Pokój pierwszoklasisty - aranżacje

2
Pokój pierwszoklasisty - aranżacje

Rozpoczęcie nauki w szkole jest dla każdego malucha wielkim przeżyciem. Nasze dziecko z niesfornego, beztroskiego malucha stanie się niedługo poważnym pierwszoklasistą. Jak przygotować się na nadejście tego przełomowego momentu w życiu całej rodziny?

pokój pierwszoklasistypokój dla pierwszoklasisty

Pokój dla ucznia

Przez pierwsze lata życia dziecka jego pokój jest przede wszystkim miejscem zabaw. Kiedy maluch po raz pierwszy idzie do szkoły, należy zadbać o to, aby wygospodarować w jego królestwie osobną przestrzeń przeznaczoną do nauki. Dzięki temu przykry obowiązek zamieni się w prawdziwą, pełną wyzwań szkolną przygodę.

kącik do naukipokój dla dziewczynki

biurko do naukimiejsce do nauki

W ciągu roku szkolnego, nasze pociechy zaczną spędzać przy biurku coraz więcej czasu i to właśnie w tym wyjątkowym kąciku dziecko będzie odkrywać świat nauki. Zgłębianie i przyswajanie tajników wiedzy,  wymaga należytej oprawy, która pozwoli małemu uczniowi cieszyć się ze szczególnego okresu w życiu jakim jest nauka w szkole.

kącik zabaw i naukisypialnia pierwszoklasisty

Biurko - miejsce pracy

Podczas nauczania początkowego (czyli w klasach 0-3),  uczniowie mają dużo zajęć manualnych – malują, tworzą różne wycinanki i kolorowanki. Stąd, jak wiadomo, ogromna liczba najróżniejszych przyborów szkolnych, począwszy od kredek i farbek, na gumkach do mazania skończywszy. Przestrzeń wokół biurka z pewnością stanie się miejscem, gdzie dziecko będzie gromadziło swoje skarby i wieszało prace plastyczne, z których będzie szczególne dumne, dlatego aranżując pokój pierwszaka, powinniśmy zadbać o to, aby znalazły się w nim pudełka lub walizeczki, do których będzie on mógł schować swoje najcenniejsze przedmioty. Dzięki temu wszystkie potrzebne akcesoria będą posegregowane, ale wciąż w zasięgu ręki dziecka. Doskonałym pomysłem będzie również zawieszenie nad biurkiem sznurka ze spinaczami, do którego można swobodnie przypinać rysunki dziecka oraz różne zdjęcia. W trosce o ulubione ubranka maluchów i spokojne głowy rodziców warto też zainwestować w specjalny fartuszek ochronny, który pozwoli dziecku na swobodne  malowanie czy wykonywanie innych prac plastycznych.

pokój dla uczennicy

akcesoria dla uczniaPraktyczne dekoracje i dodatki

Aby pomóc maluchowi nauczyć się systematyczności i obowiązkowości, możemy umieścić w widocznym miejscu kalendarz szkolny, który podzielony jest na specjalne rubryki ułatwiające organizację różnych zajęć szkolnych i pozaszkolnych. Dodajmy do tego kolorowe długopisy i przybory szkolne, a będziemy mieli gwarancję, że nasza pociecha z radością będzie zapisywać kolejne miejsca na kalendarzu! Pokój małego ucznia będzie miał wyjątkową atmosferę dzięki kolorowym, tematycznym tapetom lub aplikacjom. Uczniów pierwszych klas na pewno zainteresują oryginalne aplikacje-tablice, na których można pisać kredą, lub aplikacje do notowania. Ich niewątpliwą zaletą jest fakt, że można je naklejać wielokrotnie w różnych miejscach, bez obawy, że klej uszkodzi ścianę. Dzięki temu będziemy mogli w bardzo łatwy sposób zaaranżować wnętrze, dostosowując je do obecnych zainteresowań naszej latorośli.

kącik do nauki dla chłopcakącik do nauki dla dziewczynki

Oświetlenie w pokoju ucznia

Jednym z najważniejszych elementów w pokoju dziecka w wieku szkolnym jest oświetlenie. Powinno ono być na tyle jasne, aby mały uczeń mógł swobodnie czytać i odrabiać lekcje. Warto zatem pomyśleć nie tylko o punktowym, głównym świetle, ale również o doświetleniu samego biurka, dzięki małej lampce. Stres związany z natłokiem obowiązków szkolnych złagodzi delikatne światło kolorowych lampek lub girland. Ciepły, przytulny nastrój w pokoju sprawi, że dziecko szybciej się wyciszy i nabierze ochoty na podejmowanie kolejnych szkolnych wyzwań. A przecież chodzi właśnie o to, aby kącik przeznaczony do nauki zachęcał dziecko do przebywania w nim, a nudne przedmioty szkolne zamieniły się w atrakcyjne dodatki uzupełniające kolorową przestrzeń, która odpowiada wszystkim potrzebom dziecka.

Oceń artykuł
4,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Katarzyna Dębek

Źródło: kidstown.pl

Polecamy Ci również

Zobacz także