Pokój przedszkolaka

Najważniejszą kwestią jest, by rozbrykanym przedszkolakom zapewnić bezpieczne warunki do zabawy i rozwoju, a to leży w gestii rodziców. Z przedszkolakiem można porozumieć się na tyle, by uzyskać minimum informacji co mu się podoba, a co nie.  Zdanie malucha trzeba uszanować, bo to on będzie mieszkańcem swojego pokoju,
gdzie czas spędzi na zabawie i odpoczynku.

dekoracja ścian w pokoju dziecięcymkolor ścian w pokoju dziecięcym

  

 

 
Kolorowo

W wieku przedszkolnym dziecko uczy się odbierać świat, "uwrażliwia" się na kolory, kształtuje osobowość i poczucie estetyki.W otoczeniu barw nasyconych, wyraźnych i pogodnych, zarówno młodszy jak i starszy przedszkolak łatwiej przystosowuje się do życia, które z dnia na dzień stawia mu nowe poprzeczki. Nie bez przyczyny takie miejsca jak oddziały dziecięce w szpitalach dekoruje się wielobarwnymi malunkami na ścianach, odchodząc zdecydowanie od białych ścian. Bowiem psychologia udowodniła, że obcowanie z kolorem bardzo korzystanie wpływa na samopoczucie dzieci. Królestwo przedszkolaka nie powinno być smutne. Jeśli główne założenie kolorystyczne  oprzemy na kolorach pastelowych (czyli łagodnych i bardzo rozjaśnionych – rozbielonych), postarajmy się wprowadzić we wnętrzu mocniejsze akcenty kolorystyczne. Mogą to być albo rolety
w oknach, meble w bardziej żywych kolorach, bądź dodatki w postaci poduszek na łóżko. W taki sposób unikniemy sytuacji, w której pokój może być nieciekawy w odbiorze i zbyt monotonny dla dziecka. Kolory w pokojach przedszkolaków przypuszczalnie będą inne dla dziewczynek, inne dla chłopców, ale możemy też zastosować w pokojach kolory uniwersalne.

pokój przedszkolakaPraktycznie i bezpiecznie
To dwie podstawowe zasady, którymi należy kierować się przy doborze każdego elementu wyposażenia pokoju dziecięcego. Dzieci w wieku przedszkolnym, w zależności od posiadanych lat, samodzielności się uczą lub są "samowystarczalne". Dla jednych jak i drugich przedmioty i meble, z których korzystają powinny być praktyczne w użyciu. Co to oznacza? Na początek powinny być dostosowane w miarę możliwości do wzrostu dziecka, ale też powinny posłużyć co najmniej trzy lata – samodzielne składanie ubrań i odkładanie ich na właściwe miejsce uczy samodzielności i dbałości o własne rzeczy. Wszelkiego rodzaju szafki wyposażone w drzwi bądź szuflady powinny działać na bazie bezpiecznych mechanizmów, eliminujących przytrzaśnięcie palców (można kupić blokady do szuflad i drzwi mebli – kosztują niewiele, a są bardzo praktyczne. Kolejna ważna kwestia to meble z narożnikami. Na ogół są wykończone pod kątem prostym i łatwo podczas zabawy o wypadek. Zdarza się, że producenci mebli dla dzieci, wyposażają meble w specjalne, zaokrąglone nakładki, zabezpieczające ostre kanty mebli. Zabezpieczenia takie można kupić oddzielnie, trzeba jednak sprawdzić czy będą pasowały.

Do uporządkowania przestrzeni zaplanujmy jedynie niezbędną ilość mebli. W ten sposób nie ograniczymy cennej, wolnej powierzchni w pokoju. Na schowanie części zabawek możemy przeznaczyć popularne dzisiaj pojemniki z bezpiecznego plastiku, które są kolorowe i występują w różnych kształtach – co najważniejsze, dla dzieci są wygodne w użyciu.

Podłoga w pokoju dzieci to obszar zabaw i zajęć twórczych. Dzieci uwielbiają biegać i "szaleć" dlatego podłoga  musi być antypoślizgowa i amortyzująca upadki. Na podłodze wygodnie układa się klocki, maluje, więc wskazane jest by podłoga była łatwa do czyszczenia z farb czy flamastrów. Ale powinna też być ciepła, przez wzgląd na ilość czasu, który dziecko spędza na podłodze. Może to być np.: podłoga drewniana z dywanem, mającym podkładkę antypoślizgową. Dostępne są również na rynku wykładziny elastyczne wielobarwne, antypoślizgowe i antyalergiczne. Do nas należy decyzja co wybierzemy na podłogę, bo możliwości jest wiele.

 

Oceń artykuł
4,80 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Polecamy Ci również

Zobacz także