Polskie wycinanki - nowoczesny design

Początków polskiej wycinanki można doszukiwać się w XIX wieku. Czym są wycinanki? To motywy zdobnicze wycinane z kolorowych kartek papieru, przedstawiające elementy zaczerpnięte z flory i fauny. Ciekawostką jest fakt, że są one tworzone bez uprzedniego szkicu, ale wycinane ostrym narzędziem wprost z papieru. Najważniejszą rolę odgrywa inwencja  twórcza i wyobraźnia.

Pierwsze kompozycje powstawały z białego papieru, ale z czasem stawały się coraz bardziej kolorowe i do dziś stanowią oryginalną dekorację oraz źródło inspiracji dla wielu projektantów. Bogactwo polskiej kultury ludowej można odnaleźć w rzemiośle – garncarstwie, skórnictwie, hafcie regionalnym, koronkarstwie.

Do korzeni polskiej kultury sięgnęli projektanci  firm: Malafor, Moho Design, AZE Design.
Malafor założony przez Agatę Kulik-Pomorską i Pawła Pomorskiego – zaznacza swą pozycje na rynku od 2004 roku. Projektanci tworzą meble, ale co ważne – projektują również przedmioty codziennego użytku do zastosowania przez osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich. Ich mottem jest praktyczność i przydatność przedmiotów. Jednak ich prace cechują się nietypowymi rozwiązaniami, o czym świadczy dmuchana sofa.

Moho Design powstał z fascynacji polską wycinanką, ale również z potrzeby praktycznej. Magdalena Lubińska, niezadowolona z dywanów dostępnych w sklepach, zaprojektowała własny. Projekty w kontrastujących barwach i bardzo konkretnym – wycinankowym kształcie stały się hitem sezonu. Współpracując z Michałem Kopaniszynem stworzyli dywany z wełnianego filcu. Studio za cel stawia sobie kreowanie obiektów zainspirowanych polską tradycją i wykonanych z naturalnych materiałów, ale z zastosowaniem najnowszych technologii. Moho Design założone przez Michała Biernackiego i Magdalenę Lubińską wiedzie prym na polskim rynku zdobywając najważniejsze nagrody: w 2008 roku – GRAND PRIX Machina Design Awards, RED DOT DESIGN AWARD PRODYCT DESIGN. Do studia dołączył projektant Ross Lovegrove. Dywany i chodniki przyciągają uwagę barwnymi płaszczyznami oraz kogucią stylistyką.

AZE Design to duet projektantów Anny Kotowicz-Puszkarewicz i Artura Puszkarewicza. Projektanci zafascynowani sztuką ludową Podlasia, działają od 2006 roku. Ich projekty cechują się zaskakującym i bardzo świadomym połączeniem języka współczesnego wzornictwa oraz tradycyjnych wzorów. Wykorzystują techniki polskiego rękodzieła, ale również współczesne technologie przemysłowe. Nie jest im obce plecionkarstwo, czy tkactwo. Swoją pasją i potencjałem dzielą się biorąc udział w wystawach i targach designu – Talking Textiles, Edelkoort Exhibitions w Designhall w Sztokholmie, czy Spirit of Poland – Tokyo Designers Week w Tokio, to tylko niektóre z nich. Projektanci wzięli udział w około 50 przedsięwzięciach w Polsce i zagranicą.

Tradycja polskich wycinanek powstawała w różnych częściach kraju – w Łowiczu, Kołbieli, na Kurpiowszczyźnie. Wycinanki miały nie tylko funkcję dekoracyjną, ale również magiczną. Dekoracja w domach była zmieniana raz do roku, co miało charakter wyjątkowy, gdyż łączyło się z rytuałem przejścia – budzenia się przyrody do życia. Tę magiczną moc wykorzystali polscy projektanci, ożywiając na nowo stare wzory i tchnąc w nie nowego ducha. Ducha współczesności.

Oceń artykuł
5,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Dominika Pawlak

Zdjęcia: foorni.pl,mohodesign.com,designteka.pl,naturalnasprawa.blox.pl

Polecamy Ci również

Zobacz także