Podłogi bambusowe

Podłogi bambusowe

podłoga bambusowa, fot. bamboofloorings.orgBambusowe podłogi zdobywają coraz większą popularność ze względu na swoje walory użytkowe. Przede wszystkim dużą trwałość i twardość, lecz również oryginalny, egzotyczny wygląd.

Deski pozyskiwane z bambusa to jeden z najtrwalszych materiałów używanych do wykończenia podłóg. Na rynku są dostępne ich trzy rodzaje - sklejane poziomo (horyzontalnie), sklejane pionowo (wertykalnie) i skręcane. Najmiększe z nich, sklejane pionowo, charakteryzuje twardość na poziomie 38 MPa (megapaskali), podczas gdy deski dębowe mają ten wskaźnik przeciętnie na poziomie 36 MPa (im wyższy wskaźnik, tym większa twardość materiału). Bambusowe deski sklejane poziomo mają twardość 49 MPa (dla porównania - większość gatunków drewna egzotycznego charakteryzuje wskaźnik 48 MPa), a skręcane 109 MPa, co sprawia, że mogą być używane nawet na bardzo intensywnie eksploatowanych podłogach, np. w budynkach użyteczności publicznej. Z olejowanych desek bambusowych można również wykonywać podłogi w pomieszczeniach wilgotnych i na tarasach, a także na systemach ogrzewania podłogowego.

Deski z bambusa
Słowo "deska" w kulturze europejskiej jednoznacznie kojarzy się z drewnem. Z botanicznego punktu widzenia bambus jednak drzewem nie jest - to najszybciej rosnąca na świecie trawa. Od momentu posadzenia roślin do pierwszego ścinania mijają zaledwie od 3 do 5 lat, a dorosły bambus w ciągu trzech miesięcy potrafi przyrosnąć o 18 metrów. Naturalny bambus ma kolor słomkowy, jasnozłocisty, jasnobrązowy lub beżowy i widoczne są na nim „kolanka” przyrostu. Ze względu na specyfikę materiału deski bambusowe powstają inaczej, niż drewniane. Włókna trawy są prasowane i zagęszczane, co nadaje deskom zrównoważony kolor, a następnie impregnowane i lakierowane, bądź olejowane, by nie dopuścić do wystąpienia czarnych plam, które mogą powstawać na niezabezpieczonym materiale. Na rynku są oferowane deski w naturalnych odcieniach bambusa oraz wykonywane z tzw. bambusa karmelowego - materiał poddawany jest działaniu wysokiej temperatury, w wyniku czego cukry zawarte w bambusie karmelizują się, zabarwiając go na różne odcienie ciepłego brązu. Z praktycznego punktu widzenia ważne jest,podłoga z bamusu, fot. mustknowhow.comże taki sposób barwienia materiału powoduje, iż jednolity kolor ma cała deska, a nie tylko jej powierzchnia. Dzięki temu może być cyklinowana bez ryzyka przebarwień. Ostatnio pojawiły się również skręcane deski dwukolorowe, powstające w wyniku łączenia bambusa naturalnego i karmelizowanego. Dostępne są także deski bejcowane w rozmaitych kolorach, postarzane, o powierzchniach gładkich i dłutowanych - te jednak nie są "odporne" na wielokrotne cyklinowanie i po zdarciu nawierzchni będą miały naturalną barwę bambusa, z którego je wykonano.

Oceń artykuł
4,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Polecamy Ci również

Zobacz także