Podłoga z jesionu

0
Podłoga z jesionu

podłoga z jesionuO zaletach drewna jesionu można opowiadać bardzo długo. Nic więc dziwnego, że ten wytrzymały, barwny, a jednocześnie neutralny surowiec od lat cieszy się popularnością także wśród miłośników podłóg drewnianych.

Co więcej - zdaniem niektórych - stylowe jesionowe podłogi wpływają na atmosferę wnętrza zarówno swoim wyglądem, jak i magiczną mocą…

Z kart jesionowej historii

Szacuje się, że jesion pojawił się na Ziemi około 10 mln lat temu i jest jednym z najstarszych gatunków drzew. Roślina, która zwykle dożywa blisko 300 lat, osiąga średnio 30-35 metrów wysokości i ma do półtora metra pierśnicy. Aktualnie najstarszy i największy polski jesion rośnie na Kaszubach w miejscowości Motarzyno. Jego wiek szacowany jest na ok. 410 lat. Obwód drzewa wynosi 715 cm, a pierśnica 227,5 cm. Znanych jest około 65 gatunków jesionu. W naszym kraju najczęściej występują: jesion wyniosły i jego odmiana jednolistna oraz jesion mannowy, zawdzięczający swoją nazwę sokowi wydzielanemu z uszkodzonych pędów, który krzepnąc, tworzy tzw. mannę.

drewniana podłogajasne drewno na podłodze

ciemna podłogaJesion na podłodze

Cechą charakterystyczną drewna jesionu, którą doceniają amatorzy podłóg wykonanych z naturalnego surowca, jest jego duże zróżnicowanie kolorystyczne. Jasne kolory, często nawet w obrębie jednego elementu, efektownie komponują się z ciemnymi brązami (ze środkowej części pnia twardzieli) oraz spokojnymi żółto-brązowymi tonacjami. Barwy jesionu stanowią świetną bazę do projektowania wnętrz w różnych stylach i odmiennej kolorystyce. Jesionowe podłogi z pełnej deski położone w przestronnych pomieszczeniach oczarowują bogatym wachlarzem barw. Bardzo dobrze komponują się z meblami w nasyconych kolorach: jagodowym, amarantowym, karminowym czy fuksji. Z drugiej strony idealnie uzupełniają też wnętrza urządzone w stylu skandynawskim. Co więcej, oferowane przez producentów coraz modniejsze opalane drewno jesionu, które podczas procesu obróbki nabiera głębokiego ciemnobrązowego koloru, śmiało może konkurować z nasyconymi barwami niektórych „egzotyków”. Drewno jesionu jest również trwałe (37-43 MPa w skali twardości Brinella). Nie bez przyczyny górale sadzą to drzewo przy domostwach, aby chronić je przed wiatrem halnym. Co ważne, twardość surowca jest jednakowa, niezależnie od nasycenia barw, a zwłaszcza występowania bieli.

Co na podłogę w salonie?

parkiet
wynik głosowania
25,7%
panele
wynik głosowania
33,2%
deski
wynik głosowania
24,1%
płytki
wynik głosowania
14,1%
wykładzina
wynik głosowania
2,9%

Ilość oddanych głosów: 5131

Dzięki swoim właściwościom jesion może być również wykorzystywany w przypadku zastosowania ogrzewania podłogowego. Drewno jesionu jest wdzięcznym materiałem do uszlachetniania. Stąd miłośnicy podłóg z tego surowca mogą wybierać do woli między powierzchniami wykończonymi barwnymi bejcami, olejami (np. naturalnymi ECO, UV, bezbarwnymi lub kolorowymi), lakierami (np. matowym lub półmatowym), czy też jesionowymi podłogami dodatkowo fazowanymi.

podłoga z drewnadrewniana podłoga

Mistyczny znachor

Oprócz wielu zalet technicznych drewna, jesion posiada również swoje miejsca w mitach i legendach. Już w starożytności to niezwykłe drzewo przypisywane było Aresowi - bogowi wojny. Pradawni wierzyli, że jesionowi ludzie stworzeni przez Zeusa - syna Kronosa, jako pierwsi używali jesionowych dzid. W późniejszych czasach zaś żadna strzała nie była tak celna i śmiercionośna, jak właśnie jesionowa. To niezwykłe drzewo nie tylko jednak zadawało rany, ale także leczyło. Był skutecznym środkiem na ukąszenia węży. W medycynie ludowej naparu z liści jesionu używano jako środka przeczyszczającego i poprawiającego przemianę materii, a także stosowano przy uśmierzaniu bólu wywołanego przez zmiany reumatyczne. Wierzono także, że zmarły pochowany w trumnie jesionowej od razu osiągał spokój wieczny. Jesion, według horoskopu celtyckiego, to także znak ludzi cechujących się ambicją, zmysłem syntezy, intuicją oraz fantazją. Urodzeni pod tym znakiem to fantaści i ekscentrycy, którzy nie znoszą ograniczeń.

Oceń artykuł
4,00 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Marta Balcerowska

Źródło: Baltic Wood

Polecamy Ci również

Zobacz także