Pokój dla studenta: jak go urządzić

Pokój dla studenta: jak go urządzić

Studenckie lokum to sypialnia, miejsce do nauki i spotkań oraz garderoba w jednym. Dlatego warto zadbać o to, żeby pomieszczenie to było funkcjonalne i przytulne. To, jak człowiek czuje się w swoim mieszkaniu, wpływa na efektywność nauki i pracy. Na co zwrócić uwagę aranżując pokój dla studenta?

Miejsce do nauki w pokoju studenckim

Urządzając miejsce pracy i nauki dla studenta mamy ogromne pole do popisu. Nawet jeśli pokój jest mały, dzięki pomysłowym rozwiązaniom, może być całkiem funkcjonalny i ładny. Jako biurko może posłużyć nam np. blat przykręcony do ściany. Takie proste i wygodne rozwiązanie daje dodatkową przestrzeń pod biurkiem - możemy tam ustawić praktyczne pojemniki, w których można schować rzadziej używane rzeczy.Warto też zadbać o dekoracyjne dodatki - takie jak designerski zegar, obraz z motywującym do nauki hasłem lub korkową tablicę, na której wato powiesić inspirujące obrazy czy zdjęcia bliskich.
Ponieważ studencki pokój ma też służyć nauce, trzeba zadbać o jego dobre oświetlenie. Odpowiednio dobrana lampa zapewni odpowiednią ilość światła w czasie wieczornej nauki, a litery dekoracyjne, np. z naszymi inicjałami, ustawione na biurku wpłyną na personalizację pomieszczenia. Nie zapominajmy o odpowiednio wyprofilowanym fotelu, który nie obciąży kręgosłupa!

Przeczytaj też: Jak prawidłowo oświetlić biurko

Szafy, regały i półki w pokoju studenta

W pokoju studenta nie może zabraknąć miejsca na książki, ubrania czy bibeloty. Poza tradycyjną szafą na ubrania, dobrym rozwiązaniem będą proste regały i wiszące półki. Ciekawie będą wyglądać np. piwniczne drewniane regały pomalowane na biało. Natomiast półki wiszące umieszczone nad biurkiem uzupełnią kącik do pracy - ustawione na nich najpotrzebniejsze książki będą zawsze pod ręką. Takie półki to też idealne miejsce do wyeksponowania dekoracyjnych drobiazgów.

Miejsce wypoczynku w pokoju studenta

Jednym z najważniejszych elementów pokoju studenta jest łóżko. Bardzo często to właśnie łóżko służy jako miejsce nauki, spotkań ze znajomymi oraz odpoczynku i regeneracji. Dlatego trzeba zadbać o odpowiedni materac do łóżka - taki, który zapewni stabilne podparcie kręgosłupa oraz komfortowy sen.  Poduszki i pościel dopasowane kolorystycznie do reszty dodatków pomogą stworzyć przytulne wnętrze.

Jak dobrać kolory do pokoju studenta

Ponieważ pokój studenta ma spełniać wiele funkcji, lepiej zrezygnować z drażniących, jaskrawych kolorów. Doskonale będzie do niego pasować relaksująca zieleń, błękit, czy szarości. Dobrym pomysłem będzie zastosowanie kontrastowych dodatków, które ożywią wnętrze.

Przeczytaj też: Na jakie kolory pomalować pokój do nauki lub pracy

Oceń artykuł
5,00 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Janpol

Polecamy Ci również

Zobacz także