Podłogi 2011

Podłogi 2011

Planując odświeżenie domowych wnętrz, warto pomyśleć nie tylko o zakupie nowych mebli, czy zmianie koloru ścian, ale także o podłodze.

Nie od dziś wiadomo, że – tylko i aż – wymiana podłogi może nadać pomieszczeniu zupełnie nowego charakteru. Najwyższa więc pora, aby – przed wyruszeniem na zakupy – poznać najnowsze podłogowe trendy tego roku.

Nieśmiertelny dąb

Nie ma wątpliwości, że dąb niepodzielnie króluje w europejskich mieszkaniach. Popularność zawdzięcza przede wszystkim swojej naturalnej charakterystyce. Długowieczny, wytrzymały, a przy tym elegancki i niezobowiązujący. W 2011 roku dąb na pewno nie utraci swojej pozycji. Uznaniem wciąż cieszyć się będą naturalne podłogi drewniane pokryte bezbarwnym lakierem lub bezbarwnym olejem. Co warte jednak podkreślenia – coraz częściej będziemy wybierać także dębowe wariacje…

"W modzie będą podłogi dębowe uszlachetniane kolorową bejcą lub kolorowym olejem naturalnym – zdradza Seweryn Miazga z firmy Baltic Wood. – To jeszcze nie ekstrawagancja, a dyskretne podkreślanie natury. Kremowa czy bursztynowa soczysta barwa ociepla bowiem wnętrze, nadając mu subtelności i delikatności. Odważniejszym proponuję bejce o bardziej zdecydowanych kolorach – szarym, ciemnobrązowym, białym. Miłośnicy nietuzinkowych rozwiązań powinni zwrócić za to uwagę na dąb wędzony o pięknej mozaice barw jasnych bieli i ciemnobrązowych twardzieli."

Postaw na kolor

W Polsce wciąż najczęściej wybieramy podłogi w naturalnych, zachowawczych – chodź z pewnością przyjemnych dla oka barwach. Według prognoz specjalistów ten trend będzie jednak w tym roku przełamywany nowym, akcentującym mocne kolory. W palecie podłóg drewnianych dostępnych na naszym rynku dostępne są, głównie wybierane przez osoby lubiące ekstrawagancję i nieszablonowość, zdecydowane barwy, jak na przykład bardzo ciemna i intensywna gorzka czekolada czy czysta biel. Warto dodać dla porównania, że w Europie Zachodniej obecnie tryumfy święcą szarości. Co jednak istotne, producenci nie boją się wyzwań i dla najodważniejszych Polaków są w stanie przygotować na zamówienie nawet… niebieską podłogę drewnianą.

Eksperymenty z klasyką

Jeśli chcemy nadać wnętrzom charakteru, ale jednocześnie boimy się eksperymentować z wyborem nieznanego nam drewna, powinniśmy zwrócić uwagę na coraz popularniejsze niestandardowe wykończenie podłóg tradycyjnych, które proponują nam producenci. Jednym z nich jest podkreślenie naturalnej struktury drewna poprzez szczotkowanie. Dzięki specjalnemu procesowi możemy nie tylko zobaczyć uwypukloną linię słoi i mocne akcenty sęków, ale także wyczuć je w dotyku. Amatorom niepowtarzalnych rozwiązań z pewnością spodoba się również uszlachetnienie wyszczotkowanej podłogi smugami bejcy: srebrnej albo złotej, która nie tylko zachwyca, ale także dodaje całemu pomieszczeniu dostojności i szyku.

Podłogi 2011

Znawcy podłogowych trendów podkreślają, że stajemy się coraz bardziej świadomymi klientami. Potrafimy docenić jakość wyrobu i chętniej decydujemy się na zakup podłogi drewnianej z najwyższej półki. W najbliższych roku będziemy podtrzymywać tę tendencję i odejdziemy nieco od popularnej do tej pory klepki i drobnych wzorów na rzecz pełnej deski i podłóg litych. W naszych domach zagoszczą podłogi bardziej wyrafinowane, z najbardziej szlachetnych i wyselekcjonowanych gatunków drewna europejskiego, amerykańskiego i egzotycznego, a więc: orzecha amerykańskiego, merbau czy jesionu.

Oceń artykuł
4,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Redakcja

Źródło: Baltic Wood

Polecamy Ci również

Zobacz także