Pokój dziecięcy - jaka kolorystyka?

Świat dziecka musi być kolorowy – wszak dzieciństwo powinno być właśnie najbardziej barwnym i radosnym okresem naszego życia. Wszystko co nam się wówczas przydarza, wszystko co nas otacza, wpływa na nasz rozwój.

Niebagatelną rolę w procesie rozwijania wyobraźni i kształtowania percepcji odgrywają kolory – odpowiednio skomponowane pobudzają i organizują procesy poznawcze. Dlatego dobór barw przy projektowaniu dziecięcego pokoju jest tak istotny. Kolory oddziałują zarówno na nasze ciało, jak i psychikę oraz emocje. Mogą pobudzać lub wyciszać. Od czasów starożytnych znane są metody łagodzenia rozmaitych objawów chorobowych za pomocą barw – ten system funkcjonuje do dziś dnia pod nazwą chromoterapii (koloroterapii). Odpowiednie połączenie kolorów w naszym otoczeniu nie jest zatem tylko i wyłącznie kwestią wyboru opartego na indywidualnym wyczuciu estetyki, jako że w znacznym stopniu wpływa na nasz komfort życia i nasze samopoczucie. Jak zatem dobrać kolory w pokoju dziecka i czym się kierować?

łóżko piętrowepokój dziewczęcy

Barwy powinny być jasne i ciepłe, co powiększa optycznie pomieszczenie i sprawia, że wydaje się ono bardziej przytulne. O ile jednak kolory ścian powinny być stonowane, o tyle meble i rozmaite dodatki wybierajmy w barwach bardziej intensywnych i zróżnicowanych. Mocne barwy intrygują malucha, zachęcają do eksploracji, rozwijają zdolności poznawcze i wyobraźnię, pobudzają do działania. Jakie kolory najlepiej spełniają te zadania?

Barwa żółta pobudza, rozwesela, wprawia w dobry nastrój. Pomaga zwalczać melancholię, wzmacnia pewność siebie, pomaga w pracy i w nauce – dlatego tak przydatna jest w pokojach dzieci i młodzieży. Ponadto bardzo dobrze współgra z innymi nasyconymi kolorami, nie zaburzając estetyki wnętrza.

Barwa czerwona ma właściwości pobudzające, dodaje energii i woli walki. Jej obecność w pokoju dziecka jest wskazana, gdyż dzięki temu maluch będzie miał więcej sił, tak potrzebnych przy rozmaitych wyczerpujących aktywnościach, jak zabawa czy nauka. Obecność tego koloru w pokoju dziecka powinna sprowadzać się jednak do drobnych przedmiotów oraz elementów mebli. Niewskazane jest używanie czerwieni na dużych powierzchniach.

pokój chłopięcypokój dla chłopca

Barwa pomarańczowa łączy w sobie żółć i czerwień, w związku z czym zespala działanie obu tych barw – stymulujące umysłowo walory żółtego oraz pobudzającą, energetyzującą moc koloru czerwonego.

Różowy jest połączeniem czerwieni i bieli. Wycisza, tworzy aurę bezpieczeństwa, emanuje delikatnością, kobiecością i czułością – dlatego tak bardzo popularny jest w pokojach dziewczęcych.

różowy pokój dziewczynkiaranżacja pokoju

Kolor błękitny sprzyja indywidualizmowi i niezależności. Czysty, jasny, intensywny błękit ma działanie pobudzające i odświeżające. Obecność tej barwy w pokojach chłopców sprzyja ich rozwojowi w kierunku pewności siebie i autonomii – cech kulturowo związanych z męskością.

Zieleń sprawia, że wnętrze nabiera ciepła. Tworzy przyjazną, sprzyjającą zabawie aurę. Stosowanie tej barwy przy aranżacji pokoi dziecięcych jest więcej niż wskazane – kolor ten bowiem inspiruje i pobudza.

zielony pokójaranżacja zielonego pokoju

Umiejętne połączenie barw sprawi, że pokój malucha będzie przestrzenią przyjazną, dopasowaną do specyficznych potrzeb dziecka, sprzyjającą zabawie, nauce i wypoczynkowi. Inspirujące kształty, faktury i barwy sprawią, że świat dziecka będzie pełen magii.

Stymulowanie wyobraźni i rozwijanie zdolności poznawczych łączy się zawsze z odpowiednimi bodźcami, takimi jak niebanalne meble i dodatki. Warto o tym pamiętać projektując pokój malucha. Im więcej barwnych, ciekawych, zróżnicowanych kształtów znajduje się w przestrzeni, tym większy zapał poznawczy wykazuje nasze dziecko.

Oceń artykuł
4,80 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Małgorzata Jankowska, Katarzyna Bukowska

Źródło: hokus-pokus.net.pl

Polecamy Ci również

Zobacz także