Podłoga w kolorze tropikalnego słońca

podłoga z drewnaW zimowe dni we wnętrzach oczekujemy światła i ciepła. Podłogi z drewna doussie - w kolorze tropikalnego słońca - ogrzeją i rozjaśnią nasze wnętrza. Ich duża odporność na zmiany warunków atmosferycznych powoduje, że znajdują również zastosowanie na zewnątrz, np. w obiektach sportowych.

W lasach zachodniej i centralnej Afryki rośnie drzewo o botanicznej nazwie Afzelia africana Harms, którego największe okazy osiągają wysokość do 35 m i obwód pnia do 120 cm. Jego drewno ma oryginalną pomarańczowo-złotą kolorystykę i znane jest pod nazwami doussie, lingue oraz afzelia. Stosowane jest m.in. do wykonywania desek podłogowych, których piękną barwę uwydatnia wykończenie lakierem chemicznym. Deski mogą być stosowane nie tylko we wnętrzach, ale także na zewnątrz. Drewno to bowiem jest twardsze od dębu, dosyć odporne i ma bardzo mały współczynnik skurczu objętościowego; przy zmianach wilgotności w niewielkim tylko stopniu paczy się. Również wytrzymałość desek na zginania znacznie przewyższa "możliwości" znanego z twardości drewna dębowego. Wystarczy powiedzieć, że doussie jest używane również do wykonywania silnie obciążanych nawierzchni w obiektach sportowych.podłoga drewnianaOkrywa ono np. nawierzchnię olimpijskiego toru rowerowego w niemieckim Monachium. Służy także do prac szkutniczych. We wnętrzach znajdują zastosowanie deski podłogowe z drewna doussie oraz parkiet.

Zawartość substancji tłuszczowych w drewnie doussie zwiększa wprawdzie jego naturalną trwałość, ale nieco utrudnia klejenie. Warto jednak wiedzieć, iż naturalne drewno po pewnym czasie pod wpływem powietrza i światła ciemnieje, upodabniając się kolorystycznie do mahoniu. Drewno doussie doskonale sprawdzi się we wnętrzach stylowych - podkreślając ich elegancję, a także nowoczesnych - nadając im charakter i wyjątkowość.

Autor jest rekomendowanym doradcą www.forumbudowlane.pl

Oceń artykuł
4,50 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Dawid Więckowski

Zdjęcia: Galeria Parkietu

Polecamy Ci również

Zobacz także