Podłogi laminowane - pielęgnacja

Podłogi laminowane - pielęgnacja

Podłoga musi być solidna, trwała i odporna, a przy tym powinna prezentować swój nieskazitelny i elegancki wygląd.

Jednak bez odpowiedniej pielęgnacji nawet najwyższej jakości materiały poddadzą się próbie czasu i stracą swój blask. Jak zatem prawidłowo zadbać o laminowane panele podłogowe i uniknąć przykrych efektów codziennej eksploatacji?

laminowane panele podłogowe

Układanie paneli

Laminowane panele podłogowe z powodu swych ogromnych walorów użytkowych, estetycznych
i cenowych są jednym z najczęściej wybieranych materiałów wykończeniowych. Ich wielką zaletą jest łatwość montażu, która skłania do ich samodzielnego układania, bez potrzeby zatrudniania drogich fachowców. Przed przystąpieniem do pracy, dobrze jest jednak zapoznać się z zasadami ich prawidłowego montażu, gdyż tylko taki zapewni komfortowe użytkowanie oraz zapobiegnie powstawaniu defektów.

podłogi laminowane

Prace należy rozpocząć od właściwego przygotowania podłoża, które powinno być twarde
i pozbawione większych nierówności, mających wpływ na stabilność podłogi. Całą powierzchnię, na której ułożone zostaną panel,e pokrywamy folią polietylenową (nie należy jej kłaść na podłożach drewnianych), spełniającą rolę izolacji paroszczelnej i zabezpieczającą panele przed szkodliwym działaniem wilgoci. Pasy foli powinny zachodzić na siebie co najmniej 20-30 cm, a przy ścianach wystawać 5-10 cm w górę. Kolejnym etapem jest ułożenie warstwy pośredniej, najlepiej z wykorzystaniem maty wyciszającej, która poprawi akustykę, a przy tym zniweluje ewentualne nierówności. Aby jej nie uszkodzić, dobrze jest ją rozwijać stopniowo – nie więcej niż potrzeba do ułożenia 5-10 rzędów paneli. Po takim przygotowaniu, można przystąpić do prac finalnych, pamiętając by podłogę laminowaną układać metodą „pływającą”, bez trwałego przymocowania do podłoża. Przy każdym stałym elemencie wnętrza - ścianach lub futrynach - należy pozostawić 10 mm przestrzeni. Szczeliny dylatacyjne pozwolą na naturalną pracę paneli i zapobiegną wypaczeniu się desek. Na atrakcyjny wygląd naszej podłogi wpływ ma również kierunek ułożenia paneli. Należy je bowiem montować równolegle do źródła światła, najlepiej w stronę okna, tak aby padające promienie podkreślały kolor oraz strukturę. W długich i wąskich pomieszczeniach ułożenie wzdłuż dłuższego boku pozwoli uzyskać nie tylko ciekawy efekt wizualny, ale wpłynie także na stabilność podłogi.

podłoga laminowanapodłoga laminowana w salonie

Zadbana podłoga

Panele oferowane na rynku cechują się coraz większą wytrzymałością na uszkodzenia
i wodoodpornością. Mimo to, aby podłogi zachowały atrakcyjny wygląd, wymagana jest odpowiednia pielęgnacja. Podstawowym błędem popełnianym podczas czyszczenia podłóg laminowanych jest używanie zbyt dużej ilości wody, która może powodować ich pęcznienie.
Czyszczenie podłogi powinniśmy zacząć od odkurzenia jej z użyciem miękkiej końcówki odkurzacza, a następnie umycie jedynie lekko wilgotnym mopem ściereczkowym lub miękką szmatką.

laminat na panelepodłoga w pokoju

Do codziennej pielęgnacji najlepiej używać samej wody, natomiast raz na jakiś czas dobrze jest wyczyścić panele używając specjalnego środka czyszczącego przeznaczonego do podłóg laminowanych. Trudne plamy z tłuszczu, farby, kleju, czy też ślady gumowych podeszew naszych butów w miarę możliwości należy usunąć jak najszybciej za pomocą specjalnego płynu do czyszczenia laminatu. W ten sposób unikniemy powstania nieestetycznych plam i odbarwień.
Zarysowania podłogi unikniemy zabezpieczając nogi mebli - najlepiej podkleić je filcowymi podkładkami, a w fotelach obrotowych zastosować rolki miękkie typu W lub użyć mat podkładowych. Wpływ na wygląd podłogi mają ma również panująca w mieszkaniu wilgotność i temperatura. Przy ogrzewaniu podłogowym maksymalna temperatura warstwy wierzchniej nie powinna przekraczać 28°C, natomiast wilgotność względna powietrza w pomieszczeniach, w których ułożone są panele podłogowe powinna wynosić 55-65%. Trzeba na to zwrócić szczególną uwagę w okresie grzewczym stosując nawilżacze powietrza, aby zapobiec powstaniu nieestetycznych szczelin.
Odpowiednio zadbane laminowane panele podłogowe odwdzięczą się nam zachowaniem atrakcyjnego wyglądu.

Oceń artykuł
4,67 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Ewa Kulesza

Źródło: WITEX Polska Spółka z o.o.

Polecamy Ci również

Zobacz także