Pokój dla niemowlaka

Pokój dla niemowlaka

Kiedy na świecie ma się pojawić nowy członek rodziny – życie rodziców wywraca się na ogół do góry nogami. Po narodzinach dziecka nic nie jest już takie, jakim było dotychczas. Młodym rodzicom przybywa obowiązków i przez pierwsze tygodnia życia malucha – trudno im uporządkować panujący w domu chaos. Dlatego też urządzeniem pokoju dla nowego członka rodziny dobrze jest zająć się jeszcze przed jego narodzinami.

W sklepach aż roi się od różnorodnych, bajecznie kolorowych sprzętów oraz akcesoriów niemowlęcych. Sprzedawcy bardzo chętnie oferują kompleksowe pakiety, które według nich będą młodym rodzicom absolutnie niezbędne. Jednak, czego w rzeczywistości potrzebuje maluch i jego młodzi rodzice? Watro to przeanalizować zanim stracimy fortunę i nagromadzimy w domu rzeczy, których nigdy nie użyjemy.

Ściany i okna

W polskim społeczeństwie utarło się błędnie, że dziewczynka od swoich pierwszych dni powinna być otoczona różem, zaś chłopiec – błękitem. Z tego też powodu barwy te goszczą na ścianach pokoi naszych dzieci jeszcze w czasie ich życia płodowego. Tymczasem, np. róż tak ochoczo stosowany w pokojach małych dziewczynek – nie sprzyja zasypianiu, co jest ogromnie istotne w pierwszych tygodniach i miesiącach życia dziecka. Specjaliści od aranżacji wnętrz raczej odradzają rodzicom stosowanie intensywnych barw na ścianach pokoi ich pociech. Małe dziecko ma bowiem niedojrzały układ nerwowy i mocne kolory mogą je zanadto pobudzać. Dla noworodka i niemowlęcia najlepszymi barwami są kolory neutralne. Do pomalowanie ścian w pokoju maluszka watro zastosować jasne, świetliste i pastelowe odcienie, które nie będą przytłaczać wnętrza. Doskonałe będą barwy: brzoskwiniowa, morelowa, ecru, kremowa, waniliowa, wrzosowa, liliowa, lawendowa, łososiowa, itp. Mocniejsze kolory lepiej jest pozostawić na czas, kiedy dziecko będzie miało przynajmniej kilka lat. Jednak i tu – pediatrzy zdecydowanie odradzają stosowanie intensywnej czerwieni, czy przytłaczającej czerni. Malując ściany w pokoju dziecka – ponad wybierany kolor farby – warto przedkładać jej jakość i rodzaj. W dziecinnych pokojach nie powinna bowiem zaistnieć inna farba, niż wodorozcieńczalna. Jedynie ten rodzaj farby daje gwarancję bezpieczeństwa dla zdrowia malucha. Z pozostałych wyrobów malarskich mogą uwalniać się substancje szkodliwe, tj. benzyna lakowa, terpentyna, toluen, czy spirytus. Pośród farb wodorozcieńczalnych znajdziemy różne ich rodzaje, np. dyspersyjne, epoksydowe, czy wapienne. Najlepiej jest jednak stosować farby hipoalergiczne z serii dedykowanych przez producentów – najmłodszym.
Ponad wykończenie ścian – odpowiednią oprawę powinno mieć także okno w pokoju niemowlęcym. Powinno ono przede wszystkim dostarczać odpowiednią ilość światła dziennego. Oprócz tego jednak rodzic powinien posiadać możliwość zacienienia okna lub czasami nawet całkowitego jego zaciemnienia w ciągu dnia. Do powyższego celu świetnie nadają się specjalne rolety zaciemniające, których opuszczenie – pomoże skutecznie zasnąć maluszkowi w innej porze, niż noc. Dobrze jest też, jeśli okno w pokoju dziecka wyposaży się w nawiewniki oraz, kiedy okno to będzie oknem energooszczędnym. Wówczas możliwe jest stworzenie w pomieszczeniu, gdzie cały czas przebywa maluch odpowiedniego mikroklimatu. Ów mikroklimat ma niebagatelny wpływ zarówno na zdrowie dziecka, jak i na jego rozwój psychoruchowy. Wiodący producenci z branży okiennej nie zapominają o najmłodszych i to właśnie z myślą o nich wytwarzają ramy w bogatej gamie kolorystycznej i wzorniczej. W ramę można wstawić specjalny bezpieczny pakiet szybowy, jak również doposażyć okno w inne zabezpieczenia. Te jednak przydadzą się dopiero wówczas, kiedy pociecha zacznie sprawnie chodzić.

oświetlenie w pokoju niemowlakaŚwiatło i powietrze

Dzieci nie lubią na ogół jaskrawego światła, które wprost z żyrandola świeci im prosto w oczy. Jednak jasności we wnętrzu potrzebują rodzice, podczas wykonywania określonych czynności kosmetyczno – pielęgnacyjnych. Dlatego też dobrze jest zorganizować oświetlenie pokoju niemowlęcego w taki sposób, aby istniała możliwość zmiany światła w zależności od istniejących potrzeb. Bardzo jasnego światła potrzebujemy najczęściej przy przewijaku. W tym miejscu można zastosować przenośną lampkę, która pozwoli oświetlić dziecko nie rażąc go jednocześnie w oczy. Z oświetlenia górnego korzystajmy wówczas, kiedy nosimy dziecko lub w innych sytuacjach, ale takich, kiedy maluch nie znajduje się w typowej pozycji leżącej. Na czas nocnych karmień idealna będzie dyskretna lampka nocna, dająca jedynie niewielkie, przyćmione światło. Palenia się takich lampek niektóre dzieci potrzebują przez cały czas, gdy jest ciemno. Niewielkie światło daje im poczucie bezpieczeństwa, działa kojąco i pomaga w zasypianiu.
Oprócz odpowiedniego oświetlenia niebagatelną rolę ogrywa w przypadku małych dzieci – właściwa wilgotność powietrza. Jej prawidłowy poziom to 40-60%. Powietrze o wilgotności poniżej dolnej granicy jest zbyt suche i trudno się nim oddycha. W rezultacie prowadzi do wysuszenia śluzówek nosa lub gardła i infekcji organizmu. Jeśli natomiast jest nadto wilgotne – rozwijają się w  nim roztocza, w których białko jest jednym z najsilniejszych alergenów. Dlatego wilgotność powietrza w pokoju niemowlęcym trzeba stale kontrolować i ewentualnie doprowadzać do odpowiedniego poziomu. Do pomiaru służy higrometr, który można nabyć w komplecie z równie niezbędnym termometrem pokojowym. Zwłaszcza w pomieszczeniach, w których grzeją kaloryfery – powietrze należy nawilżać. Można robić to na dwojaki sposób. Znaną jeszcze naszym babciom metodą jest rozwieszanie na grzejnikach czystych i mokrych  ręczników. Nowocześniej i wygodniej jest jednak zaopatrzyć się w nawilżacz powietrza. Ważne jest, aby zakupiony nawilżacz pełnił jednocześnie funkcję oczyszczacza powietrza.

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Polecamy Ci również

Zobacz także