Pokój dla dziecka

Zastanawiasz się jak urządzić miejsce do zabawy w pokoju przedszkolaka? Skorzystaj
z wypróbowanych sposobów.

Kiedy urządzamy mieszkanie czerpiemy inspiracje z podróży, książek, kierujemy się ulubionymi kolorami, smakami, zapachami. Chcemy urządzić je tak, by czuć się w nim komfortowo. Dziecko ma takie same potrzeby jak my, tyle, że dla niego świat ogranicza się na razie do najbliższego otoczenia. Dlatego aranżując pokój malucha postarajmy się stworzyć takie warunki, by polubił w nim przebywać.

W co się bawić?
„W czasie deszczu dzieci się nudzą” to początek refrenu jednej z kultowych piosenek Kabaretu Starszych Panów. Jakże prawdziwy! Jednak wszyscy, którzy mają dzieci wiedzą, że maluchy kapryszą nie tylko w czasie deszczu. Chociaż wtedy może bardziej niż zwykle. Jak zatem zapewnić im świetną zabawę, a w dodatku sprawić, by była atrakcyjna również dla nas? Układanie puzzli czy kolorowanie książeczki jest ciekawe za pierwszym razem. Potem dziecko nudzi się, a nawet najbardziej kreatywnym dorosłym
w końcu kończą się pomysły. Rodzice wpadają wtedy w pułapkę dostarczania maluchowi ciągle nowych zabawek, gier i atrakcji.
Pomyślmy zatem nad wydzieleniem miejsca, w którym dziecko będzie mogło bezkarnie poszaleć. Świetnie, gdy będzie to wspólna zabawa. Możemy do niej wykorzystać dużą rehabilitacyjną piłkę, domową trampolinę, czy dowolnie odkształcającą się matę, z której „zbudujemy” domek, siedzisko lub rulon do turlania. Ważne, by przedmioty były wykonane z bezpiecznego, miękkiego i przyjemnego w dotyku materiału.

Dla dużych i małych
Często zdarza się, że to, co atrakcyjne dla dziecka – granie w piłkę w mieszkaniu i malowanie po ścianach – dla nas z oczywistych względów jest nie do przyjęcia. Co zatem zaproponować maluchowi, by było równie interesujące, a dla nas do zaakceptowania? Wykorzystajmy powierzchnię ściany niczym wielką kartkę papieru – pomalujmy ją specjalną farbą do tablic. Dziecko może po niej do woli rysować, jak po szkolnej tablicy. Potrzebna mu będzie jedynie kolorowa kreda i gąbka, a nam zabezpieczenie podłogi pod „tablicą”, aby utrzymać porządek w pokoju.Jeśli dziecko jest starsze i chciałoby dekorować pokój w sposób bardziej zorganizowany – kupmy tapetę z nadrukiem, którą maluch może kolorować i domalowywać na niej dodatkowe scenki. Niech będzie to działanie, podczas którego rozwinie wyobraźnię. Tapetę możemy przykleić nawet w małym pomieszczeniu, wystarczy jeden zwój rolki. Kiedy się znudzi, możemy ją zmienić lub nakleić kolejną warstwę. Zalety takich tapet już doceniono i możemy je kupić bez problemu w sklepach, warto jednak poszukać takiej, która oferowałaby jeszcze dobre wzornictwo. 
Równie atrakcyjne może być układanie puzzli z… dywanu. Dzieci uwielbiają bawić się na podłodze, dlatego miękki i ciepły dywan z wełnianego filcu z ruchomymi elementami będzie dla nich dużą frajdą. Malutkie kolorowe samochodziki lub nawiązujące do sztuki ludowej kogutki, można układać niczym puzzle na szarym podkładzie. Jaki kolor wybrać i gdzie go umieścić? Dla dziecka to świetna zabawa, a przy okazji możemy uczyć go nazewnictwa kolorów, zestawiania ze sobą odcieni, opowiadać o tradycyjnych wzorach ludowych. Słowem – poszerzać jego wiedzę podczas zabawy. Lekcja sprzątania
Często równie duży kłopot sprawia nam nauczenie dziecka przestrzegania porządku. Bo co jest dla niego bardziej atrakcyjnego niż wyrzucenie wszystkich zabawek na środek pokoju? Dla malucha to najfajniejsza sprawa, dla nas to znalezienie się w bałaganiarskim oku cyklonu. Tu o kompromis może być trudno. Dlatego spróbujmy tak zaaranżować pokój dziecka, by ułatwić mu porządki. Dobrym pomysłem będą wiklinowe lub płócienne kosze na zabawki i nisko zamontowane półki. Sprawdzą się także pomysłowe wieszaki na ubrania i torby. Niektóre, chociaż duże, mogą także służyć do zabawy. Gdy wieszak będzie miał różne kolorowe końcówki, a jego poszczególne elementy można ustawiać w dowolnej kolejności, może pomóc w porządkowaniu poszczególnych części dziecięcej garderoby. Zwłaszcza, gdy nasze dziecko lubi rozrzucać je po całym pokoju.

Oceń artykuł
4,50 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Monika Brodowska

Zdjęcia: www.agnieszkaczop.com,www.azedesign.pl, www.sklep.odrzeczy.com.pl, www.fabrykaform.pl

Polecamy Ci również

Zobacz także