Pokój dziecka - szafa rosnąca z dzieckiem

Pokój dziecka - szafa rosnąca z dzieckiem

Pokój dziecięcy to najszybciej przeobrażające się miejsce w domu. Częsta wymiana mebli i chroniczny brak miejsca w szafach to cecha pokoi dziecięcych. Zabawki, pieluchy, przewijak, wanienka, a następnie narty, plecak, rakiety tenisowe, deska z rolkami, rakietki do ping-ponga... Tu najlepiej się sprawdzą rozwiązania ponadczasowe.

Trudno o modelowy wariant, ponieważ w zależności od wieku dziecka, jego pokój powinien być urządzony zupełnie inaczej. Zawsze jednak trzeba pamiętać o tym, żeby był ergonomiczny i bezpieczny. Projektanci proponują spójne zestawy mebli, idealne dla niemowlaka, przedszkolaka, ucznia, które co kilka lat należy wymieniać.

W pokoju dziecięcym sprawdzą się drzwi przesuwne, kryjące za sobą dużą przestrzeń do przechowywania, możliwą do rozbudowy i zmiany wraz z rozwojem dziecka. 

Tu najlepiej się sprawdzą rozwiązanie ponadczasowe.Zamiast tradycyjnych szaf lepiej wybrać zabudowę realizującą koncepcję ruchomej, przesuwnej ściany. Szafa zajmująca całą ścianę lub w dedykowanej wnęce paradoksalnie dodaje pomieszczeniu głębi.

Zobacz: Biurko dla dziecka dopasowane do indywidualnych potrzeb

W ten sposób szafę sprowadzamy niejako do "przegrody" oddzielającej dwie przestrzenie. Nie zajmujemy miejsca szafą, a jedynie wyodrębniamy przestrzeń na przechowywanie. W ten sposób szafa staje się ponadczasowa i nie wymaga wymiany wraz z rozwojem dziecka. Wymieniane są tylko drobne meble: krzesełko, stolik/biurko, łóżeczko, łóżko. Same drzwi szafy mogą być wytapetowane, oklejone zdjęciami lub inną grafiką wydrukowaną na wielkoformatowej folii lub po prostu pomalowane na kolor ścian. Jeżeli zdecydujemy się na zastosowanie szyby, musimy pamiętać, żeby była to szyba tzw. bezpieczna, która w razie zbicia się nie rozpadnie się i nie pokaleczy malucha.

Jeśli zdecydujemy się na typową szafę powinniśmy pamiętać o wykorzystaniu akcesoriów, które uniemożliwią dziecku swobodne penetrowanie jej wnętrza. Ważne są tu również względy bezpieczeństwa – trzeba tak skonstruować szafę, by maluch nie mógł się w niej zatrzasnąć, by drzwi nie stanowiły zagrożenia dla jego małych rąk itp. Z czasem, gdy dziecko się usamodzielnia, trzeba tak zaaranżować wnętrze mebla, by samo mogło odnaleźć potrzebne mu rzeczy, a także odłożyć je na miejsce. Trzeba również pamiętać, że dziecko szybko rośnie, a wraz z nim jego ubrania. Spodnie trzylatka zajmują niewiele miejsca, a te należące do trzynastolatka często równe są rozmiarem odzieży dla dorosłych. Szafa w pokoju dziecka powinna więc dawać się tak wewnętrznie przebudowywać, by łatwo w niej było umieścić ubrania zarówno trzy-, jak i trzynastolatka.

Pokój ucznia urządź z głową: Jak przygotować dziecku kącik do nauki

Oceń artykuł
4,71 / 7 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Joanna Szot

Źródło: INDECO

Polecamy Ci również

Zobacz także