Podłoga – własny kawałek planety

Urządzanie wnętrza domu czy mieszkania zaczyna się od podłogi. Pierwsze, o czym należy wówczas zdecydować, to tworzywo, z którego zostanie wykonana posadzka, czyli zewnętrzna, widoczna część podłogi. Podłoga ma nam służyć przez lata, dlatego przede wszystkim musi być solidna i oczywiście piękna, ale ten walor nie powinien przesądzać o wyborze materiału.

podłoga w salonie

Podłogi mogą być z materiałów „zimnych” – kamienia, gresu i terakoty, lub „ciepłych” – drewna i wykładzin podłogowych. Przy wyborze materiału nie można zapomnieć o kilku zasadach. Po pierwsze należy się zastanowić czy podłoga będzie wykonana z jednolitego materiału w całym domu lub mieszkaniu czy różnych rodzajów, pamiętając, że rozległe powierzchnie lepiej wyglądają, gdy się je różnicuje, natomiast niewielki metraż lepiej pokryć jednym materiałem o ograniczonym zdobieniu, dzięki czemu mieszkanie optycznie zyska przestrzeń. Druga zasada doboru materiału to funkcja pomieszczenia. W miejscach przechodnich (hol, korytarz) i narażonych na wilgoć (kuchnia, łazienka) z pewnością lepiej sprawdzą się podłogi twarde, czyli ceramika i kamień - nieabsorbujące wody i łatwo zmywalne. Materiał ten ułożony zaś na rozległej powierzchni (a taką zazwyczaj charakteryzuje się m.in. salon) może okazać się w pewien sposób uciążliwy z tego względu, że powoduje pogłos akustyczny. Można go oczywiście zagłuszyć, dekorując wnętrze ciężkimi materiałami (zasłony), układając gruby dywan. Podłoga wykonana z tego samego materiału w całym domu lub mieszkaniu „zlewa” w jedno wszystkie pomieszczenia, co nie jest korzystne przy dużym metrażu. Przede wszystkim mieszkanie wydaje się przez to monotonne, odwrotnie zaś jest po „podzieleniu” pomieszczeń poprzez zastosowanie różnego materiału. Krańce podłogi zazwyczaj wyznaczają ściany. Przy przejściu do kolejnego pomieszczenia podłoga powinna stykać się z podłogą kolejnego pomieszczenia w licu ściany działowej. Każdy materiał – drewno, kamień, gres, terakota – ma swój charakter, który wpływa na wnętrze, ale też nie powinien tego wnętrza zdominować. Tak może się zdarzyć przy zastosowaniu najbardziej ozdobnych materiałów – marmuru i terakoty – o zbyt intensywnych kolorach i wyrazistych wzorach.

podłoga drewnianapodłoga do sypialni

Nieprzemijająca moda na drewno

Podłoga drewniana, niezależnie od gatunku drewna, jakiego użyto do jej wykonania, dobrze się prezentuje w każdym wnętrzu – jest ciepła, „miękka” i elegancka. Dzięki niej każde pomieszczenie staje się przytulne. Poza tymi cechami, właściwymi dla każdej podłogi drewnianej, poszczególne gatunki drewna mają swoje osobliwe cechy. Podłoga z dębu, jesionu, akacji i orzecha będzie miała bogaty rysunek (słoje), z klonu – jednolitą i jasną barwę, z egzotycznych gatunków drewna można wydobyć zaś niepowtarzalne kolory (ipe, inaczej lapacho jest twarde i ciemne, tek – czerwony, badi – pomarańczowy, merbau – czerwonobrązowy, iroko, kempas i iatoba są w różnych odcieniach brązu). Drewno egzotyczne – merbau, jatoba, kempas, doussie – odporniejsze na wilgoć i ścieranie, ma coraz większe „wzięcie” w łazienkach i kuchniach. Na ich korzyść przemawia również fakt, że ceny sprowadzanego drewna można porównać z cenami drewna krajowego.

Oceń artykuł
4,80 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Polecamy Ci również

Zobacz także