Pokój dla dziewczynki i chłopca – jak go urządzić

0
Zabawy we wspólnym pokoju mogą być przyjemne
Pokój dla chłopca i dziewczynki musi być funckjonalny i spełniać oczekiwania dwójki dzieci.

Pokój dla dziewczynki i chłopca to duże wyzwanie dla rodzica. Aranżacja takiego wnętrza musi pogodzić sprzeczne interesy dzieci. Podpowiadamy jak go urządzić, aby był funkcjonalny, praktyczny i uniwersalny.

Aranżacja pokoju dziecięcego musi być przemyślana. Należy uwzględnić wymagania dzieci oraz znaleźć miejsce na strefę nauki i wypoczynku dla każdego z nich. Wspólny pokój dzieci zwłaszcza tych odmiennej płci wymaga podzielenia go na pół. Najważniejsze jest to, aby każde z nich miało swój osobisty kąt.

Dowiedz się: Jaki kolor wybrać do pokoju dziecka?

Pokój dla dwójki dzieci – jak podzielić przestrzeń

Wspólny pokój może pozytywnie wpływać na dzieci i ich rozwój. Maluchy znacznie mniej się boją ciemności, bo wiedzą, że starsze rodzeństwo jest koło nich. Natomiast starszaki uczą dzielić się zabawkami oraz akcpetować potrzeby innych. Dzieci, które dzielą pokój, mają także większą tendencję do samodzielności.

Jeżeli w jednym pokoju musimy pomieścić dwójkę dzieci – chłopca i dziewczynkę, to powinniśmy pokój odpowiednio podzielić. Jest na to kilka sposobów:

  • za pomocą mebli,
  • przy użyciu dywanów,
  • stosując różne kolory ścian, tapet, naklejek i obrazów,
  • koloru pościeli.

Taki podział pomieszczenia sprawi, że każde dziecko będzie miało „swój kawałek podłogi”. Powinno to zażegnać ewentualne kłótnie dotyczące porozrzucanych zabawek.Wydzielenie indywidualnej przestrzeni dla każdego dziecka niemożliwe będzie bez mebli. To one pozwolą na urządzenie wnętrza w sposób funkcjonalny i praktyczny. Warto zapytać się swoich pociech co im się podoba, o czym marzą i jak chcą, aby ich pokój wyglądał.

Pomalujmy ściany pokoju na neutralne kolory. Strefę do spania, kącik do zabawy czy nauki podkreślmy indywidualnymi dekoracjami, pościelą z ulubioną postacią czy np. zdjęciami.

Zobacz: Biurko dla dziecka dopasowane do indywidualnych potrzeb

Dekoracje przy biurkach każdego dziecka też mogą być spersonalizowane. Biurka nie powinny być za małe i muszą być ustawione w takich miejscach, aby zapewniały dzieciom odpowiednią ilość światła dziennego. Blat biurka dla dzieci powinien mieć 50 cm głębokości i 60-75 cm szerokości. Ważne jest również, aby ręce położone na blacie zginały się w pod kątem 90 stopni, a ekran monitora oddalony był od dziecięcego wzroku o 50-70 cm.
Warto także pomyśleć o osobnych pudełkach lub szafkach na zabawki. Wówczas każde dziecko będzie odpowiedzialne za swój bałagan i porządek, a zabawki nie będą się mieszać.

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

Autor: Katarzyna Dębek

Źródło: Meble Wójcik

Polecamy Ci również

Zobacz także