Pokój dziecięcy - jak go zaprojektować by rósł razem z maluchem?

multifunkcjonalne meble dziecięce
Do niewielkiego pokoju warto wybrać meble, które będą spełniać kilka funkcji.

Dzieci rosnąc zmieniają swoje upodobania co chwilę. To naturalne, w końcu to część procesu dorastania, jednak gdy przychodzi do urządzania ich pokoju, cóż, może być to nieco kłopotliwe, nie wspominając już o kosztach.

Jest jednak kilka prostych tricków, które pozwolą zaprojektować wnętrze tak, by rosło razem z twoim dzieckiem oddając jednocześnie to, kim jest.

Zainwestuj w ponadczasowe meble

Aranżując pomieszczenie dla najmłodszego członka rodziny łatwo ulec pokusie i kupić te wspaniałe malutkie mebelki dla niemowląt. Niestety ich urok nie przetrwa próby czasu – szybko staną się zbyt małe i nieprzydatne. Zwłaszcza kiedy dziecko zacznie rosnąć i najzwyczajniej z nich wyrośnie. Oczywiście z pewnych rzeczy, jak łóżeczko czy przewijak, nie tylko się nie da, ale po prostu nie można zrezygnować. Jednak cała masa rzeczy może posłużyć znacznie dłużej. Także zamiast malutkiej, uroczej komódki warto zdecydować się na uniwersalną szafkę. Zamiast dziecięcej szafeczki – szafę, do której dziecko będzie dorastać. Jeśli mamy dostatecznie dużo miejsca warto także zdecydować się od razu na większe łóżko, oszczędzi nam to kolejnych wydatków, kiedy nasza pociecha przestanie się mieścić w tym o niewielkich rozmiarach.

Przeczytaj: Dekoracja pokoju dziecka

Wybieraj multifunkcjonalne projekty

Meble spełniające dwie lub więcej funkcji to idealny wybór do dziecięcego pokoju. Pomoże przetrwać liczne transformacje, które zajdą we wnętrzu, kiedy twój maluch będzie dorastać. Warto wyjść poza utarte schematy i zamiast standardowego łóżka zainwestować w takie kryjące również szafki do przechowywania zabawek. Tego typu rozwiązań jest wiele, wystarczy znaleźć odpowiednie dla siebie.

Najdroższe elementy pozostaw neutralne

W każdym projekcie jest kilka podstawowych rzeczy, które chcemy aby przetrwały próbę czasu: kolory ścian, pokrycie podłogi, większe meble. Nie używajmy ich zatem do podkreślenia wnętrza. Wybierzmy raczej opcję neutralną dla wnętrza. Dzięki temu pozostanie ono modne i użyteczne przez dłuższy czas, a nasze dziecko będzie się w nim dobrze czuło. Pozwoli nam to też na wybór droższych modeli. W takiej sytuacji upewnijmy się jednak, że za ceną idzie jakość i że nasz wybór przetrwa upływ czasu.

Nadawaj charakter dodatkami

Decydując się na neutralne meble, nie możemy pozbawić wnętrza osobowości. To musi być przestrzeń kreatywna dla naszego dziecka, stymulująca jego rozwój, zachęcająca do zabawy. Dlatego nadajmy jej niepowtarzalny charakter za pomocą dodatków, które odzwierciedlają kim ono jest i które łatwo można zmienić wraz ze zmianą gustu malucha. Dywanik koło łóżka, kolorowe powłoczki na poduszki z ulubionym bajkowym bohaterem, plakaty w antyramach – to wszystko nada wyrazistości wnętrzu, a jednocześnie jest proste w wymianie. Oczywiście nie ma co zagracać pokoju, jednak kilka zdecydowanych gadżetów pozwoli dziecku poczuć się zdecydowanie lepiej we własnej przestrzeni.

Zobacz: Domki dla dzieci

Zaangażuj swoje dziecko

W końcu to jego pokój, to ono będzie spędzać tam najwięcej czasu, ono musi się tam dobrze czuć, niech zatem ma też realny wpływ na to, jak będzie wyglądał. Ważny jest kompromis między wami – zapewne nie zgodzisz się na wszystko, czego chciałaby twoja pociecha, jednak nie deprecjonuj pomysłów, które podsuwa. Posłuchaj co ma do powiedzenia, współpracujcie. Dzięki temu efekt końcowy będzie zadowalał obie strony. Możecie z góry ustalić punkty, które podlegają i które nie podlegają negocjacjom. Wart jednak pamiętać, że im bardziej dziecku podoba się pokój, tym bardziej będzie o niego dbać i chętnie spędzać tam czas.

Końcowe wnioski

Przy dzieciach nigdy nic nie jest permanentne. Ich preferencje zmieniają się co chwilę, dlaczego więc z ich gustem i pomysłem na pokój miałoby być inaczej? Trzeba być więc przygotowanym na regularne prośby o zmianę wystroju i nie zamykać się na te propozycje. Jeśli jednak zastosujecie kilka pomysłowych rad, pokój dziecięcy będzie rósł wraz ze swoim mieszkańcem, a te nieuniknione zmiany nie będą uciążliwe ani dla was ani dla niego.

Oceń artykuł
5,00 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Magdalena Kolwaga

Źródło: freshome.com

Polecamy Ci również

Zobacz także