Podłoga – na co zwrócić uwagę przy wyborze

8
Podłoga drewniana
Zarówno podłogi drewniane, jak i panele laminowane są dostępne w różnych wzorach i barwach.

Obecnie najpopularniejszymi sposobami na wykończenie domowej podłogi jest zastosowanie naturalnego drewna lub paneli laminowanych. Na pierwszy rzut oka trudno jest zauważyć znaczące różnice pomiędzy tymi materiałami, stąd na ogół spostrzegamy jedynie ich zróżnicowaną cenę. W rzeczywistości jednak rozbieżności są zdecydowanie poważniejsze i nie pozostają bez znaczenia dla późniejszych użytkowników tych materiałów.

W sklepach z materiałami podłogowymi,  trójwarstwowe naturalne deski spoczywają najczęściej nieopodal paneli podłogowych. Obok nich leżą również klepki parkietowe oraz mozaika. Kiedy spytamy sprzedawcę, który z tych materiałów poleciłby na domową podłogę – w przeważającej liczbie przypadków uzyskamy odpowiedź, że lepsze jest naturalne drewno. To jednak kosztuje dużo więcej niż panele, a w dodatku jego wygląd zewnętrzny nie zawsze idealnie odpowiada naszym wymaganiom. Poniżej podpowiadamy na co szczególnie zwrócić uwagę podczas wyboru materiału na podłogę do naszych domów i mieszkań.

Drewno na podłodze – deska, parkiet czy mozaika?

Deski trójwarstwowe na podłogę, są dostępne w różnych szerokościach i różnych długościach. Ich grubość wynosi od 1,4 do 3 cm. Deski o większych wymiarach są szybkie w montażu i elegancko się prezentują, ale tylko pod warunkiem, że podłoga ma dużą powierzchnię. Ten materiał nadaje się do przestronnych wnętrz. Należy układać go prostopadle do linii okien.

W mniejszych pomieszczeniach, a tym bardziej na przestrzeniach skomplikowanych architektonicznie lepszym rozwiązaniem są deski o mniejszych gabarytach lub pakiet albo mozaika. Elementy te łatwiej jest dociąć i estetycznie wpasować w trudno dostępne zakamarki. Parkiet ma standardową grubość około 2 cm. Najcieńsza z naturalnych materiałów podłogowych jest mozaika (8 mm). Grubość drewna na podłogę nie pozostaje bez znaczenia. Jest to bowiem surowiec pozwalający odnawiać się. Ilość zabiegów cyklinowania jest jednak uzależniona od tego, z jaką jego grubością mamy do czynienia.

Trzeba też pamiętać, że zastosowanie surowego drewna na podłodze wymaga zaimpregnowania i odpowiedniego zabezpieczenia posadzki. Czynności te są zbędne jedynie w przypadku zdecydowania się na gotowe panele drewniane. Wyroby te są fabrycznie pokryte utwardzanym promieniami UV lakierem lub poddane głębokiemu olejowaniu.

Dowiedz się też: Jak uniknąć błędów w pielęgnacji podłogi drewnianej

Podłoga drewniana lakierowana czy olejowana?

Na wysokiej jakości deski podłogowe lakier nanoszony jest przynajmniej w pięciu warstwach. Często warstw tych jest aż siedem. Tak zabezpieczone drewno nie ściera się, nie rysuje i nie ulega innym uszkodzeniom. Aktualnie stosowane lakiery są w pełni bezpieczne dla ludzkiego zdrowia. Nie zawierają szkodliwych substancji i z powodzeniem mogą znaleźć się nawet w pokojach dziecięcych oraz wnętrzach, w których przebywają osoby cierpiące na alergię. Lakierowane deski podłogowe mają gładką i śliską powierzchnię, co sprawia, że nietrudno jest utrzymać je w należytym stanie. Lakier ulega wprawdzie mikrozarysowaniom, ale na ogół są one mało widoczne i podłoga wygląda estetycznie przez długie lata.

Oleje do drewna są jednocześnie środkami impregnującymi ten surowiec. Są one więc wchłaniane przez drewno, zostawiając jednocześnie pory materiału otwarte. Olej także zabezpiecza drewno przed ścieraniem i uszkodzeniami mechanicznymi, a ponadto wspaniale eksponuje piękno i naturalny charakter tego materiału. Olejowane podłoga „oddycha”. Ma to wpływ na utrzymanie prawidłowego mikroklimatu we wnętrzu oraz na delikatne unoszenie się w powietrzu przyjemnego zapachu naturalnego drewna. W przypadku powstania mikrouszkodzeń, możliwe jest ich samodzielne zatuszowanie dostępnymi w sklepach olejami naprawczymi. Dzięki olejowaniu, drewno można także odpowiednio przyciemnić lub rozjaśnić jego naturalną barwę. Najnowsze trendy modowe wskazują zwiększone zainteresowanie drewnem bielonym lub posiadającym efekt postarzenia.

Dowiedz się też: Na co jeszcze zwrócić uwagę wybierając podłogę drewnianą, czyli co to jest selekcja drewna podłogowego

Podłoga z drewna egzotycznego, czy gatunków rodzimych?

Pośród rodzimych gatunków drewna mamy do dyspozycji surowiec twardy i miękki. Pierwszy z wymienionych można stosować na podłogach często i intensywnie eksploatowanych, a drugi lepiej jest przeznaczyć w miejsca rzadziej uczęszczane, np. sypialnie. Polskie twarde drewno to: dąb, jesion, modrzew oraz rzadziej wybierane na podłogi: czereśnia, jawor, klon, akacja. Miękkie jest drewno pochodzące z drzew iglastych, tj.: sosna, jodła oraz świerk.

Egzotyczne gatunki są niezwykle trwałe, odporne na ścieranie i uszkodzenia mechaniczne, ale także kosztują więcej. Pięknie się za to prezentują oraz są odporne na wilgoć. Do najczęściej stosowanych na domowych podłogach należą: merbau, tek, iroko, jatoba czy lapacho.

Drewno oferowane w sklepach na podłogi zawsze posiada klasę. Warto zwrócić uwagę na wartość tego parametru, ponieważ im jest ona wyższa, tym podłoga będzie trwalsza. Wysokiej jakości drewno kosztuje spore pieniądze, ale odwdzięcza się użytkownikom swoim niepowtarzalnym urokiem. Oczywiście pod warunkiem, że podłoga zostanie prawidłowo zamontowana.

Panele podłogowe – laminat imitujący drewno

Żadna imitacja, choćby była doskonała – nie jest w stanie zastąpić oryginału. Podobnie jest z laminowanymi panelami podłogowymi. Materiał ten tylko przypomina swoim wyglądem podłogę wykonaną z naturalnego drewna. Ma jednak szerokie grono odbiorców i sprawdza się całkiem nieźle. Jego zasadniczą zaletą jest cena. Niekosztujące wiele, panele laminowane mogą być trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Podczas ich wyboru dobrze jest jednak wiedzieć o kilku podstawowych sprawach.

Zobacz też: Modne panele podłogowe w stylu vintage

Klasy paneli podłogowych

Informacje o panelach płyną z oznaczeń znajdujących się na ich opakowaniach. O trwałości i wytrzymałości podłogi z paneli laminowanych świadczy klasa ścieralności. Określa się ją mianem AC i numeruje od 1 do 5. Im wyższa wartość tego parametru, tym panele będą bardziej odporne na ścieranie. Obecnie, niektórzy producenci oferują już panele o klasie ścieralności AC6, a nawet AC7. Jednak z punktu widzenia funkcjonalności i zastosowania w użytku domowym – zakup takich paneli pozbawiony jest większego sensu.

Na opakowaniach paneli można jeszcze znaleźć inne oznaczenia. Są to dwucyfrowe liczby, które określają klasę użyteczności paneli. Z gruntu przyjęto klarowny podział na panele nadające się do zastosowań w pomieszczeniach mieszkalnych oraz w innych pomieszczeniach. Panele nadające się do domu oznakowane są zawsze w ten sposób, że na początku dwucyfrowej liczby znajduje się cyfra 2. Kolejna cyfra świadczy o natężeniu ruchu, jakiemu można poddawać dane panele:
1 świadczy o tym, że panele nadają się do pomieszczeń o niskim stopniu natężenia ruchu, 2 – o średnim, 3 – o wysokim.

Panele podłogowe - najtańsze czy droższe?

Ceny paneli podłogowych zaczynają się już od kilkunastu złotych za metr kwadratowy – górna granica to kilkadziesiąt zł/ m². W najniższym przedziale cenowym, trudno spodziewać się cudów. Najczęściej są to kiepskiej jakości wyroby, o bardzo niskiej klasie ścieralności i niezbyt wyszukanej stylistyce. Takie panele szybko porysują się i podłoga straci estetyczny wygląd. Jednak to właśnie po te wyroby klienci sięgają najczęściej. Zachętą jest cena, a wraz nią – możliwość częstszej zmiany wystroju wnętrz. Wydatek rzędu zaledwie kilkuset złotych na zupełnie nową podłogę – sprzyja częstszej jej wymianie, zwłaszcza, że panele montuje się bardzo szybko i łatwo.

Podpowiadamy: Jak i czym wyciszyć podłogę z paneli

Droższe panele laminowane są dużo trwalsze i nie ulegają tak szybko zarysowaniom oraz uszkodzeniom mechanicznym. Zwykle prezentują się też dużo efektowniej niż ich najtańsze odpowiedniki. Wybór paneli z tzw. wyższej półki nie jest już jednak niewiele znaczącym dla naszych portfeli kosztem. Po takie panele sięgają osoby, które nie przepadają za częstymi zmianami w aranżacji pomieszczeń i nie lubią bałaganu, który jest nieodłącznym ich towarzyszem.

Oceń artykuł
4,33 / 6 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Agnieszka Jaros

Zdjęcia: Baltic Wood, DLH, Witex

Polecamy Ci również

Zobacz także