Pokój nastolatków

Pokój dla każdego nastolatka jest jego azylem i miejscem, w którym może schować się przed swoim małymi i wielkimi problemami. Urządzając go dla swojego dziecka pamiętaj, że będzie spełniał kilka funkcji. To miejsce nie tylko zabawy i rozrywki, ale również nauki
i odpoczynku.


Każde dziecko marzy o tym, aby mieć swój własny i wyjątkowy pokój. Jego urządzanie zależy w dużej mierze od metrażu. Im większy, tym masz większe pole do popisu w jego aranżacji.

Podziel pokój na kilka stref
Na początku przemyśl rozstaw mebli. Te, które powinny znaleźć się w każdym młodzieżowym pokoju to łóżko, biurko, szafki na książki i na ubrania oraz nieograniczona liczba schowków, w których nastolatek będzie mógł trzymać swoje skarby. Pamiętaj, aby wydzielić strefę, w której twoje dziecko będzie spać, uczyć się i odpoczywać. 

Młodzieżowy pokój (fot. Meble Vox) Pokój młodzieżowy (fot. Meble Vox)

Odpowiednio rozstaw meble
Biurko najlepiej ustaw przy oknie. Dobrze, gdy jest odpowiednio duże. Musi się zmieścić na nim komputer, lampka, zeszyty, książki oraz przybory potrzebne do odrabiania prac domowych. Nad biurkiem możesz zawiesić niewielkie półki, na których twoje dziecko będzie trzymać najpotrzebniejsze pomoce naukowe. Znakomitym rozwiązaniem jest również szafka na kółkach, którą można ustawić pod biurkiem lub obok niego – w zależności od potrzeb.
Istotnym meblem jest również wygodny fotel. Dobrze, gdy jest regulowany i dopasowany do krzywizn kręgosłupa. Warto zainwestować w model wyposażony w zagłówek i podnóżek.
Jeśli pokój jest na tyle duży, że zmieści się w nim tapczan, fotele, bądź sofa to z pewnością możesz skorzystać z takiej ewentualności. Wtedy możesz się pokusić o wyraźnie zaznaczenie części dziennej i nocnej. 

Pokój nastolatków - zdjęcie 3

Postaw na minimalizm
Gdy natomiast metraż pomieszczenia nie jest duży rozwiązaniem jest piętrowe łóżko, które pozostawi więcej wolnej przestrzeni. Jego górna część może stanowić sypialnię. Na dole możesz postawić komodę. Ilość szaf i szafek na ubrania dobierz przede wszystkim do potrzeb swojego dziecka. Meble powinny być lekkie i mobilne. W pokoju młodej osoby sprawdzi się styl minimalistyczny. W pokoju młodej osoby nie może zabraknąć ulubionych gadżetów twojego dziecka. Nie ważne czy jest to luneta, globus, czy gitara elektryczna. Istotne, aby pomieszczenie oddawało charakter i styl twojej pociechy.  

Biurko dobrze jest ustawić przy oknie (fot. Meble Vox) Do małego pokoju dobrze jest wstawić łóżko piętrowe (fot. Meble Vox)

W urządzanie pokoju zaangażuj swoje dziecko
Kolory w pokoju dobierz do upodobań swoich i swojego dziecka. Nie musisz ograniczać się tylko i wyłącznie do jednej barwy. Łącz kolory i faktury. Ściany możesz wyłożyć tapetą lub zastosować naklejki ścienne, które są ciekawą i oryginalną formą sztuki.
Pamiętaj, że to przede wszystkim pokój twojego dziecka. Pozwól mu aktywnie uczestniczyć w jego urządzaniu i wybrać rzeczy, które mu się podobają.

Oceń artykuł
4,00 / 6 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Magda Szaniawska

Zdjęcia: Meble Vox, Meblik.pl

Polecamy Ci również

Zobacz także