Podłoga olejowana – dowiedz się, jak o nią dbać

2
Drewnana podłoga olejowana
Drewniana podłoga olejowana jest naturalnie piękna i trwała. Trzeba jednak regularnie o nią dbać.

Olejowanie podłóg drewnianych podkreśla ich naturalne piękno i zapewnia trwałość. Jednak to nie znaczy, że o podłogi olejowane nie trzeba dbać.

Drewniana podłoga olejowana

Drewniana podłoga to jedna z najbardziej tradycyjnych posadzek, a jednocześnie ciągle jest modna i popularna. Trudno się dziwić – drewniane podłogi są ponadczasowe, naturalne, piękne, trwałe, a ich ewentualne uszkodzenia łatwo naprawić. Podłogi drewniane – z drewna litego oraz warstwowe - muszą być jednak odpowiednio zabezpieczone – lakierem lub olejem. Olejowanie podłóg, znane od wieków, cieszy się coraz większą popularnością. Tak zabezpieczona podłoga drewniana zachowuje naturalny wygląd, a ponieważ olej wnika w strukturę drewna, zapewnia jej większą trwałość. Olejowanie podkreśla koloryt drewna i wydobywa rysunek usłojenia drewna. Drewno olejowane jest odporne na wilgoć, a przy tym „oddycha”, dzięki czemu podłoga starzeje się w naturalny sposób. Ponadto pod wpływem oleju drewno pęcznieje, a wszelkiego rodzaju zarysowania lub ubytki stają się niedostrzegalne.
Pomimo że olejowanie ma wiele zalet, nie możemy zaniedbywać regularnej pielęgnacji podłogi wykończonej w ten sposób.

Poradnik: Na co zwrócić uwagę, wybierając materiał na podłogę

Jak dbać o drewnianą podłogę olejowaną

Regularne olejowanie

W przypadku podłogi olejowanej, w pierwszym roku po jej ułożeniu, należy powtórzyć olejowanie. Ten zabieg trzeba wykonać dwu-, lub trzykrotnie. W kolejnych latach podłogę wystarczy olejować co pół roku, albo co rok. Zależy to od intensywności użytkowania podłogi. Jeżeli podłoga drewniana jest intensywnie eksploatowana, zabieg olejowania trzeba przeprowadzać częściej – co około cztery miesiące.

Jak i czym czyścić podłogi olejowane

Do codziennej pielęgnacji podłogi olejowanej warto wykorzystywać specjalistyczne środki ochronne, przeznaczone do właśnie tego rodzaju podłóg. Do bieżącej pielęgnacji podłóg olejowanych służy mydło olejowe, pasta pielęgnacyjna oraz olej pielęgnacyjny.
– Do codziennej pielęgnacji olejowanego drewna wystarcza zamiatanie lub odkurzanie. Jednak tak jak w przypadku większości podłóg, parkiet olejowany należy regularnie zmywać na mokro. W tym celu zaleca się stosowanie wody z dodatkiem mydła do podłóg lub mydła olejowego, które nie tylko zmywa, ale również wytwarza na podłodze odnawialną warstwę ochronną. Jeśli natomiast podłoga jest silnie zabrudzona, należy ją gruntownie przemyć intensywnym zmywaczem, który skutecznie rozpuszcza brud, tłuszcz i stare resztki mydła z zewnętrznej powierzchni drewna, a następnie mydłem olejowym  mówi główny technolog firmy Kaczkan, Krzysztof Sasin.
W przypadku intensywnie użytkowanych podłóg olejowanych zaleca się stosowanie pasty pielęgnacyjnej oraz oleju pielęgnacyjnego, które nie tylko odświeżą powłokę, ale również zapewnią jej bieżącą renowację. Po te środki powinniśmy też sięgnąć, kiedy podłoga po dłuższym okresie użytkowania, zaczyna szarzeć lub matowieje.
Warto wiedzieć, że środki pielęgnacyjne do podłóg olejowanych są dostępne w kolorze białym (przeznaczone do pielęgnacji podłóg pokrytych białym olejem) oraz bezbarwne (do podłóg naturalnych i kolorowych).

Dowiedz się też: Jakie właściwości mają podłogi żywiczne i jakie są ich rodzaje

 

Oceń artykuł
0,00 / 0 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Więcej na ten temat:

,

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Kaczkan

Polecamy Ci również

Zobacz także