepisami i systematycznie dążą do osiągania jak najlepszych wyników prowadzonych działań prośrodowiskowych.

Podłoga drewniana powinna być wyprodukowana z materiału pochodzącego z odnawialnych, kontrolowanych źródeł. Certyfikat ISO 14001 potwierdza wdrożenie w zakładach produkcyjnych producenta podłóg systemu zarządzania środowiskowego. ISO 14001 jest międzynarodowym standardem, który określa zasady nadzoru nad działaniami, które mają wpływ na środowisko, czyli m.in. wykorzystanie zasobów naturalnych, utylizację odpadów przemysłowych, zużycie energii itd.

Świadectwo M1 nadawane jest przez fińską fundację RTS – Finnish Building Information Foundation. Otrzymują je materiały, które pomyślnie przeszły badania laboratoryjne i spełniają najwyższe skandynawskie normy w zakresie emisji szkodliwych związków chemicznych. Podłogi drewniane sprawdza się pod względem zawartości związków organicznych, formaldehydu, amoniaku oraz substancji rakotwórczych. Zespół ekspertów ocenia ponadto poziom emisji zapachów.

Oceń artykuł
4,33 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Redakcja

Źródło: Baltic Wood

Polecamy Ci również

Zobacz także