Podłogi drewniane olejo-woskowane

Podłogi drewniane olejo-woskowane

Wszyscy, którzy marzą o posiadaniu drewnianych podłóg w swoich mieszkaniach, mają te same wątpliwości. Najczęściej kwestionuje się ich trwałość, a także zmieniający wraz z upływem czasu kolor. Bądźmy szczerzy – na przestrzeni lat zauważymy pewne różnice, ale utrzymanie drewnianych podłóg olejo-woskowanych w świetnym stanie nie wymaga wielu wyrzeczeń.

Deski zabezpieczone olejem twardym woskowym starzeją się w naturalny sposób - nabierają szlachetności starego drewna, zachowując jego strukturę. Są bardzo odporne na zmiany wilgotności i wnikanie wody, podłoga jest więc stabilna wymiarowo. W celu wydłużenia jej żywotności oraz zachowania pięknego wyglądu  konieczne jest stosowanie odpowiednich środków pielęgnacyjnych na bazie wosku -  tego typu preparaty zabezpieczają powierzchnię przed przyjmowaniem brudu, tworząc powłokę ochronną. Dzięki temu niewielkie rysy, które mogą powstać przy codziennym użytkowaniu, są łatwe do usunięcia, a przy większych szkodach nie trzeba odnawiać całej podłogi poprzez poddawanie jej szlifowaniu lub cyklinowaniu.

podłoga drewniana

14 dni dla drewna

Największym zagrożeniem dla powłok pokrytych olejo-woskiem są brak codziennej pielęgnacji oraz… damskie buty. Wgniecenia obcasów (szczególnie szpilek) są zmorą zarówno klienta, jak i fachowca  – mówi Grzegorz Teter z Antique Oak. Czy w takim razie decydując się na drewniane podłogi stajemy się ich niewolnikami? Oczywiście, że nie. Pierwsze kilkanaście dni po zakończeniu prac montażowych mogą przysporzyć nam kłopotów, ale jeśli tylko zastosujemy się do kilku zaleceń, będziemy mogli cieszyć się piękną podłogą przez lata – dodaje ekspert.
Najważniejsze są pierwsze dwa tygodnie. Jeśli ekipa nakłada ostatnią warstwę olejo-wosku tuż po zamontowaniu podłogi u klienta – nie powinniśmy jej zbytnio obciążać, natomiast dla podłóg gotowych do użytkowania zaraz po montażu zagrożenie stanowić może przykrycie folią (dopuszczalna jest jedynie tektura falista), czy też wystawianie na niebezpieczeństwa związane z przeprowadzaniem prac remontowo-budowlanych. Szczególnie istotna staje się kwestia czyszczenia podłogi – w grę wchodzi tylko odkurzacz lub miotła, natomiast rozlane płyny trzeba natychmiast usunąć suchą szmatką. Ustawiając meble i inne elementy wyposażenia trzeba być ostrożnym – nogi stołów oraz krzeseł powinny zostać zabezpieczone podkładkami z naturalnego filcu, natomiast w przypadku foteli obrotowych przyda się mata ochronna lub gumowe kółka.
Pełne obciążenie dopuszczalne jest po upływie wspomnianych 14 dni (gdy olejo-wosk w pełni się utwardzi), jednak pewne obostrzenia co do pielęgnacji  pozostają nadal. Należy wystrzegać się nadmiaru wody (myjąc powierzchnię wilgotnym, ale nie ociekającym, płaskim mopem) oraz środków pielęgnacyjnych, które nie zostały wskazane przez producenta. W przypadku normalnego użytkowania podłogi, gruntowne  czyszczenie, czyli naniesienie środka konserwująco- zabezpieczającego,  należy przeprowadzać 1 - 2 razy w roku.

podłogi drewniane olejo-woskowane nie tolerują nadmiaru wody

100% naturalności

Podłogi  z drewna litego reagują na zmieniające się warunki atmosferyczne. Dążąc do utrzymania stanu równowagi higroskopijnej, drewno pobiera parę wodną z otoczenia i rozszerza się, gdy wilgotność powietrza rośnie lub oddaje i kurczy się, gdy wilgotność powietrza spada. Może to spowodować zmianę wymiarów i kształtu desek, a w efekcie powstanie szczelin i pęknięć, dlatego ważne jest utrzymanie stałych warunków w pomieszczeniu – w tym celu powinno się je wietrzyć, stopniowo wyłączać ogrzewanie, a także, szczególnie w okresie zimowym, stosować nawilżacze powietrza.
To wszystko brzmi skomplikowanie, w istocie jednak regularna konserwacja trwa tyle, co normalne sprzątanie. Olejowe wykończenie podłóg drewnianych  podkreśla  ich piękno, pogłębia kolor, nadaje satynowy połysk i uwypukla strukturę usłojenia… Zatem jeśli jedyną rzeczą, która powstrzymuje nas od podjęcia decyzji o zakupie, jest obawa związana z pielęgnacją, nie powinniśmy wahać się ani chwili dłużej – twierdzi Grzegorz Teter z Antique Oak, który na pytanie o gwarancję na swoje podłogi odpowiada – Dożywotnia!

Oceń artykuł
5,00 / 8 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Antique Oak

Polecamy Ci również

Zobacz także