Podłogi olejowane czy lakierowane?

Decydując się na kupno podłogi z desek litych, musimy ją starannie dobrać, by spełniała wszystkie nasze oczekiwania. Liczą się bowiem nie tylko funkcjonalność i właściwości, ale również sposób wykończenia powierzchni. O zaletach oraz wadach podłóg olejowanych i  lakierowanych rozmawiamy z ekspertem Karolem Górskim, specjalistą ds. sprzedaży w Galerii Parkietu.

Podłogi o jakim wykończeniu są dostępne na rynku polskim?
Można kupić podłogi drewniane gotowe – lakierowane lub olejowane – oraz podłogi w postaci desek surowych z drewna europejskiego i egzotycznego. W przypadku desek surowych proces wykończenia posadzki odbywa się już w mieszkaniu, po przyklejeniu ich do podkładu. Po czterech tygodniach możemy podłogę wycyklinować, a następnie pokryć lakierem bądź olejem. Aby wybrać odpowiednie wykończenie, musimy znać zalety i wady każdego z nich.

podłoga z litych desekCzym charakteryzują się podłogi olejowane?
Ten sposób wykończenia stosowany jest dopiero od kilku lat. Olejowanie jest jednak najstarszą metodą konserwacji drewna. Podłoga staje się ozdobą samą w sobie. Wykończenie podkreśla bowiem piękno drewna, pogłębia jego kolor, nadaje mu satynowy połysk, uwypukla strukturę usłojenia. Ponadto deski olejowane starzeją się w naturalny sposób – nabierają szlachetności starego drewna. Można je odnawiać bez konieczności ponownego cyklinowania, nakładając jedynie nową warstwę oleju. Jeżeli drewno zostanie uszkodzone, np. zarysowane, można z łatwością naprawić zniszczone miejsce bez konieczności odnawiania całej podłogi. Olejowane deski są bardzo odporne na zmiany wilgotności i wnikanie wody, podłoga jest więc stabilna wymiarowo – drewno mniej rozszerza się i kurczy. Nadaje się z powodzeniem do łazienki.

Podłogi olejowane nie są przecież bez wad?
Owszem. Podłoga taka wymaga, szczególnie na początku, starannej i regularnej konserwacji, a także ponownego pokrycia olejem. Jest trudniejsza w utrzymaniu czystości i, co bardzo ważne, tak wykończoną podłogę wolno myć i pielęgnować wyłącznie środkami do pielęgnacji drewna olejowanego. Stosowanie innych preparatów niż zalecane może spowodować utratę gwarancji wykonawcy.

podłoga drewnianaA jak na tle podłóg olejowanych wyglądają lakierowane?
Lakier umożliwia łatwą konserwację podłogi i utrzymanie jej w czystości. Drewno pokryte taką powłoką uzyskuje i utrzymuje naturalną barwę oraz uwidacznia każdy szczegół usłojenia – przy drewnie egzotycznym mamy wrażenie głębi, jakby trzeciego wymiaru. Lakiery skutecznie chronią materiał przed zarysowaniem. Lakier sprawia, że drewno jest dobrze zabezpieczone, a czyszczenie stosunkowo proste. Wystarczy środek do pielęgnacji podłogi, którym zmywamy powierzchnię, pamiętając że mop nie może być mokry, ale tylko wilgotny. Zdecydowanie polecam lakiery elastyczne – pod wpływem uderzenia będą się uginały, ale nie odpryskiwały. Do wykończenia podłogi drewnianej stosujemy lakiery matowe, półmatowe i z połyskiem.

Półmatowe najłatwiej utrzymać w czystości i, co bardzo ważne, najmniej są na nich widoczne zarysowania. Odradzam lakiery z połyskiem z uwagi na kłopoty w utrzymaniu czystości oraz na widoczne zarysowania i na odbijające się niczym w lustrze światło.

Gdzie zatem położyć podłogę olejowaną, a gdzie lakierowaną?
Polecam podłogi olejowane do łazienek i kuchni oraz miejsc narażonych na duży ruch: w miejscach publicznych, biurach, recepcjach itd. Drewno wykończone olejem jest mniej śliskie niż lakierowane, co jest istotne w tych właśnie miejscach. Nie bez znaczenia jest fakt, że olej nie zasklepia porów drewna, dzięki czemu może ono oddychać. Nie musimy się więc obawiać, że w wyniku gromadzenia się wilgoci zagnieździ się pleśń lub grzyb. Ze względu na swoje zalety olej jest doskonałym materiałem wykończeniowym drewnianych tarasów. Podłogi lakierowane natomiast dobrze sprawdzą się w salonie i sypialni. Lakier zabezpiecza drewno, tworząc na jego powierzchni warstwę ochronną, olej natomiast wnika w drewno, dzięki czemu mamy bezpośredni kontakt z powierzchnią tego materiału. Podłogi pokryte olejami są ciepłe w dotyku, natomiast podłogi lakierowane chłodne. Osobiście wolę olej.

Dziękuję za rozmowę.

Karol Górski jest rekomendowanym doradcą www.forumbudowlane.pl

Oceń artykuł
4,50 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Katarzyna Dębek

Zdjęcia: Galeria Parkietu

Polecamy Ci również

Zobacz także