Podłoga z drewna egzotycznego

0
Podłoga z drewna egzotycznego

Jego wielowymiarowość hipnotyzuje, pociąga. Jego ciepła barwa rozgrzewa i pozytywnie nastraja.

podłoga z drewna egzotycznegoJego wytrzymałość zachwyca, budząc respekt. Badi – złocisty mahoń z gorącej Afryki. Skarb Starego Kontynentu, który coraz częściej gości również pod naszymi stopami.

Afrykańska Kusia

Lasy tropikalne Afryki, a dokładniej tereny Wybrzeża Kości Słoniowej, Kamerunu czy Ghany, to miejsce, z którego pochodzi dorastające do 40 metrów i posiadające nawet do 1,2 metra w pierśnicy drzewo badi. Kusia, opepe czy bilinga – bo pod takimi nazwami znana jest również ta roślina – słynie ze swojej długowieczności i zachwycającej, unikatowej barwy drewna. Co więcej jej kora posiada lecznicze właściwości, zawiera bowiem lateks oraz alkaloid stosowany w przemyśle farmaceutycznym.

„Egzotyk” do zadań specjalnych

Ten egzotyczny surowiec zasłużył sobie na zainteresowanie z kilku powodów. Po pierwsze ze względu na swoją wytrzymałość (52-56 MPa w skali twardości Brinella) i odporność na zmienne warunki atmosferyczne. - Dzięki swoim parametrom „egzotyk” z powodzeniem sprawdza się jako materiał do wyrobu niezwykle trwałych konstrukcji, np. umocnień wybrzeży morskich, śluz wodnych czy pokładów kolejowych – zdradza Piotr Wójcikiewicz, Product Manager z firmy Baltic Wood. - Wykorzystywany jest również w stolarce zewnętrznej, np. do budowy altan, płotów czy tarasów.
Nie inaczej jest także w przypadku wyposażenia wnętrz. Na podłogi drewniane czy schody ze „złocistego mahoniu” coraz częściej decydują się Ci, którzy pragną wypełnić pomieszczenie ciepłem afrykańskiego słońca.

egzotyczna podłogaMigocące stalowe warkocze

W czym tkwi pociągająca magia podłóg drewnianych z tego surowca? Zapewne w jego pastelowej, pomarańczowo-żółto-brązowej soczystej barwie, która z czasem pod wpływem promieni słonecznych ciemnieje, nabierając szlachetnej głębi. Lub też
w niezwykle zawiłym i fantazyjnym przebiegu włókien układających się w subtelne warkocze, dzięki którym podłoga nabiera trójwymiarowości. „Yellow wood” („żółte drewno” – określenie prowadzone przez Anglików) czaruje również – budzącymi skojarzenia
z piaskami pustyni – zaklętymi w drewnie złocistymi drobinkami, które delikatnie mienią się na jej powierzchni.
Drewniane podłogi z badi, które zwłaszcza na wzorze klepki trójrzędowej ukazują cały swój urok, to
z pewnością świetny wybór dla tych, którzy chcą wpuścić do wnętrza odrobinę rozgrzewającej egzotyki bez obaw o jej ulotność i kruchość.

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Dębek

Źródło: Baltic Wood

Polecamy Ci również

Zobacz także