Podłoga z drewna

Podłoga z drewna

podłoga z drewna - orzech amerykańskiPodczas wyboru wymarzonej podłogi drewnianej
w pierwszej kolejności pod uwagę bierzemy zwykle kolorystykę, gatunek drewna czy niestandardowe wykończenie powierzchni.

Aby jednak nasza podłoga sprawdziła się w miejscu, które dla niej wyznaczyliśmy, powinna charakteryzować się również odpowiednimi parametrami technicznymi.

Odporność na uszkodzenia

Przy wyborze podłogi drewnianej do pomieszczeń,
z których często korzystamy, w których temperatura niejednokrotnie ulega zmianie, a podłoże bardziej narażone jest na uderzenia przedmiotów czy zabrudzenia, pod uwagę powinniśmy wziąć przede wszystkim stopień wytrzymałości konkretnego materiału.
Każdy gatunek drewna posiada typową dla siebie twardość, którą producenci definiują w tzw. skali Brinella. Im wyższy wynik, tym twardsza jest podłoga. Pamiętajmy jednak, że ze względu na to, że drzewo jest żyjącym materiałem i podlega dużym zmianom strukturalnym, wyniki badań wykazują indywidualne różnice przy poszczególnych pomiarach.

deska podłogowa

podłoga dębowaDo najbardziej wytrzymałych gatunków drewna zaliczyć można jatobę (63-73 MPa w skali Brinella) i tali (60-64 MPa), a także inne „egzotyki”, takie jak: badi (52-54 MPa), wenge (45-52 MPa), merbau (47-52 MPa), czy doussie (41-45 MPa). Do wyboru mamy także rodzime gatunki. Ze swojej twardości znany jest dąb (30-42 MPa) czy też jesion (37-43 MPa). Wszystkie te gatunki z powodzeniem mogą być stosowane w obiektach o dużym natężeniu ruchu, w pokojach dziecięcych oraz tam, gdzie przebywają zwierzęta domowe.
Drewna mniej twarde i przez to nie tak odporne na uszkodzenia mechaniczne powinny być stosowane we wnętrzach rzadziej wykorzystywanych. Podłoga średnio twarda z drewna brzozy (24-28 MPa w skali Brinella), wiśni amerykańskiej (32-37 MPa), czy klonu europejskiego (28-32 MPa) najlepiej będzie się sprawdzać np. w sypialni.

Podatność na zmianę wymiarów pod wpływem zmian wilgotności oraz wielkość skurczu

Przy zakupie odpowiedniej podłogi drewnianej zwróćmy uwagę także na dwa bardzo ważne parametry: podatność na zmianę wymiarów pod wpływem zmian wilgotności oraz wielkość skurczu, które mają bezpośredni wpływ na to, czy w podłodze będą pojawiały się szczeliny pomiędzy deskami - czy powstaną szybko, czy też powoli i w znikomym stopniu.
Parametry te powinny być brane pod uwagę zwłaszcza przy wyborze drewna do pomieszczeń
z ogrzewaniem podłogowym. Nie wszystkie gatunki twarde oraz o dużej gęstości będą dobrze zachowywać się przy tego typu rozwiązaniu. Na przykład klon kanadyjski - drewno twarde stosunkowo gęste, nie jest zalecane do montażu ze względu na duże współczynniki skurczu, co może doprowadzić nawet do pęknięć w elementach warstwy użytkowej podłogi.
Dla porównania np. merbau jest również bardzo twardy i nawet gęstszy niż klon kanadyjski, lecz jest drewnem bogatym w substancje oleiste (typowa cecha gatunków egzotycznych), co sprawia, iż jego współczynniki skurczu są niewielkie. W efekcie szczeliny w podłodze merbau zainstalowanej na ogrzewaniu podłogowym są niewielkie, a powstałe naprężenia nie powodują uszkodzeń w warstwie użytkowej.

podłoga drewniana - orzech amerykańskipodłoga drewniana

W przypadku ogrzewania podłogowego warto wziąć pod uwagę także rodzaj podłogi drewnianej. Dobrym wyborem będzie trójwarstwowa konstrukcja, która pozwala na lepszą „pracę” podłogi, dzięki czemu zachowuje ona swoje właściwości przy zmianach temperatury i wilgotności.

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Marek Kuc

Źródło: Baltic Wood

Polecamy Ci również

Zobacz także