Pokój noworodka

Pokój noworodka

Dla noworodka możemy przeznaczyć oddzielny pokój lub tylko wydzielić mu kącik w sypialni rodziców. Zawsze jednak powinniśmy wiedzieć, na co zwracać uwagę przy aranżowaniu tej przestrzeni, by maleństwo rosło w miłym i bezpiecznym otoczeniu.

pokój noworodkaUrządzanie miejsca dla noworodka odbywa się zwykle pod hasłem: funkcjonalność. To oczywiste, że opiekę nad dzieckiem chcemy wesprzeć wygodnymi, bezpiecznymi
i ergonomicznymi elementami wyposażenia wnętrza. Warunki te powinny spełnić nie tylko meble i sprzęty – łóżeczko, fotel do wygodnego karmienia, miejsce do przewijania, regał na przedmioty do pielęgnacji – ale też dodatki i oświetlenie. Coraz częściej bywa, że rodzice – urządzając pokój dla niemowlęcia – traktują to jako jeden z etapów kreatywnej aranżacji mieszkania (kolejnymi będą szykowanie pokoju dla przedszkolaka i nastolatka), a nie jako przejściową, niewygodną dla mieszkańców fazę wnętrzarskich wyrzeczeń. Ubierają więc potrzebne sprzęty w wymarzone kolory
i kształty. Eksperymentują też ze stylami, choć z tym trudniej, bo gotowe zestawy mebli dla najmłodszych proponowane są zwykle w dwóch stylach – romantycznym i nowoczesnym.

Wbrew stereotypom

Wciąż pokutuje zwyczaj swoistej segregacji płciowej: chłopcom przypada w udziale kolor błękitny, dziewczynkom różowy. Tymczasem bardzo ciekawe efekty można uzyskać, wykraczając poza ten standard i sięgając po szerszą paletę barw. Pamiętajmy jednak, że kolor ścian i sprzętów będzie oddziaływał na nastrój dziecka, dobrze więc urządzić pokój w pastelowej ciepłej tonacji. Na tym łagodnym tle mile widziane są akcenty i detale w wyrazistych kolorach – dobrze wyglądają, a także pobudzają dziecko do poznawania otoczenia.

aranżacja pokoju dla noworodka

Drewno i spółka

Wydaje się, że najzdrowszym materiałem wyposażenia pokoju dziecka jest naturalne drewno. Kupując meble, sprawdźmy jednak dokładnie, z czego są zrobione, bo w większości stosuje się inne niż drewno materiały, np. płytę wiórową pokrytą naturalną okleiną drewnianą. Dobrym rozwiązaniem w pokojach dziecięcych są też płyty MDF. Ich plusem jest duża wytrzymałość i ciekawe wzornictwo.

Bezpiecznie

Ważne, by meble, które kupujemy z myślą o wyposażeniu pokoju najmłodszego członka rodziny, były bezpieczne. Oznacza to nie tylko wygląd sprzętów, odpowiednie kształty i zabezpieczenia, ale też materiały, z jakich je wykonano. Farby i lakiery – muszą spełniać surowe normy dotyczące zawartości metali ciężkich i emisjiinnych substancji szkodliwych. Warto zwrócić uwagę, czy są hipoalergiczne. Powinny być też odpowiednio twarde, czyli odporne na zarysowania i odpryski. Blaty robocze – to one będą najbardziej eksploatowane – mają więc być wykonane ze szczególną starannością. Wszystkie elementy konstrukcyjne mebli powinny mieć najwyższą klasę higieniczności E1. Zawiasy – najlepsze są wyposażone w amortyzatory spowalniające zamykanie drzwiczek
w ostatniej fazie. Zapobiega to ich głośnemu trzaskaniu i niebezpieczeństwu przytrzaśnięcia rąk. Prowadnice szuflad – powinny mieć zabezpieczenie przed wypadnięciem. Dobrze jest, jeśli dodatkowo mają spowalniacz domykający.

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Michalina Kaczmarkiewicz

Źródło: polskatimes.pl

Zdjęcia: Meblik, IKEA

Polecamy Ci również

Zobacz także