Podłoga z naturalnego drewna

2
Podłoga z naturalnego drewna

podłoga dębowaWybierając wymarzoną podłogę, często zadajemy sobie pytanie: sztuczna czy naturalna? Nic w tym dziwnego.

Podłogi laminowane mają szereg zalet wspólnych z naturalnym wyrobem. Bogate wzornictwo, czy łatwość montażu to tylko niektóre z nich. Jednak jak mówią ci, którzy zdecydowali się na podłogę
z prawdziwego drewna, produkt sztuczny nigdy nie zastąpi dzieła doskonałej natury…

Różnica wyczuwalna w dotyku

Podłoga drewniana dzięki naturalnym właściwościom surowca oraz jego charakterystycznemu, nieszablonowemu wyglądowi pozwala stworzyć wnętrze przytulne, wyrafinowane, bezpieczne.
W przeciwieństwie do chłodnego laminatu drewno, ciepłe i miłe w dotyku, zachęca do bosych wędrówek po zakamarkach domu. Odwrotnie też niż w przypadku syntetyków, drewno idealnie tłumi dźwięki i odgłosy kroków. Antystatyczna powierzchnia podłóg z naturalnego surowca, wykończona wodorozcieńczalnymi lakierami i olejami niezawierającymi związków alergizujących, pozwala także na bezpieczną zabawę najmłodszych. Warto wiedzieć, że nie tylko podczas użytkowania, ale i utylizacji podłogi drewnianej nie wydzielają się żadne szkodliwe dla środowiska substancje. Dodatkowo podłogi z surowców naturalnych „oddychają”, utrzymując w mieszkaniu odpowiedni mikroklimat, m.in. stałą wilgotność powietrza.

podłoga-jesiondeska dwurzędowa-dąb

Inwestycja na lata

Zwolennicy podłóg z laminatu przekonują, że jedną z najważniejszych zalet tego typu produktu jest jego wytrzymałość i niska cena. To prawda, że materiały sztuczne są tańsze niż 100% drewno, jednak warto zauważyć, że mimo iż odporniejsze na zarysowania, nie nadają się do regeneracji, wymagając wymiany całej podłogi. Zazwyczaj więc podłogi laminowane musimy wymieniać co kilka lat.podłoga-orzech amerykańskiDroższa podłoga drewniana jest nie tylko odporna na uszkodzenia (jej twardość jest określana przez tzw. współczynnik Brinella), ale także ma gwarancję na kilkadziesiąt lat. Co więcej im starsze drewno, tym ma szlachetniejszy wygląd. Dodatkowo naturalny surowiec daje możliwość kilkukrotnej renowacji. Producenci coraz częściej oferują podłogi z bezklejowym systemem montażu, dzięki któremu w przypadku uszkodzenia jednego elementu istnieje możliwość łatwej jego wymiany.  Co warte podkreślenia, podłogi drewniane charakteryzują się również wysoką odpornością na zmienne warunki w pomieszczeniu, jak też na zmianę wymiarów podłogi przy ponownym montażu w miejscu innym niż pierwotnie. Pamiętajmy też, że wiele z nich z powodzeniem może zostać zastosowanych przy  ogrzewaniu podłogowym.

Feeria barw i wykończeń

Obecnie podłogi drewniane coraz mniej też ustępują laminowanym pod względem różnorodności. Klienci mogą wybrać wymarzony produkt wykonany z drewna europejskiego, amerykańskiego czy niezwykle barwnego drewna egzotycznego. Jasny lub ciemny, w najmodniejszym w tym sezonie wzorze pełnej deski lub popularnej i tańszej klepki. Liczne wariacje dotyczą także powierzchni podłóg, które mogą być uszlachetnione bejcą (także kolorową), procesem szczotkowania, olejem (np. kolorowym lub ekologicznym) czy lakierem (matowym, półmatowym itp.). Wybrać możemy także spośród różnych dostępnych sortów prezentujących naturalne cechy drewna, takie jak: sęki, układ słoi, obecność twardzieli czy bielu.

Oceń artykuł
4,33 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Redakcja

Źródło: Baltic Wood

Polecamy Ci również

Zobacz także