Podłoga z drewna egzotycznego doussie

Podłoga z drewna egzotycznego doussie

drewno doussieDrewno egzotyczne doussie sprawia, że podłoga jest piękna, nietuzinkowa i z charakterem. Ponadto to drewno jest bardzo wytrzymałe i cechuje się bogatą paletą barw, dzięki czemu jest doceniane zarówno przez specjalistów, jak i designerów.

Okazałe drzewa
Doussie jest nazwą używaną dla określenia około dziesięciu gatunków drzew, rosnących w suchych, wiecznie zielonych lasach południowej i wschodniej Afryki. Inne nazwy, pod którymi występuje to drewno to: afzelia, lingua, papao, apa. Drzewa, z których pochodzi należą do brezylkowatych i dorastają do 35 m wysokości, osiągając 120 cm średnicy (mierzonej na wysokości 130 cm). Wytwarzają też okazałe owoce o jadalnym miąższu i intensywnie czerwone, pachnące kwiaty.

Wszechstronne drewno
Do doussie przylgnęło określenie „królewski” nie tylko z powodu jego rozmiarów i ciekawej barwy, ale także ponadprzeciętnych właściwości fizyko-mechanicznych. Drewno jest bardzo twarde, odporne na warunki zewnętrzne i choroby. Wyróżnia się odpornością nawet na kwasy, dlatego wytwarzane są z niego np.doussie stoły laboratoryjne i naczynia na chemikalia.
Zalety doussie są wykorzystywane także w innych dziedzinach – drewno jest stosowane również w stolarstwie, meblarstwie, a nawet przemyśle stoczniowym i sporcie. Wykonywane są z niego m.in. nawierzchnie obiektów sportowych, narażone na silne obciążenia. To właśnie to drewno wykorzystano do budowy olimpijskiego toru rowerowego w Monachium.

doussie na podłodzeDrewno na podłodze
Ze względu na swoje właściwości, doussie doskonale nadaje się do produkcji podłóg. Te stabilne i wytrzymałe powierzchnie idealnie sprawdzają się w pomieszczeniach różnego rodzaju – od przedpokojów, przez kuchnie i salony, na łazienkach kończąc. Podłogi z doussie są polecane do miejsc o dużym natężeniu ruchu, można je także stosować jeśli mamy ogrzewanie podłogowe.
Drewno to, poza zaletami fizyko-mechanicznymi, wyróżnia się także niezwykle oryginalną kolorystyką. Gama barw obejmuje kolory od łososiowego do pomarańczowego, przenikające się z intensywną czerwienią, która z biegiem czasu ciemnieje, przybierając łagodniejsze i szlachetne rysy. Kolorystykę drewna podkreśla ułożenie klepek. Szczególnie godny polecenia, nawet do niewielkich pomieszczeń, jest wzór klepki trójrzędowej. Odpowiednio wyselekcjonowane lamelki podkreślają oryginalność barw, a ciepła tonacja afrykańskiego drewna, ożywia wnętrze. Powierzchnie najlepiej prezentują się kiedy są pokryte półmatowym lakierem lub bezbarwnym olejem UV.

Oceń artykuł
5,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: balticwood.pl

Polecamy Ci również

Zobacz także