Podłoga w pokoju dziecka

0
Podłoga w pokoju dziecka

Dzieci dużą część dnia spędzają na podłodze. To ulubione miejsce zabaw i odkrywania świata. Każdemu rodzicowi raczkujący szkrab wcześniej, czy później ucieknie z kojca i wyruszy na wyprawę np. pod łóżko. Drewniana podłoga w pokoju dziecka ma wiele zalet. Na co zwrócić uwagę przy jej wyborze?

podłoga w pokoju dziecka, fot. PinioŚwiadectwo PZH ma znaczenie
Drewno zalecane jest do pokojów dziecięcych dlatego, że korzystnie jonizuje powietrze, a podłoga nie elektryzuje się, dzięki czemu nie przyciąga kurzu, co zapobiega rozwojowi alergii. Naturalna zdolność drewna do pochłaniania wilgoci i oddawania jej w postaci pary wodnej powoduje ponadto, że drewniana podłoga reguluje wilgotność wnętrza. To sprawia, iż dzieci rzadziej się przeziębiają. Wybierając deski i panele, przede wszystkim trzeba sprawdzić, czy posiadają atesty higieniczne wydawane przez Państwowy Zakład Higieny. Warto również zwrócić uwagę na systemy fabrycznie polakierowane. Dzięki nim nie trzeba będzie cyklinować i malować desek po położeniu w królestwie najmłodszego członka rodziny. Lakier nie może zawierać substancji szkodliwych. Jeśli producent nie dołącza do desek, czy paneli świadectwa higieny PZH nie tylko dla samego drewna, ale również lakieru, nie warto ryzykować zakupu.

Trwałość przede wszystkim
Podłoga w pokoju dziecka musi być trwała, odporna na zabrudzenia, uderzenia i ścieranie. Warto zatem inwestować jedynie w twarde gatunki drewna - buk, dąb, czy drewno egzotyczne. Powłoka lakiernicza powinna wytrzymać uderzenie każdej upuszczonej zabawki. Najbardziej polecane są deski wykańczane lakierami akrylowymi, utwardzanymi promieniowaniem ultrafioletowym. Oprócz drewniana podłoga, fot. Praktikerwysokiej trwałości mechanicznej i odporności na zabrudzenia, tak zabezpieczone drewno można czyścić wodą z płynem do mycia naczyń. Rozlany sok i upuszczone lody nie będą zatem stanowiły problemu. Lakiery UV można również przemywać benzyną ekstrakcyjną, co pozwala bez kłopotu usnąć zabrudzenia z tłuszczu oraz ślady gumy pozostawione przez opony rowerka pociechy.

Dodatkowy atut - łatwość montażu
Przy wyborze podłogi do pokoju dziecięcego nie bez znaczenia jest również łatwość montażu. Warto wybierać systemy posiadające łącza bezklejowe, co ma również znaczenie zdrowotne - kleje zawierają zazwyczaj substancje toksyczne. Dzięki temu, że nie trzeba czekać na wyschnięcie kleju, dziecięce królestwo można meblować natychmiast po ułożeniu podłogi.

Oceń artykuł
4,50 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Magdalena Orzechowska

Zdjęcia: Pinio, Praktiker

Polecamy Ci również

Zobacz także